2017 Formula 1 sezonu henüz yarısına bile gelmemişken, yorumcular ve taraftarlar dünya şampiyonluğu yolunda sadece iki kişinin kaldığı konusunda çoktan hem fikir olmuş durumdalar.

Sebastian Vettel ve Lewis Hamilton, toplam yedi dünya şampiyonluğuna sahipler ve Nico Rosberg’in 2016 sonunda şampiyon olduktan sonra emekli olmaya karar vermesi ile birlikte Hamilton bu sezona favori olarak başlamıştı.

Hamilton, 2015 Ekim’inde sezon bitimine birkaç yarış kalmışken üçüncü şampiyonluğunu ilan etmişti. Ancak şüpheci her Formula 1 taraftarı, aynı araçta, Mercedes’te Vettel’in bulunması halinde sonuçların aynı olmayacağını rahatlıkla tahmin edebiliyor.

Hamilton online bahis sitelerinin tamamında favori konumunda olsa da, Ferrari yönünde de ciddi bir savaş veriliyor ve Hamilton bu kez o kadar rahat olmayacak. Ancak Mercedes’in küçük adımlarla yükselişi, ibrenin hala Hamilton’ın tarafında olduğunu gösteriyor gibi görünüyor.

Bu yıl İspanya GP’de F1’in ‘büyük ikisi’ arasındaki ateşli savaşı görebilmiştik.

Vettel, Ferrari’nin Mercedes’e karşı giderek azalttığı fark olsun veya olmasın, hiç şüphesiz bu sezon şampiyonluk için elinden geleni yapıyor. Alman pilotun bu konudaki adanmışlığı ve kazanma arzusu belki de herkesten fazla. Çocukluk idolü Michael Schumacher gibi, Vettel de işi bitirmek için sinsi teknikler uygulamaktan geri kalmıyor. Bunun en ünlü örneği, 2013 Malezya GP’de, Red Bull pilotuyken verilmiş takım emirlerine uymayarak yarışı kazanmak için mücadeleye devam etmesiydi.

Elbette bu adanmışlığı şimdiye kadar ona yardımcı olmuştu, ancak son zamanlarında Formula 1 şampiyonluğu yolunda kendisine de zarar vermeye başladı. Bunun ilk sinyallerini geçtiğimiz yılki Meksika GP’sinde telsizden söylediklerinde görmüştük. Eğer ki şampiyonluk yolunda Vettel için işler iyi gitmezse, podyum göremediği zamanlar olursa, bu sinirini tekrar görebiliriz.

Dört yıl önce, Vettel Malezya GP’de çok tartışılan hareketini ortaya koymuştu, ancak o kazanmak için yarışıyor ve bu onu harika bir kazanan ve berbat bir kaybeden yapıyor. Bu konuda ortası yok.

Ferrari, yaz arasında Mercedes’e oldukça yaklaşmış olsa da, Mercedes’te işleri yoluna koyma konusunda oldukça teknik ve adanmış bir isim olan Toto Wolff var. Wolff’ün işlere yaklaşımı, tek seferlik değişiklikler peşinde koşmak yerine, her şeye bilimsel olarak yaklaşarak, verileri işleyip geleceğe yönelik sağlam adımlar atmak üzerine kurulu.

Avusturyalı takım patronu, ters psikolojiyi de anı fırsata çevirmek için kullanma konusunda oldukça istekli ve takım içinde çalışanları motive etme konusunda oldukça iyi.

2016’nın Monako (29 Mayıs) ve Singapur (18 Eylül) arasındaki her yarışı, bir Mercedes pilotu tarafından kazanılmıştı. Bu yüzden 2017’nin yaz aylarındaki yarışları Ferrari ve Vettel için inanılmaz hayati olacak. Ferrari, geçtiğimiz yıla göre çok gelişti ve Vettel geçtiğimiz yaz aldığı kötü sonuçları bir nebze olsun unutabilir, ancak şampiyonluk yarışında yine de Mercedes’e karşı elini güçlü tutmak, eline geçen her fırsatı değerlendirmek ve olası fırsatlar karşısında hazır bulunduğundan emin olmak zorunda.

Vettel 2016 Avusturya GP’de kötü şansından dolayı yarış dışı kalmıştı, ve sonrasındaki İngiltere GP’de cezası ile birlikte ancak dokuzuncu bitirebilmişti. Vettel, alt pozisyonlar için savaşırken moral ve motivasyon bozukluğu yaşama konusunda hassas, ancak ilk sıralar için savaşırken harika bir güvene sahip.

Hamilton’ın evindeki yarış, pistin yapısı ve gelecek güncellemeler nedeniyle de oldukça belirleyici olacak ve sezonun gidişatı üzerinde bize ciddi bir fikir verebilir. Takımların getirecekleri aerodinamik ve güç ünitesi güncellemeleri zaten çok yakın görünen şampiyonluk gridini yeniden şekillendirebilir ve pilotların motivasyonlarıyla birlikte takım arkadaşlarının görece performansları da küçük değişiklikler gösterebilir.

Sonuç olarak, sezonun belki de en önemli yarışı olan İngiltere GP’yi izlerken sezonun ileriki dönemleri hakkında ciddi fikirler verebileceğini düşünerek, daha analizci bir bakış açısıyla bakmak faydalı olacaktır.

Unutmadan; 2019’dan sonra Formula 1’den ayrılmayı kafasına koymuş bu efsane pistin belki de son yarışlarından birini izliyor olacağız. Pistin beklenmeyen hava şartları sunabildiğini de eklemek gerek.

5 Yorum

  1. Mercedes, Ferrari’ye oranla küçük küçük farkı açıyor.Özellikle motor anlamında eli kesinlikle daha güçlü.

    Ferrari’nin sezona ortak olabilmesi için Vettelin bu yarısı kesinlikle kazanması gerekiyor.

    Vettelin puan farkı pek birşey ifade etmiyor, şans yönünden oldukça pozitif geçen yarışlar bitirdi.Şanssızlık elbet yasayacaktir.İddiasını sürdürebilmesi için şans değil salt performansa ihtiyacı var.

    Benim görüşüm, Ferrarinin ikinci yarı da geriye düşeceği ve Redbull tarafından yakalanacağı yönünde.

    Umarım bu olmaz rekabet seviyesi yüksek kavga dövüşün bol olduğu tutkulu bir sezon izleriz..

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]