Malezya GP, Red Bull’dan Max Verstappen’in kazanması ve şampiyon adayı Sebastian Vettel’in sıralamalardaki güç ünitesi sorunundan sonra gridin arkasından yükselişini içeren eğlenceli bir şekilde sona erdi.

Strateji bakımından, tek pit stopluk bir yarıştı, ancak rekabetçi orta grupta bazı çok ilginç oyunlar oynandı. Daha da ilginci, Mercedes’in Valtteri Bottas’ı Lewis Hamilton’ın sürücüler şampiyonu olmasına yardım etmesi için hazırladığı ikinci pilot rolü oldu.

Bottas, Malezya’da kendi bitirme pozisyonu pahasına Vettel’i engellemekte kullanıldı, bunu görebildik.

Ferrari ise yarışı kazanabilecek hıza sahipti, ancak ne Vettel, ne de yarışa başlayamayan Raikkonen bunu gerçekleştiremedi. James Allen, bu garip Malezya GP’nin önemli noktalarını sorguladı.

Yarış öncesi varsayımlar

Sepang pisti geçen yılki yarıştan önce yeniden asfaltlanmıştı ve bu yılın yarışına göre daha temizdi, bu ise yarış için lastik performansı ve yakıt tüketimi hesaplamalarını etkiledi. Cuma antrenmanları, bir olay nedeniyle durdurulunca, bize iyi bir bilgi veremedi, yarıda kalan uzun sürüşler hakkında konuşmak mümkün olamadı.

Yarış öncesindeki kanıtlara bakarsak, Vettel ve Raikkonen’in uzun sürüş hızı oldukça denkti ve Red Bull’lar bir adım gerideyken Mercedes ise Süper Yumuşak lastiklerin aşırı ısınmasından muzdaripti.

Mercedes Yumuşak hamurla biraz daha güçlüydü, ancak hala yavaştı. Vettel yine en hızlıydı, ancak Red Bull’dan Verstappen ona denkti. Bu yüzden Verstappen’in güçlü bir hafta sonu geçireceği yönünde işaretler bulunuyordu.

Vettel işini yaptı, sonda sorun yaşadı, ancak sadece lastiklerle değil

Vettel gridin arkasından çok güçlü bir yarış geçirdi. Herkesin beklediği gibi Yumuşak lastiklerle başladı. Çoğu stratejist, onun yarışını modellemiş ve sonlarda Ricciardo’yu yakalayıp dördüncü bitireceğini hesaplamıştı. Ancak onu geçip geçemeyeceği ise belirsizdi. Ricciardo’nun Yumuşak’larının yanında onun Süper Yumuşak’ları 0.8 saniye avantajlıydı ve Ferrari’nin de birkaç ondalığı vardı.

Yarış ilerledikçe, Vettel’in şanslı anları oldu; orta gruptakileri yakaladıkça birbirlerini yakalamak için pite girdiler ve yolundan çekildiler, bu da Vettel’e temiz bir pist tanıdı. Ricciardo’yu yakaladı ve geçiş denemesi için tek bir hamlesi olacaktı.

Ancak o noktada ona karşı olan iki şey vardı.

İlki pite giriş turunun ideal olmamasıydı, çünkü Mercedes, Bottas’ı onu engellemek için dışarıda bırakmıştı. Vettel 22. turda dördüncülük için Fin pilotu yakaladığında, Süper Yumuşak’lar ile başlayan liderlerin pit stop aralığına yaklaşıyorduk. İdeal olarak Vettel, Yumuşak lastikleriyle birkaç tur daha dışarıda kalarak temiz havaya çıkmak ve yeni Süper Yumuşak lastiklerle sonuna kadar zorlamak isteyecekti. Bu strateji, geç bir güvenlik aracı olması ve gridi yakınlaştırması için de çok iyi çalışır, çünkü Süper Yumuşak lastiklerle yeniden başlangıçta herkese saldırabilirsiniz.

O noktada bir güvenlik aracı olsaydı Vettel yarışı kazanabilirdi.

Ancak aksine Bottas ile mücadele etmesi gerekti. Mercedes, Bottas’ı Hamilton’ı uzaklaştırmak için kullandı; Hamilton’ı 26. turda pite aldılar ve rahatça önde çıkmasını sağladılar.

Şimdi, Vettel’e karşı pozisyon için savaşıyor olsalardı, Fin pilotu yeni Yumuşak lastik için pite almaları ve böylece Vettel pite geldiği zaman pozisyonlarını korumaları gerekirdi. Vettel ise bundan sonra Süper Yumuşak’larla onu geçmek zorunda kalırdı ve Bottas’ın 0.8 saniye daha yavaş olacağı düşünüldüğünde muhtemelen bunu bir şekilde yapardı.

Ancak gerçek böyle olmadı, üreticiler şampiyonluğu çantada keklik gibi görünen Mercedes’in şimdiki odak noktası sürücüler şampiyonasıydı.

Ve Bottas’ı Vettel’in 27. turda pite gelmesine kadar dışarıda beklettiler. Önde çıkması kaçınılmazdı, ancak Vettel’i durması gerekenden birkaç tur önce pite girmeye zorlamak, onu Süper Yumuşak lastiklerle ideal olmaktan daha uzun bir son sürüş yapmak zorunda bırakacaktı.

Vettel’in Ricciardo’yu yakaladığındaki diğer sorunu ise yakıtının bitiyor olmasıydı. Takımlar rakiplerinin neler yaptıklarını izler ve diğer takımlar, Vettel’in bazı virajlarda 600 metre kadar erken gaz kestiğini söylediler. Ferrari, yakıt yükü konusunda agresif davranmıştı, belki de tutunma ve dolayısıyla yakıt tüketimi konusunda yanlış bir hesaplama yapmıştı. Takımın telsiz mesajları da Vettel’e daha fazla yakıt tasarrufu yapabilmesi için erken gaz kesme tekniğini kullanmasını söylüyordu ve bunu doğruluyor.

Aynı zamanda kendisine zamana mal olan Fernando Alonso engeli vardı. Böylece Ricciardo’ya umduğu mücadele ile yaklaşamadı ve dördüncü bitirdi.

Ocon ve tek pit stoplu yarışlardaki karmaşa riski

Orta grupta yine oldukça ciddi pozisyon savaşı vardı, Sergio Perez ve Force India takımı güçlü bir başlangıç yaptı, dokuzunculuktan başlayıp ilk turda altıncılığa yükseldi ve altıncı bitirdi. Aynısı yedinci başlayıp, ilk turlarda Perez’e geçilmeden önce beşinciliğe kadar yükselip yedinci bitiren McLaren ve Stoffel Vandoorne için de geçerliydi.

Esteban Ocon altıncı başladı, ancak ilk virajlarda Felipe Massa ile temas yaşayıp lastik patlattı. İkinci turda pite gelmek zorunda kaldı ve bundan sonra kendi kendine yarıştı. Çok pit stoplu bir yarışta sorun yaşarsanız, kurtarabileceğiniz bir şeyler vardır, ancak tek pit stoplu bir yarışta sorun yaşarsanız, güvenlik aracı şansınız yoksa bunu yapamazsınız.

Bir set Yumuşak lastikle 54 tur giderek yarışı bitirmesi etkileyiciydi, ancak Perez ve Vandoorne ile birlikte olmalıydı.

Hülkenberg dokuzuncu turda pite geldi ve bu çok erkendi, yarış bitiminden önce lastikleri bitince tekrar durması gerekti ve 11.’likten 16. sıraya düştü.

Williams’ta önce Massa’nın önündeki Stroll’den önce pite girdiği zaman bir gariplik yaşandı. Çünkü Massa arkadan ciddi baskı yiyordu, ancak etkisi, taze lastiklerle bir tur sonra pite girecek Stroll’ün önüne geçmesi oldu.

Bu ise kasıtlı veya politik sebeplerle yapılması, takım hatasını düzeltti ve Massa’dan yerini geri germesini istedi. İkili sekizinci ve dokuzuncu bitirdi.

Bu geçiş nasıl gerçekleşti? Yarışın ilk bölümünde pist ciddi miktarda gelişti ve takımlar pit stop ve lastik seçimi kararlarını verirken bunu da modelliyorlardı. Bazen erken pite girmek fayda doğurmaz, bu bir deneyim ve biraz da şans işidir. Williams bu kez yanlış hesapladı.

Sauber’in mühendislik ekibi de tüm yarışı TV görüntüsü, tur haritası ve kronometrelerle yapmak zorunda kaldı, eski zamanlardaki gibi! Çünkü ağ sistemleri çökünce tüm zamanlama verileri ulaşılamaz oldu.

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]