FIA ve Liberty Media, 2019 için yeni bir kural paketi açıklamıştı. Bu değişikliklerin ana noktası aerodinami oldu, ancak görece daha az değinilen konulardan biri ise araç başına yarışta kullanılabilecek yakıt miktarındaki artıştı, bu değişiklik takımlar için baş ağrısı oluşturabilirdi.

2018’e kadar Formula 1 araçları yarış boyunca 105 kg kullanabilirdi, ancak 2019 için bu sınır 110 kg’a yükseltildi. Bu da sürücülerin yarışta yakıt korumak için daha az endişe etmesi anlamına gelmeliydi.

Ancak bu kuralda yapılan değişiklik, takımların 2019 için tamamen yeni bir yakıt tankı tasarlaması, şasilerini de buna göre adapte etmeleri anlamına geliyordu, yeni kuralları daha karmaşık hale getiren bir şey oldu.

Formula 1 her zaman araçların kullanabilecekleri yakıtı kilogram olarak ölçer ve belirler, ancak takımlar her zaman litre ile hesap yapar. Ancak yakıtın ağırlığı hacmine eşit değil, yakıtın kütlesine göre hesaplanması gerekiyor.

Normal bir yakıtın bir litresi 0.75 kg kadar, ancak Formula 1 araçlarında kullanılan yakıtın litresinin 0.73 kg olduğu iddia ediliyor.

Yani bir litre yakıt sadece 0.73 kilogram ağırlığında. Ancak bu rakam çeşitli etmenlere bağlı olarak değişiyor, örneğin sıcaklık ve yakıt tedarikçisi tarafından yapılan gelişimler bu değeri etkiliyor. Yani bir litre yakıt zaman zaman 0.74, veya 0.72 kg ağırlığında olabiliyor.

Bu değişiklikler takımların 2019’da kullandıkları yakıt tanklarını hazırlarken başlarını ağrıtmış olmalı. Eğer yakıtın belirlenmiş kütlesi 0.73 ise, 110 kg’lık yakıt 151 litre yer kaplamalı. Ancak harici etmenler bu değerleri değiştiriyor ve takımların da bu toleranslara göre tasarımlar yapmaları gerekiyor.

Racing Point teknik şefi Andy Green Barselona’da şunları söylemişti: “En büyük zorluklardan birisi yakıt kullanımının beş kilo artmış olması, bu da beş kilogram daha az alacak yakıt deposu için tasarlanmış bir şasi için bir mücadele demek.”

Yakıtın sezon içinde hacim olarak değişiklik gösterip göstermeyeceği sorulduğunda Green: “Olabilir.”

“Bu yüzden sezonun başından itibaren yakıtın yoğunluğunun gerçekten farkında olmak zorundayız. Bu sadece şu an kullandığımız yakıtla da ilgili değil, yakıtta yapılacak güncellemeler de bu yoğunlukta değişiklik yapabilir.”

Yıl içinde ne kadar değişebileceği sorulduğunda Green: “En aşırı değerleri alırsak, on litreye kadar değişiklik gösterebilir, bu da büyük bir hacim değişimi. Bu, kesinlikle unutmamamız gereken bir şey.”

“Sezon öncesinde yakıt tedarikçileri ile konuştuk ki neler üzerinde çalıştıklarından ve potansiyel olarak nelerin gelebileceğinden emin olabilelim. Umarız bu konuda doğru adımları atmışızdır.”

Çeviridir

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]