Renault’nun arka sıra takımı olmaktan önlere yükselebilmesi için çok fazla çalışması gerekiyor. Ancak takım eski harika günlerine dönebilmek için çalışıyor ve bunu başarabileceğinin ipuçlarını vermeye başladı.

Fransız üreticinin şampiyonluk hedeflerine ulaşabilmesi için Enstrone’un makinaları ve binalarına ihtiyacı var. Neredeyse 30 yıl önce inşa edilen Enstone teknik merkezi tasarım olarak çağının ötesindeydi ve bugün halen en iyilerden birisi.

Ancak Enstone ekibi Renault’dan önce çok zor zamanlar geçirdi: CFD [Bilgisayarlı akışkanlar dinamiği] sistemi yazılım lisans ücretlerinin zamanında ödenmemesi sebebiyle kullanılamaz haldeydi, hızlı prototipleme makineleri boşta bekliyordu, çünkü onları kullanacak ve parça tasarlayacak ekip ayrıldığında yeri doldurulmamıştı.

Enstone ekibi 2015’te çok sayıdaki mühendis beyini rakiplerine kaptırdı, teknik şef James Allison Ferrari’ye, CFD şefi Jarrod Murphy Mercedes’e, aero şefi Dirk de Beer Ferrari’ye, aero şef yardımcısı David Wheater Williams’a ve aero uzmanı Guillaume Cattelani McLaren’a geçen isimler oldular.

Enstone ekibi tek bir kötü sezonda neredeyse bütün tasarım beyinlerini kaybetmişti ve RS.16 çok çok az insan ve teknik kaynakla geliştirilmek zorunda kalındı. Artık ekip yeni çalışanlar almaya başladı ve ileri yönde ilerliyor.

Cyril Abiteboul takımın durumunu değerlendirmişti: “Sadece şasi bakımından, Lotus’u aldığımızda 475 personel vardı, buna 100 kişi daha ekledik ve orta vadede sayıyı 650’ye çıkarmayı hedefliyoruz.”

“Kapasiteyi artırmak çok önemli, diğer takımlara bakacak olursanız Mercedes, Red Bull ve McLaren 750 civarındalar. Bu değere ulaşmayı hedeflemesek de onlarla savaşabilmek için yakın olmak zorundayız.”

Abiteboul padokta karışık tepkilerle anılıyor, takımın başında onun olduğundan hiç şüphe yok, Frederic Vasseur’un tartışmalı ayrılığındaki tutumunu gördük ve takımın yeni pilotu Nico Hülkenberg bundan memnunmuş gibi görünmüyordu.

Abiteboul Enstone’un saygı duyulan az parayla iyi iş yapma özelliğinin değişmesi gerektiğini düşünüyor ve takım için yeni binalar inşa ettiriyor.

Enstone’a yeni bir boya atölyesi, en az bir olmak üzere muhtemelen iki devasa CNC makinesini yerleştirmek için yeni bir bina, aerodinami ve CFD tasarım ekiplerinin bir arada çalışabilmesi için daha büyük bir ofis ve McLaren’ın ‘Görev Kontrol’ strateji odası gibi bir operasyon odası ekleniyor.

Ekibin büyümek istemesindeki hedef yeni parçaları dışarıda yaptırmak yerine kendilerinin üretebilecek kapasiteye ulaşmak. Bu harcamaları artırabilir, ancak Abiteboul’a göre şampiyonluklar için savaşabilmek için gerekli.

“Elbette en az maliyetli çözümü istersiniz ve o zaman her şeyi kendiniz üretmezsiniz. Biz performans arıyoruz, gelişimleri piste hızlıca çıkarmak istiyorsanız konseptler hazır olduğu an üretebilecek durumda olmalısınız. Bu da fabrikada gerekli makinalar ve mühendislere sahip olmanızı gerektirir, böylece tedarikçinin kapasitesine bağımlı kalmazsınız.”

“Bunun ekonomik olarak daha kötü olacağını kabul etmek zorundayız.”

“Red Bull’u model alıyoruz. İnsanlar onların inanılmaz bir yenilik merkezi olduklarını düşünüyor, öyleler, ancak onları bu kadar güçlü yapan devasa üretim kapasiteleri. Gelişimleri piste getirme hızında gridde en iyi takım onlar.”

“Şimdi kendi takımımızı da kurarken Red Bull’un sistemini temel alıyor ve en iyi oldukları noktaları kendimize uyarlıyoruz.”

Takımın inşa halindeki yapıları 2018 aracının tasarlanmaya başlamasından sonra tamamlanacak. Bunu düşünecek olursak, Renault’nun kısa vadedeki hedefleri neler? 2017 sezonu geçtiğimiz sezon gibi acı verici olabilir, ancak çalışan yatırımı yapıldıkça, makineler çalışmaya başladıkça işler iyiye gitmeye başlayacaktır.

“2018 sezonu için tasarlanacak araç yeniden yapılanmamızın yansıması olacak. Ancak gelişmek için her zaman yer vardır ve 2018 aracını sezon içinde geliştirmeye devam ederken 2019’a da odaklanmış olacağız.”

“2017’yi gözden çıkardığımızı söylemiyorum, 2017’de büyük bir adım atmama gibi bir bahanemiz olamaz.”

“Geçtiğimiz sezon açıkladığımız yol haritasına göre 2020’de şampiyonluklar için savaşabiliyor olacağız ve 2018’de podyum hedefliyoruz.”

4 Yorum

  1. Yatırım ve planlama yapılmış iyi güzelde, bunca yatırımı doğru adamalara emanet edecekler mi?

    Ferrari’nin de elinde bir sürü olanak var ama görüyoruz yanlış adamlar yüzünden şu anki halini.

    Tabi ikna edici konuşmuş umarım güzel şeyler yaparlar, araç iyi olsun yeter, Hulk gibi sağlam bir pilotları varken güzel başarılar gelir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]