Bir yarış hafta sonunu ve bir sezonun yarısını geride bıraktık. Bu demek oluyor ki aptal sezon açıldı. Yapılan testlerle birlikte bakalım bize ne gibi seçenekler çıkacak. Gelin yazımda Kubica’yı bekleyen ne gibi zorluklar varmış bir göz atalım.

Bildiğiniz üzere Macaristan GP’sinde sezon içi testler yapılacak. Bu testlerde çaylak isimlerden daha çok etki eden bir isim var. O da Kubica. Benim gibi belki çoğu kişi yarın otursun o koltuğa ve tekrar yarışsın istiyor. Ancak Kubica’yı bekleyen bir süru sorun var.

Bir önceki testini eski V8 motorlu araçlarla yapan Polonyalı, hibrit araçlara oldukça uzak. Güç ünitesi parçaları, hibrit sistemin şarj edilmesi gibi konularda Robert’ın tecrübesi şu an için yok. Değişen direksiyon göstergeleri, yeni gelen arıza kodları, artan butonlar ve çevirmeli düğmeler. Eminim ki Kubica bunların üzerinden gelecektir. Polonyalı pilotun en büyük özelliği bu gibi konulara çok çabuk alışabilmesi. Ancak bunlara alışmasının dışında bazı problemler daha bulunmakta.

Yeni dönem araçlarda tur başına ayarlarla direksiyon üzerinden oynamanız gerekiyor. Kusursuz araçların bile sürekli ayar değiştirmeleri gerektiğini düşünürsek Kubica’yı kolay bir test günü beklemiyor.

Bunun yanında başka problemler daha bulunmakta. Artan G kuvvetleri, Macaristan pistinin akıcılığı ve birde sıcak hava. Ancak Polonyalı pilot kafasında bunların hiç birini problem olarak düşünmüyordur. Bir an önce Renault’un kokpitine geçip turları birer birer tamamlamak için can atıyordur. Belki de hafta sonu tüm serilerin seanslarını izleyip kendini buna hazırlıyordur.

Yarışmak için gereken genlere sahip olan Polak pilotun kariyerinde büyük kazalar bulunmakta. Bunlar onu zayıflatmadı. Aksine hep daha iyisi için çok sıkı çalıştı. Adımları tek tek attı ve sağlam bir geri dönüş istiyor.

Herkesin bildiği ve söylediği üzere Polonyalı, dönebilecekse bu testten sonra dönebilecek. Peki bu dönüş ne kadar verimli olur? Esas soru işareti burada başlıyor. Farklı bir direksiyon ve vites konfigürasyonu ile pistte olacak Robert günü en iyi şekilde geçirip kendisinin hazır olduğunu tüm Formula 1 padoğuna göstermek istiyor.

Benim düşüncem ise Kubica %100 olmasa bile hazır. Gerçekten çok zor bir dönemi geride bıraktı. Esas zor olanı ise hafta içi başlıyor. Sorunsuz bir test gününde atacağı 60 70 tur direksiyon üzerinden değiştireceği ayarlar (Ki birde değiştirilmesi gereken vites sayısı var yarış içerisinde Hungaroning pistinde bu sayı 2170 civarında) vites sayıları bakalım Robert’ı nasıl etkileyecek.

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]