Analiz: Lowe Mercedes’ten neden ayrıldı?

0

Mercedes AMG F1 takımı geçtiğimiz günlerde Paddy Lowe’ün Brackley fabrikasını terk edeceğini doğruladı. Kenya doğumlu mühendis üç çok başarılı sezonun ardından yeni bir mücadele için takımdan ayrıldı.

Lowe Williams’ı çok iyi biliyor, 1992’de Nigel Mansell şampiyon olurken aktif süspansiyon üzerinde çalışıyordu. Peki bu kararın arkasında sadece mücadele ve duygular mı var?

Önemli nedenlerden birisi para. Son iki sezonda Lowe bonuslarla birlikte 3 milyon kadar kazandı. Ancak Alman şirketin yeni sözleşmede önerdiği ücret son yıllarda takıma kattıkları düşünüldüğünde anlaması zor bir şekilde tatmin edici bir boyutta değildi.

Toto Wolff Lowe’ü kendisinin tam zıttı olarak tanımlıyor. Avusturyalı içgüdüleri ile çalışırken, Lowe her şeye rasyonel yaklaşır, politikadan uzak durur ancak takımdaki en büyük yıldızı, Lewis Hamilton’ı açıkça eleştirebilir. Barselona’daki olaylardan sonra takım içindeki dengeyi sağlamak en büyük öncelik haline geldi.

Lowe telsizden konuşacak en son isimlerden biridir. Abu Dhabi’de Lewis Hamilton patronlarından birinin sözlerini açıkça dinlememişti. Böylesine bozulmuş bir yönetim mekanizmasında daha fazla işbirlikli çalışma kesinlikle çok zordur. Rosberg’in ayrılmasından sonra bu denge daha da bozulacaktır.

Williams’da ise Lowe sadece “Kanada ödeneği” ile sağlanan büyük parayı saymakla kalmayacak, aynı zamanda saygı duyulacak ve karşı konulamayacak bir pozisyonda olacak. Deneyimi ve bilgisi ile birlikte takıma istediği emri veya öneriyi verebilir. Teknik bilgisi ile birlikte Williams’ı yarış zaferlerine ulaştırabilecek pozisyona getirebilir. 2018’de takıma katılması beklenen Key ise mükemmel bir tamamlayıcı olacaktır.

Mercedes Lowe’ü durdurmadı, onun yerine James Allison ile birlikte yerini doldurmaya çalışacak. İtalyan takımdan gelen teknik adam Enstone’da saygı görüyordu ve burada da kendisini kanıtlayabilir. İtalyan devinden ayrılma sebebinin takım içindeki bağımsızlığının kaybı olduğu söyleniyor.

Mercedes-Benz 1200 kişiden fazlası ile çalışmaya devam edecek, ancak son personel değişiklikleri Alman takımın son üç sezonda olduğu kadar iyi olamayacağını düşündürüyor. Takım içindeki denge ve dinamikler ve tüm yarış operasyonu bundan etkilenecektir. Sakin hesaplamalar yapabilen ve politikadan uzak duran Lowe’ün yokluğu Hamilton gibi güçlü kişiliklerin takımı ve yaptıklarını yönlendirebilmesine neden olabilir.

Bazı yorumcular Ross Brawn’ın da Mercedes’ten Lowe ile benzer sebeplerle ayrıldığını söylüyordu. Brawn kitabında ayrılma sebebini takım yönetimini devralan insanlar arasında güven bulamaması olduğunu yazmıştı. Takım içinde politik sebeplerle sürekli bir savaş vermek istemediğini söylemişti.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]