Anında Yasaklananlar: Arrows ve Jordan’ın garip kanatçıkları

3

Daha önce ‘Anında Yasaklananlar’ başlığı altında dişlileri olmayan vites kutusu deneyen Williams‘tan bahsetmiştik. Şimdiki örneğimiz ise en azından bir yarış hafta sonuna başlayabildi.

Monako her zaman düşük hızlı ve azami yere basma isteyen bir pist oldu. Hal böyle olunca takımlar da 2001 Monako GP için sınırları zorlamak için çalışıyorlardı.

Görünüşe göre Jordan ve Arrows takımları azami yere basma olayı üzerinde biraz fazla durmuşlardı ve F1 tarihindeki en ilginç şeylerle ortaya çıktılar.

Yarış öncesi antrenmanlarda iki takımın araçlarında da aracın pistte olabildiği kadar fazla yere basabilmesi için alışılmadık aerodinamik kanatçıklar göründü. Seyirci bakış açısından bu kanatlar 1960’ların ‘deneme-yanılma’ yöntemiyle geliştirilen kanatlarına benziyorlardı.

Kanatçıklar sürücülerin görüş açısını ciddi oranda etkiliyordu ve bir şekilde kopmaları veya aracın kazaya karışması durumunda, ki Monako bunun olması için diğer tüm pistlere göre çok daha müsaittir, pilot için potansiyel bir tehlike yaratıyordu.

Antrenmanlardan sonra iki takımdan da bu parçaları çıkarmaları emredildi. Ancak bu mücadele ve yaratıcılıktan dolayı iki takımı da tebrik etmemiz gerekiyor.

3 Yorum

  1. Şimdi ki anında yasaklanmayan T kanatçılıktan hiçbir farkı yok…

    “bir şekilde kopmaları veya aracın kazaya karışması durumunda, ki Monako bunun olması için diğer tüm pistlere göre çok daha müsaittir, pilot için potansiyel bir tehlike yaratıyordu.”

    buna odaklanmak bile yeterli. İhtimali geç bu kırılarak yaşandığı halde bile yasaklayamadılar. İşte bu yüzden de çarli maymun imparatorluğu artık yıkılmalı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]