Red Bull pilotu Daniel Ricciardo’nun takımı ile olan sözleşmesi sezon sonunda bitiyor. Peki Avustralyalı pilotun önünde hangi seçenekler var ve bu seçenekleri için güçlü olabilmesi adına neler yapması gerekiyor?

Ricciardo Red Bull’un son dönem yeteneklerinden birisi ve yükselişi de oldukça hızlı olmuş gibi görünse de, normal bir çaylaklık programının sonucuydu.

Formula Renault ve F3’teki başarılı sezonlarından sonra Toro Rosso’da yer olmadığını gören Red Bull, 2011’de çaylak programını daha da genişleterek zamanının sonuncu takımı HRT’den bir koltuk kiralamış ve Ricciardo’yu sezon ortasında o araca yerleştirmişti.

Bir sonraki sezon Toro Rosso’ya terfi eden Ricciardo, sonraki iki seneyi takım arkadaşı Jean-Eric Vergne ile denk sonuçlar alarak geçirdi.

2014’te ana takıma seçilen Ricciardo, takımın yıldız pilotu ve dört kez dünya şampiyonu Sebastian Vettel ile savaşabileceğini göstermiş ve o sezon Mercedes’in kazanmadığı üç yarışta galibiyeti elde etmeyi başarmıştı.

Vettel’in Red Bull Racing’den ayrılıp Ferrari’ye geçmesinin ardından 1.5 sezon kadar Daniil Kvyat ile takım arkadaşı olan Ricciardo, takımın şok bir kararla Max Verstappen’i terfi ettirmesi ile gerçekten zorlu bir takım arkadaşı ile mücadele etmek zorunda kaldı.

Ricciardo da bunu kabul ediyor: “Geçmişte rahat olduğumu söyleyemem, ancak bence beni zorlayabilen ilk sürücü o. Geçmişte yüksek hızlı bir virajı tam gaz dönebildiğimde diğerleri bunu hiç aynı şekilde yapamıyordu.”

“Max en azından oraya çıkıp bunu deneyebiliyor. O bunu buradaki diğerlerinden çok daha iyi yapabiliyor.”

Verstappen özellikle sıralama turlarında Ricciardo’dan küçük bir miktar daha hızlı görünüyor ve takımın da tam desteğine sahip.

Peki Ricciardo’nun gelecek planları ne yöne doğru şekillenecek? Avustralyalı pilot kariyeri boyunca ilk kez kendi geleceğine karar verecek.

Önünde Red Bull’da kalmak ile birlikte Mercedes veya Ferrari’ye geçmesi olasılıkları bulunuyor. Daha fazlası da olabilir mi? Bu yazıda bunları inceleyeceğiz.

Red Bull’da kalmak

Ricciardo için en basit seçenek  kendisini alt serilerden itibaren yetiştirip destekleyen ve bu günlerine taşıyan Red Bull Racing’e sadık kalmak ve uzun süreli bir anlaşma yapmak.

Avustralyalı, hibrid dönemin başından bu yana Red Bull’da ve takım da o dönemden bu yana zor zamanlar geçiriyor. Takım son beş yılda sadece dokuz zafer elde edebildi ve bunların neredeyse hepsi öndeki takımların bir şekilde sorun yaşadığı zamanlarda veya strateji farklılıkları ile geldi.

Ricciardo takımda kalmaya ikna olması için daha fazla kazanmaları, strateji veya olaylarla değil, ham performansla kazanmaları gerektiğini söylemişti.

“Kesinlikle en iyi araçta olmak istiyorum. Bence hafta sonu kazanma şansım olduğunda bunu başarabildiğimi gösterdi. Baskıyı ve bu gerginliği kaldırabiliyorum. Eğer Red Bull ile birkaç yarış daha kazanırsak çok çekici görünürler. Bu olmazsa, tahminimce diğer seçenekler de olacaktır.”

Red Bull’un motorsporları danışmanı Helmut Marko da Ricciardo’yu istediklerini söylemişti.

“Daniel’le ilişkim oldukça iyi. Sanırım kariyerinde ilk kez daha takım arkadaşının önünde olamayabileceğini anlamaya başlıyor ve bu yüzden daha iyi olmaya çalışıyor. Daniel’i gerçekten çok seviyoruz ve burada kalmasını istiyoruz. Ancak bunu her koşulda yapamayız, koşullar iyi olmalı ve her iki tarafa da fayda getirmeli.”

Marko’nun ‘her koşulda’ derken neyi kastettiğini tam olarak bilmiyoruz. Ancak aralarındaki sorunun para gibi geri plandaki bir durumdan kaynaklanmadığı anlaşılıyor.

Ricciardo ise kendisini yetiştiren takıma ne derece saygılı olduğunu gösterdi ve bu saygıyı kaybetmemek için elinden geleni yapacağını söylemişti.

“Birden fazla seçeneğim olabilir ve bunun ilk kez olması heyecan verici ve harika. Ancak yine de doğru şekilde olmasını istiyorum. Kimseye saygısızlık yapmak ve birilerini kızdırmak istemiyorum. Belki takım değiştiririm, ancak bunu yaparken ‘çünkü bu adamlar şöyleler’ demeyeceğim.”

“Ne yaparsam yapayım, kariyerim için çok fazla şey yaptılar ve ne olursa olsun onlar hakkında kötü konuşmak bana yanlış geliyor.”

Red Bull takım patronu Christian Horner ise Ricciardo’nun ayrılması halinde seçeneklerinin olduğunu açıkça söylemiş ve hatta saçmalamayı bile başarmıştı.

“Muhtemelen takım tarihinin en yakın sürücü kadrosu ve ilişkisine sahibiz. Araç dışında eğleniyorlar ve ortamın tadını çıkarıyorlar. Elbette her zaman birbirlerini geçmek istiyorlar, ancak aralarında karşılıklı bir saygı var ve bu bizim için çok önemli.”

“Daniel’in sözleşmesi bu sezon sonunda bitiyor, ancak onunla devam etmek istiyoruz. Planımız bu, ancak olmazsa iyi alternatiflerimiz var. Carlos Sainz’la sözleşmemiz devam ediyor.”

“Bazı iyi seçeneklerimiz var, örneğin Lewis’in sözleşmesi bitiyor. Onun Mercedes’ten ayrılacağını söylemek gerçekten çok zor, ancak asla asla dememelisiniz. Lewis harika bir pilot, Mercedes’i bırakırsa çok şaşırırım.”

Horner’ın lafa Lewis Hamilton’ı karıştırması ne kadar saçma, değil mi? Ancak Horner ve genel olarak Red Bull eskiden bu yana özellikle rakipleri hakkında spekülatif demeçler vermekten çekinmedi. Horner’ın buradaki asıl amacı Sainz seçeneğinden bahsetmekti, ancak kendini tutamamış olmalı ki, Red Bull’a gelmesi neredeyse imkansız ve hatta gereksiz bir pilotu da lafa karıştırdı.

Ricciardo-Verstappen ilişkisi

Ricciardo’nun Red Bull’da kalması kendisi için en kolayı gibi görünebilir, ancak önünde büyük bir pazarlama ürünü olan ve takım tarafından da açıkça desteklenen bir Max Verstappen gerçeği var.

Şok bir kararla takımla 2020 sonuna kadar sözleşme uzatan Verstappen’in bu hareketi herkesle birlikte Ricciardo’yu da şaşırtmıştı.

Elbette bu sözleşme haberinin Horner’ın şu demecinden hemen sonra gelmiş olması haklı olarak Ricciardo’nun aklını karıştırmış olmalı:

“Bence takımdaki derinliği ve gücü görebiliyor. Takımda rahat hissediyor. En genç yarış galibi, en genç çifte galip, en genç puan alan pilot o.”

“Lewis Mercedes’e bağlı, Seb de Ferrari’de üç yıla imza attı. Açıkça görünen şey çevrenizde bir takım inşa etmeniz. Ancak bu ona rekabetçi bir araç verebilmemize bağlı.”

Bu sözler ne anlama geliyor? Düşünmesi çok zor değil. Red Bull, yeni projesi Verstappen’e bir takım sözler vermiş bile. Vettel-Webber dönemini hatırlayın. Verstappen de kendisinin yeni proje olduğunu ve Helmut Marko’dan tam destek aldığını kabul etmişti.

“Ben onun yeni projesiyim. Vettel hikayesini tekrar etmek ve şampiyonluklar kazanmak istiyor.”

“Bir şampiyonluk savaşında daha az risk alırım, çünkü ikincilik, sizi hedefinize başarısızlıktan daha fazla yaklaştırır. Tamamen farklı bir zihinsel yaklaşım.”

İşte tam da burada Ricciardo’nun yetenekleri devreye girmek zorunda. Avustralyalı artık strateji gibi durumlarda takım arkadaşının kayrılabileceğini biliyor ve bu tür durumlardan etkilenmemek için en başından bu yana güçlü olmak zorunda olduğunun farkında.

Eski Red Bull pilotu ve Ricciardo’nun hemşerisi Mark Webber de böyle düşünüyor.

“Bence yapabileceği en iyi şey Max’i yenmek. O da bunu biliyor ve bunun için elinden geleni yapacak.”

“Beş altı ay boyunca neler olduğuna baktıktan sonra seçeneklerine bakmayı denemek istiyor. Mercedes’in bir karar vermekte acele edeceğini düşünmüyorum, Kanada’ya kadar Valtteri’yi izliyor olacaklar.”

“Ancak Max’i yeniyorsa ve Red Bull tekrar uçuyorsa, neden ayrılsın ki? Günün sonunda Daniel’in aracın rengiyle ilgileneceğini düşünmüyorum. Sadece kazanmak istiyor, bunu hedefliyor ve istikrarlı olarak kazanmak zor.”

Ricciardo, Verstappen’e karşı olan eksikliklerini rahatça görebiliyor ve tecrübesinin de yardımıyla kendini onun seviyesine, hatta daha da üzerine çıkarmaya çalışacak.

Geçtiğimiz sezon Ricciardo, Verstappen’in dayanıklılık sorunlarından çok fazla yararlanmış olsa da, sıralama performansları gibi temel konularda geride kalmıştı ve bu konuda gelişebileceğini, belki de biraz da kalbiyle sürmesi gerektiğini düşünüyor.

“Geçmişte güçlü olduğum yönlerden birisi aracı hissedebilmemdi. Bazı şeylere oldukça hassasım ve geçmişte lastik yönetiminde de iyiydim Bazen bu benim zararıma oluyor, bazı şeyleri es geçeceğime sürekli değiştirmeye çalışıyorum.”

“Bazen kitabı pencereden fırlatmak ve sürmeye devam etmek gerekir. Belki de asla düzelmeyecek şeyleri düzeltmeye çalışıyorum. Belki de hafta sonu boyunca tek bir ayarla kalıp o ayarı en iyi sürmeyi öğrenmek daha iyi olur. Çünkü çok fazla şeyi değiştirirken biraz kayboluyoruz.”

“Hiçbir bahanem yok. Max bu yıl harika sürüyor ve her yarışta araçtan nasıl daha fazlasını alacağını biliyor.”

Daniel Ricciardo’nun  önünde Mercedes ve Ferrari gibi büyük seçenekler var ve eğer bu takımlar için de bir seçenek olmak istiyorsa öncelikle Verstappen’e yenilmemeyi öğrenmek zorunda.

Ferrari

Ricciardo’nun önündeki en önemli seçeneğin Ferrari olduğu düşünülüyor. Ancak Kimi Raikkonen’in bu sezonki iyi performansı ve Ferrari’nin takım politikaları göz önüne alındığında Ricciardo’nun bunu isteyip istemeyeceği merak konusu.

Öte yandan, takımın as pilotu Vettel de her ne kadar aksini iddia etse de, Ricciardo’nun önünü kapamak isteyebilir. Vettel Ricciardo’nun Ferrari’ye gelme ihtimali hakkında şöyle konuşmuştu:

“Birlikte bir yıl geçirmiştik ve benim için harika değildi, onun için ise harikaydı. Ancak yine de bence anlaşmıştık, bu yüzden gelecekte tekrar bir araya gelmeyi umursamam, ancak planın ne olduğunu bilmiyorum.”

“Bence birkaç seçeneği var ve acele etmesine de gerek yok.”

Ricciardo’nun endişesi de Ferrari’de ikinci pilot konumuna düşmek. Kim bilir, belki de Vettel 2014’ün intikamını bu şekilde almak ve her koşulda en güçlüsünün kendisi olduğunu kanıtlamak için böyle bir transfere sıcak bakabilir? Geçmişte bunu yapan Ferrari pilotları olduğunu hatırlıyoruz.

Ricciardo tam olarak da bundan korkuyor.

“Şansım olmayacağını bildiğim bir yere gitmek istemezdim. Eğer birisi çıkıp ‘Buraya gelebilirsin, ancak şunu yapamazsın.’ derse bu benim için çekici bir seçenek olmaz. Bir yerde böyle bir durum mu var? Diğer takımlarda neler olup bittiğini gerçekten bilmiyorum.”

“Red Bull’da 2014’ten bu yana gerçekten iyi açıklık ve adillik vardı, bu yüzden burası hoş bir ortam ve bu ortamı diğer her yerden beklerim.”

Ancak son yıllarda Ferrari’de çok fazla şey değişiyor ve takım tek pilota yönelme huyundan vazgeçebilir. Ricciardo’nun Çin GP’deki performansı İtalyan gazetecileri de etkilemiş ve Ricciardo’yu almaları çağrısında bulunmalarına neden olmuştu.

İtalyan Mediaset için yazan Luca Budel Ricciardo’yu Ferrari’ye önermişti. “Ferrari, Ricciardo’yu al. Max fenomen olsa da, yarışları Ricciardo kazanıyor. Bu adam Ferrari’nin dikkatini çekmeyi hak ediyor.”

Globo’dan Livio Oricchio ise Ferrari’nin Ricciardo ile ilgilenmeyebileceğini söyledi. “Sergio Marchionne, Ricciardo’yu almanın Ferrari’deki sürücü hiyerarşisini değiştirebileceğini biliyor.”

Oricchio’nun takım içindeki dengeleri iyi okuduğunu düşünüyorum. Vettel’in ikinci pilot olmayı kabul etmeyeceği, bunu hak etmediği de ortada. Peki durum böyleyken şu sıralar fena görünmeyen Raikkonen ‘in yerine Ricciardo’yu getirmek takım için ne derece mantıklı? Ya da Ricciardo bunu ister mi?

Cevaplar basit.

Mercedes

Ricciardo’nun en gerçekçi seçeneklerinden birisi bu olsa gerek. Nico Rosberg’in şok emekliliğinden sonra geçici ve acil bir kararla Valtteri Bottas’a yönelen takım, Bottas’a tam olarak güvenmediğini de açıkça gösteriyor.

2017’de tek yıllık bir sözleşmeyle alınan Bottas’ın sözleşmesi sadece bir yıllığına uzatılmıştı ve takımın önündeki seçeneklere bakmak istediği anlaşılıyor.

Mercedes’in seçenekleri arasında kendi çaylakları Esteban Ocon’un bulunduğu açık, ancak takımın bu sezon sonuna kadar Ocon’a ne derece güvenebileceği şüpheli. Onlara göre Ocon henüz kendisini kanıtlayabilmiş ve yeterince deneyim kazanabilmiş değil.

Mercedes’in başında daha büyük bir sorun var. Takımın yıldız pilotu Lewis Hamilton’ın sözleşmesi sezon sonunda bitiyor ve her ne kadar taraflar yeni sözleşmenin an meselesi olduğunu söyleseler de, bu kadar uzaması işlerin yolunda gitmediğinin bir göstergesi.

Belki de Mercedes sezon sonunda Hamilton ile yollarını ayıracak ve Ricciardo ile anlaşmak istiyordur? Belki de Ricciardo, Hamilton’ın kontrat sözleşmelerinde bir blöf olarak kullanılıyordur?

Bir diğer ihtimal de Bottas’ın gönderilerek Ricciardo-Hamilton ikilisi ile yarışılmak istenmesi. Mercedes Rosberg ile birlikte bu dönemi yaşadı. Zamanla giderek güçlenen Rosberg, zaman zaman takım içi sorunların çıkmasına neden olsa da, iki güçlü pilotun birbirini zorlaması takımı zor zamanlarında bile ileriye taşıdı.

Mercedes’in böyle bir riski tekrar almak isteyip istemediği şüpheli. Şimdilik Bottas ile memnun görünüyorlar, ancak şampiyonanın daha da yakın seyretmesi halinde iki güçlü pilottan yararlanmak istemeleri de mantıklı gelmeye başlayabilir.

Red Bull da Ricciardo’yu çok fazla istiyor ve Helmut Marko, Avustralyalı pilot hakkında çok olumlu söylemlerde bulunan Toto Wolff’ü uyardı.

“Wolff daha önce Max Verstappen konusunda kaybetti, şimdi yine kaybedecek.”

Ricciardo’nun özel istekleri

Daniel Ricciardo’nun ilk kez kariyerini kendi ellerinde tuttuğundan bahsetmiştik ve bu kararında gerçekten mantıklı olan adımı atmak istediği anlaşılıyor.

Formula 1’i satın alan Liberty Media, 2021 kuralları için çok sıkı bir hazırlık sürecinde ve zaman zaman üreticilerin hışmına uğrasa da, sporu değiştirmek ve geliştirmek için farklı kararlar almaktan çekinmiyor.

Pek çok pilot da kendisini bu döneme göre konumlandırmak istiyor. Ricciardo da bu pilotlardan biri.

“Çok uzun bir şey imzalamak istemiyorum, çünkü sporun nereye gideceğini bilmiyorum. İdeal olarak iki yıllık bir sözleşme istiyorum.”

“Bence iki yıl ile kesinlikle rahat olurum ve sonra geleceğe bakabilirim. O üçüncü yılda kural değişikliği olacak, bu yüzden bekleyip neler olacağını göreceğiz.”

Avustralyalı pilot, doğru takımda olmak uğruna bir sezonu boş geçirmeyi bile göze aldığını söylüyor.

“Kontrat görüşmeleri mi? Şimdiye kadar endişe edecek özel bir durum olmadı. 2019’da kontratsız kalmam durumunda ara verebilirim ve sezon içerisinde yüzlerce kez uçağa binmek zorunda kalmam.”

Elbette bu söylemlerinin kontrat görüşmelerinde bulunduğu takımlar için bir blöf niteliğinde olduğunu anlamak da çok zor değil.

Hiçbir yarış pilotu bir sezonu yarışmadan geçirmek istemez, bu ara kendi yeteneklerini giderek zayıflatırken, teknik değişiklikleri de kaçırmasına neden olur. Öte yandan, ‘istenmeyen pilot’ konumuna düştüğü için piyasa değerleri de yerle bir olur. Ricciardo asla böyle bir duruma düşmek istemeyecektir.

Peki ya Renault?

Evet, Renault, hani şu sarı çaydanlıklar. Ricciardo için en önemli seçeneklerden birisi de Renault adına yarışmak olabilir.

Renault’nun şimdiki durumu göz önüne alındığında bu çok saçma gibi görünebilir, ancak 2013’te Mercedes’e geçen Hamilton’ın yaptığına da saçma demiştik, değil mi?

Fransız takım adım adım kendisini geliştiriyor ve fabrikasını kazanacak bir takıma ev sahipliği yapmak için çoktan güncelledi bile. Bu sene için Fernando Alonso’ya istediği aracı veremeyeceklerini açıklasalar da, emekliliğine çok yaklaşmış bir pilotu tercih etmeleri de zor görünüyor.

Ancak Ricciardo şu an onlar için biçilmiş bir kaftan. İstikrarı ve performansı ile üst düzeyde ve takım adına gerçek bir mihenk taşı olabilecek durumda. Sainz’ın Renault’ya doğrudan bağlı olmadığını biliyoruz ve takımın Nico Hülkenberg’i de bir basamak olarak kullandığını düşünüyorum.

Takım 2019 veya 2020’de şampiyonluk savaşı vermek istiyor ve bunu yapmak için Ricciardo gibi üst düzey bir pilota ihtiyaçları olacak.

Böyle düşünüldüğünde 2019 yılının aptal sezonu çok basit bir şekilde sonlanabilir: Sainz ve Ricciardo yer değiştirir…

Ancak Renault’nun Ricciardo’yu ikna etmesi de biraz zor görünüyor. Bahreyn ve Çin’de yaşanan motor sorunlarından sonra Renault’nun Avustralyalıyı ikna etmesi için büyük sözler vermesi ve üzerine de iyi bir ödeme yapması gerekecek.

Ricciardo üçüncü antrenmanda yaşadığı turbo sorunundan dolayı Çin GP’de neredeyse sıralamalara katılamıyordu ve şöyle demişti:

“Umudum asla bitmez, ancak eminim ki iyimserliğim zaman içinde azalıyor. Şu an herhangi bir şey için beklenti belirlemeye çalışmıyorum, böyle devam ediyorum ve umarım iyi şekilde devam eder. Etmezse de bunu kabul etmesi zor olacak.”

Sonuç

Daniel Ricciardo’yu gerçekten yorucu ve bol düşünceli zamanlar bekliyor. Kariyerini kontrol etmeye çalışırken elindekinden de olması mümkün, ya da kariyeri hiç istemediği noktalara sürüklenebilir.

Yukarıdaki tüm gelişmeler dikkate alındığında Ricciardo için en mantıklı seçenekler Mercedes ve Renault olarak görünüyor. Bir fabrika takımının çatısı altına girmek çoğu zaman büyük avantajlar getirecektir ve Ferrari gibi tek pilotun desteklendiği ortamlardan da uzak durmak kendi kariyeri açısından çok önemli.

Şu zamanlarda Mercedes’in aklında soru işaretleri var; Lewis Hamilton’ın çoğu zaman takım arkadaşı Valtteri Bottas’ın gerisine düşüyor oluşu, Alman takıma Bottas’ın da üstüne çıkabilecek başka pilotlar olup olmadığını merak ettirebilir. Ricciardo da tam da bu noktada gerekli adımları atabilirse Mercedes kontratına kavuşabilir.

Renault ise görünüşe göre daha uzun vadeli bir seçenek ve bu tercihinde Renault’nun verdiği sağlam sözler ve özellikle de para etkili olacaktır. Çünkü Ricciardo öyle veya böyle kendi düzeyini göstermeye devam ediyor, ancak Renault’nun elinde kendisini kanıtlamak adına gösterebileceği hiçbir şeyi bulunmuyor.

Şimdi gözler Ricciardo’da. Önümüzdeki yarışlarda takım arkadaşına karşı kendisini kanıtlamalı ve diğer takımlar için çok çekici bir seçenek olmaya devam etmeli. Aksi takdirde Red Bull’un önerdiği herhangi bir anlaşmayı imzalamak zorunda kalacak.

7 Yorum

 1. Son parafta ki gibi herşey gayet net, basit aslen. Yıldız olmak istiyorsan yanında ki yıldız gösterileni ezeceksin. Tutsalarda.. öpselerde… Bütün büyüklerin yaptığı buydu yahut büyük olanlara ezilmemek.
  Redbull’u halletmeden başka bir yeri halletmek zor. Şampiyonluk garantiye yakın değilse en yakın istatistik adayı takımlar seçilir macera yerine.
  Temel de önü Mercedes’in durumunu değiştirip değiştirmeme isteği kadar dar aslında. Merso’nun artık Lewis’den vazgeçmesi lazım Fernando’u getirmeleri faydalarına olur tabi zihniyet değişikliği şart. Fernando yanında da Rici mevcuttan farkı olmaz.
  Bu tip yazıların fotomaçlı futbolcu pazarı yazılarından pek de farkı yok aslında. 🙂

 2. Vettel 2014’ün intikamını bu şekilde almak ve her koşulda en güçlüsünün kendisi olduğunu kanıtlamak için böyle bir transfere sıcak bakabilir?

  Vettel şu an gridin en iyi aracıyla problemler yaşıyor ve seneye bu problemleri çözmüş olarak dönecektir. 2019’da herkesle takım arkadaşı olmaya açıktır bnce. Yani bnce ayarlarda yenilmez olacaktır. Ha bellide olmaz büyük konuşmayım 😀

  Her zaman söylerim, bir Ferrari aracını sürmek, Red Bull ve Mercedes’le aynı seviyede değil, daha zordur. Örnek verirsek diğerleri iyileştirilmiş süspansiyonlarla yarışırken, Scuderia daha sert klasik süspansiyonlarla araç tasarlıyor. Motor haritalamaları her zaman agresif. Her zaman kontrolü zor bir araç tasarlıyor. Ve bu araç fıtratında var Scuderia’nın. Velhasıl gelecek pilot buna nasıl adapte olacak o da önemli.

  Ama Ferrari bence Ricciyi almalı. Yarış performansı anlamında Rai’den istediğimiz verimi alamıyoruz. Bana kalsa Lewis iyidir ama işte almazlar 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]