Formula 1’de üç sezon baskınlık yaşadıktan sonra, Mercedes bir anda ciddi rekabete uyum sağlamaya çalışıyor. Ferrari’nin ilk üç yarıştaki hızı hataya fırsat vermiyor ve bu üç yarışın ikisinde Sebastian Vettel’den gelen baskı dünya şampiyonlarına zaferlere mal oldu.

Bu yıl iki şampiyona için de yakın gelişim yarışı olacak ve Mercedes sezon ilerledikçe rahat olabilecek bir pozisyondan uzaklaşacak.

Pazar günü Bahreyn’de bir seri küçük hata Mercedes’in şüphesiz kazanabileceği bir yarışı kaybetmesine yol açtı. Ferrari 57 tur boyunca daha hızlı gibi göründü, ancak Mercedes gridin ön çizgisini kapatarak yeterince avantaja sahipti. Bu da yarışı kontrol edebilmek için yeterli olmalıydı.

İlk sürüşte hatalar açık ve şanssızcaydı. Griddeki sorunlu bir jeneratör takımın Valtteri Bottas’ın lastiklerini doğru şekilde indirmesini engelledi ve Fin pilotu ilk bölümde arka tutunma sorunu ile başbaşa bıraktı. Lewis Hamilton ise iyi ilk kalkışın ardından patinajda kalınca Vettel bundan yararlandı ve ilk virajda geçmeyi başardı. İlk turun sonunda Ferrari zaten avantajlıydı, Bottas tutunma sorunu yaşarken Hamilton arkaya düşmüştü.

Ferrari pit duvarı elini kuvvetlendirmek için tüm bunları avantajına kullandı ve stratejisinde agresif olmayı tercih ederek 10. turda Vettel’i pite aldı. Bottas sorun yaşarken, Vettel 12. sırada trafik içindeki küçük boşluğa düştü ve Bottas’ın pite girmesinden önce yeni lastiklerinden azamiyi elde edebildi. Mercedes tepki vermek zorundaydı, ancak sonraki hamlelerinden önce pit duvarı güvenlik aracı ile şansına tekrar kavuşmayı umdu.

Yarışa verilen ara Bottas’ın doğru basınçlara sahip yeni bir set süper yumuşaklara geçmesi demekti ve Hamilton da farklı bir strateji ile daha uzun dayanan yumuşaklara geçti. Tek sorun Hamilton’ın pitte Bottas’ı beklerken pozisyon kaybetmesiydi. Daha önce Monako’da pite gelirken Bottas’a beş saniye fark bırakmayı denemişti.

“Monako’da yeterince büyük farkım yoktu ve şimdi Valtteri ile aramda beş saniye bir fark olması gerektiğini biliyordum. Yavaşlayıp farkı artırmayı denedim ve bana telsizden ‘1 saniye, 1.7s, 2.3s’ siye söylüyorlardı. 4.7 saniyeye çıktığında ‘tamam, bu iyi’ dedim ve biraz hızlanmaya başladım.”

Daniel Ricciardo onun hemen arkasındaydı ve Hamilton güvenlik aracı arkasında gereksizce yavaş sürmenin sınırındaydı.

“Daniel güvenlik aracı çizgisinden önce beni geçecek gibi göründü ve bu da hızımı artırmama yol açtı, ancak Valtteri pit stopunda sorun yaşayınca bir anda beş saniyeden fazlasına ihtiyacım oldu. Yakın olduğumu biliyordum, pit girişine girdiğimde hala orada olduğunu gördüm ve frenledim ve daha fazla hızlanmadım.”

“Daha fazla yavaşlamadım, ancak aynama baktığımda Daniel hemen kuyruğumdaydı. Çekildim, ancak çok geçti. Bu biraz domino etkisiydi, bir şeyi başka bir şeyi etkiledi, elbette yavaş pit stop oldu.”

Toto Wolff daha sonra yavaş pit stoplara bijon tabancalarının güç kaybının yol açtığını söyledi, ancak Ricciardo’nun önünde 57 km/saat’e kadar yavaşlamanın sorumlusu Hamilton’dı. Hakemler sürücülerin bu tür şartlarda arkalarındaki hızı kontrol etmeye çalıştıklarını görür ve bu sebeple Hamilton’a beş saniye cezası verildi.

16. turda güvenlik aracı içeri girdi ve yarış tekrar başladı, ancak Mercedes sürücüleri ilk iki sıradan ikinci ve dördüncülüğe düşmüşlerdi. İkilinin hızlı olanı Hamilton doğru basınçlardaki lastiklere sahip olsa bile yavaş kalan Bottas’ın arkasındaydı ve üstelik beş saniye cezası da vardı. Vettel ise önde yarışı kontrol etmekte serbestti ve Ferrari’si ile hiçbir sorun yaşamıyordu.

Umutsuz zamanlar umutsuz çözümler gerektirdi ve Mercedes stratejileri çakıştıkça Bottas’tan iki kez Hamilton’a yol vermesini istedi. Son üç yılda Mercedes bir sürücüsünün diğerine yol vermesini sadece iki kez istemişti, birisi 2014 Macaristan’da Hamilton yapmayı reddettiğiydi ve ikincisi de geçen yıl Monako’da Rosberg’in yavaş kalması sonunda olmuştu. Ancak Bahreyn farklıydı, Bottas’a yapılan iki çağrıdan ikincisi son sürüşteydi ve Fin pilotun ikinciliği bırakıp üçüncülüğe yönelmesi üzerineydi, bu da takımın sürücülerinin yarışmasına izin verme geleneğine tersti.

Wolff yarışta sonra şunu söyledi: “Bunu sevmiyoruz, geçen yol bunu yapmadık ve elimizden geldiğince uzak durduk. Bugün bile bundan uzak durmayı denedik, ancak bir noktada tepki vermezseniz kaybedeceğinizi anlarsınız ve bunu istersiniz.”

“Bu yapmak istediğiniz bir çağrı değildir. Bence ikisi de yarışı kazanmak için şansa sahipti, ancak bir noktada bir şeyleri değiştirmezseniz yarışı kaybedeceğinizi fark edersiniz. O an bu sevilmez çağrıyı yapmak zorunda kalırsınız.”

Bottas’ı geçen Hamilton Mercedes’e yarışı kaznadırmadı, ancak son bölümde Ferrari üzerinde baskı kurmanın tek yoluydu. Pit duvarı Vettel’in tur bindirme trafiğine yakalanabileceğine inanıyordu, ancak Hamilton’ın bunu başarmasının tek yolu Bottas’ı hızlıca geçmesiydi. Gelecekteki yarışlarda benzer durumlar olmaya daha yatkın ve yine aynı zor karar verilmek zorunda kalınacak. Peki bu takımın yarışlara yaklaşımını değiştirmesi anlamına mı geliyor?

Toto Wolff bu konuda şöyle bir ekleme yaptı: “Bizim düşünce yapımız ve yarış felsefemiz şimdiye kadar ikisine de eşit fırsatlar verme üzerine oldu. Bugün iki araç da ilk çizgiden başladı ve birinci ve ikinci olsalardı yarışmalarına izin verirdik. Bizde olduğu gibi bir araçta açık bir soruna sahipseniz onların yer değiştirmesini gözden geçiririz, ancak aralarında Ferrari’nşin olması ile bunu yapamadık. Bu bizi zorlayan şey oldu. Sezonun daha üçüncü yarışında bunu yapmak istemezsiniz.”

Yıl ilerledikçe bu durumun tekrar analiz edilerek tekrar edip etmeyeceği konusuna Wolff: “Evet, kesinlikle.”

Mercedes’teki hiç kimse yarışı pit duvarından etkilemek istemiyor, ancak bu yıl şampiyonluk için güçlü bir silah olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. Ferrari’nin Vettel için Kimi Raikkonen’in yarışını kurban etmekte iki kez düşünmeyeceği açıkça görülüyor ve bunun sonucunda Mercedes de aynısını yapmayacağını söyleyemez.

1 YORUM

  1. Mercedes’in değiştirmesi gereken felsefe ‘pilotlarını yarıştırmaksa’ bunu peşinen kabul ettiklerini Bahreyn’de deneyimlemiş olduk zaten. Aslında 1 yıllık Bottas anlaşması bile bu felsefenin değiştiğini gözler önüne sermişti. Bottas da dominant bir karakter olmadığından kariyerine istatistik ekleyebileceği Mercedes’te böyle bir boyunduruğa kayıtsız şartsız biat edeceğini önceden de beyan etmişti zaten. Yani sorun yok.

    Hatırlarsanız Çin’de galibiyetin Mercedes’e gitmesini sağlayan talihsiz SC periyodu Vettel’i bir anda 6.lığa itmiş ve takım arkadaşının da gerisinde bırakmıştı. Yarışın 6 sn fark ile bittiğini düşünecek olursak Vettel, Raikkonen’in arkasında ciddi zaman kaybederek belki de galibiyet mücadelesi için Hamilton’la kapışma fırsatını burada harcamış oldu. Ferrari açıkça pilotlarını yarıştırdı. Buradan yola çıkarak bundan sonra verilecek takım emrini tüm kamuoyuna açıklayabilir Ferrari. Toto gibi kıvırmasına gerek kalmadan. Yani galiptir bu yolda mağlup diyebiliriz.

    Öte yandan Mercedes fırsatını ilk bulduğunda bu yola başvurarak sezonun genel tavrını şimdiden ortaya koymuştur. Sorun yine Ferrari cephesinde aslında. Çünkü olası bir Hamilton Vettel şampiyonluk mücadelesinde bir tarafta Vettel’den puan çalabilecek bir Bottas varken diğer tarafta Mercedeslerin arasına girebilecek bir Raikkonen görüntüsü yok maalesef. Bu sebeple Rai’nin performansını bir an önce yükseltmesi takımlar şampiyonası için olduğu kadar pilotlar şampiyonası açısından da önemli. Kanada’dan sonra hesapların içine Red Bull’un da dahil olabileceğini öngörürsek akıl oyunlarından galip çıkan ipi de önde göğüslemiş olacaktır.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]