Takımların büyük güncellemeler getirdiği İspanya’da performans olarak çok fazla şey değişmese de yarış şaşırtıcı şekilde heyecanlı geçmişti.

Peki bu yarış bize ne gösterdi?

1) Şampiyonluk savaşı Vettel ve Hamilton arasında geçecek

Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel Barselona’daki ilk virajda bir kez değil, tam üç kez yan yana geldi. Kalkışta bunu bekliyorduk, Vettel harika bir kalkış yapınca liderliği ele geçirmeyi başardı.

Arkadan takip eden Hamilton sanal güvenlik aracı arkasında durdu ve Vettel son pit stopu için pitten çıkınca bu tekrar oldu, ikili ilk viraja yanyana girdi ve ikisi de arka tekerlerindeki Pirelli yazılarını aşındırdı.

Ancak kritik an bitime 21 tur kala geldi, Hamilton DRS ile Vettel’in yanından uçarak geçti ve gerçekten özel geçen bir yarışın sonucunu belirledi.

Mercedes ve Ferrari’nin hala denk hızlarda olduklarını gördük. F1’deki gerçek rakipler Vettel ve Hamilton olacaklar, Vettel çok da iyi arkadaş olmadıklarını kabul ediyor, ancak ikili birbirine büyük saygı duyuyor. Olması gereken de bu.

Arkamıza yaslanıp klasik olabilecek bir sezonun tadını çıkarabiliriz.

2) Raikkonen ve Bottas birbirlerinden uzak kalmalı

Formula 1’in Finlandiyalıları Valtteri Bottas ve Kimi Raikkonen bir kez daha temas ettiler. Bu kez Bottas’ın hatası gibi görünse de yarış hakemleri bunu yarış kazası olarak değerlendirdiler.

Bu ikilinin 2015’te Sochi ve Meksika’daki iki temasını akla getirdi, ikisi de Finli oldukları için soğukkanlılıkla yaklaşsalar da, aralarında bir rekabet olduğunu söylemek mümkün.

Verstappen için de bir yılın sonundaki fark böyle oldu, geçen sene kahraman, bu sene ilk tur kurbanı.

3) Formula 1 müthiş bir reklam hamlesi ile ağlayan çocuğu mutlu etti

Raikkonen’in yarış dışı kalması küçük taraftarı Thomas’ı gözyaşlarına boğmuştu ve şahin gözlü bir kameraman da bunu göstermişti.

Ancak Formula 1 yönetimi bu görüntü karşısında sessiz kalmadı ve minik taraftarı kalabalığın arasından çıkararak ailesiyle birlikte Ferrari misafirhanesine getirdi. Altı yaşındaki Thomas hayranı olduğu Kimi ile bir araya geldi ve fotoğraflar çekildi.

Kimi’nin arkadaşı Anthony Hieatt Iceman hakkında bir Tweet attı ve şunları söyledi: “Bence bundan sonra onu Niceman [İyiadam] olarak adlandırmalıyız.” Thomas’ın annesinin de Schumi adlı bir kedisi olduğu da ortaya çıktı.

Felaket olarak başlayan olayı müthiş bir hikayeye dönüştüren Ferrari ve F1 ekibine tebrikler.

4) FIA Force India’ya taktı

FIA İspanya GP ile birlikte geçerli olmak üzere araç üzerinde pilot numaraları ve isimlerinin belirtilmiş büyüklüklerde açıkça görülür şekilde yazılmasını istemişti.

Ancak Force India bunu yapmakta biraz cimri davranınca 25 bin Avro’luk ceza ile karşı karşıya kaldı.

Bir çok takım köpekbalığı kanatlarına bu rakamları yerleştirirken Force India oraya değerli sponsorunu yerleştirmeyi uygun görünce numarayı yerleştirecek yer bulamamışa benziyor.

5) Toro Rosso Renault’nun güç eksikliğini ortaya koydu

Daniel Ricciardo Renault motorlu Red Bull’uyla sessiz sedasız, kendi başına podyum görürken, diğer takımları Toro Rosso ise yarışın ardından bu kadar mutlu değillerdi.

Carlos Sainz ve Daniil Kvyat yarış boyunca Ferrari motorlu araçların arkasında takılı kaldılar ve FIA’nın söylemesiyle 0.3 saniyeden fazla olmayan motor farkının çok daha fazla olmadığını açıkça gördüler.

Sainz Sauber’den Pascal Wehrlein’ın arkasında savaştıktan sonra şunu söylemişti: “Düzlüklerde 2016 Ferrari motorunun bizimkinden hızlı olması umutsuz bir durumdu.”

“Daha fazla güce ihtiyacımız var. Dün yedinci sıradan 0.2 saniye uzakta olduğumuzu görebilirsiniz, Renault 0.3 saniye getirirse bir anda her şey değişir.”

Monako’dan sonra gelen ve yüksek güç isteyen pistler Ricciardo’nun da ağzını açmasına neden olabilir…

1 YORUM

  1. Beni en çok endişelendiren durum, motor üniteleri sınırı nedeniyle alınacak grid cezaları.
    Bunu bir kenara koyarsak, ben Vettel’e çok güveniyorum. Bu sene olağanüstü bir efor gösteriyor ve sürüş kalitesinde Nirvanaya doğru yol alıyor.

    Dün strateji Soft-Medium-Soft olarak belirlenseydi, ya da Vsc’de bir tur önce pite gelinseydi muhtemelen başka bir hikaye konuşacaktık. Galibiyet avuçlarımızdaydı. Rai’nin yarış dışı kalması da kötü oldu. Vettel Bottas arkasında zaman kaybederken, Hamilton da Raikkonen’e takılıp arayı kapatamayacaktı. Neyse sonuç olarak bu roundu kaybettik. Ama daha fazla yumruğu biz attık.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]