ANALİZ: Hülkenberg Renault’ya geçmekle hata mı yaptı?

6

Hülkenberg belki de podyum görememiş en yetenekli pilotlardan birisi. Fırsatı olduğu durumların çoğunda da şansı yaver gitmedi, kariyerinde bir çok podyumu olabilirdi.

Alman pilotun Renault’ya geçme kararı hepimizi şaşırttı. Hülkenberg’i Force India ile öylesine bağdaştırmıştık ki, daha önce Williams ve Sauber’de yarıştığını, hatta ilk sezonunda Interlagos’ta Williams ile pole aldığını unutmuştuk.

Asıl şaşırtıcı olan da takım arkadaşı Sergio Perez’in Renault’nun teklifini reddetmesinden hemen sonra Renault’ya geçmesiydi. Fransız üretici, Toro Rosso pilotu Carlos Sainz ile de ilgileniyordu, ancak Red Bull, pilotuna ihtiyacı olduğunu açıkça belirtmişti. Renault’nun Valtteri Bottas’a da bir teklif götürdüğü iddia ediliyor.

Nico Rosberg’in aniden emekli olmasıyla birlikte Lewis Hamilton’ın yeni takım arkadaşını arayan Mercedes’in ilk yaklaştığı ismin Hülkenberg olduğu, ancak Renault ile henüz üç yıllık bir anlaşma yapmış olan Alman pilotun bunu kabul edemeyeceği ortaya çıkmıştı. Anlayacağınız Nico’nun şanssızlığı bir kez daha tekerrür etti; Force India’da devam etmiş olsaydı şu an muhtemelen Mercedes koltuğunda oturuyor olacaktı. Çünkü Force India Hülkenberg ile bir yıllık anlaşmaya sahipti, ancak Renault kendisini isteyince bir güzellik yapıp izin vermişlerdi, aynısını pek ala Mercedes için de yaparlardı.

Hülkenberg’in GP2’de ilk sezonunda şampiyon olmayı başaran üç pilottan biri olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Hatta 2016 sonu itibariyle GP2’de ilk sezonunda şampiyon olan, ancak F1’de henüz şampiyon olamayan tek pilot Hülkenberg oldu. Malum, GP2’de ilk sezonunda şampiyon olan diğer iki pilot Hamilton ve Rosberg… Üstelik Hülkenberg 2007’de F3’te yarışırken Williams ile çıktığı testte Nico Rosberg ile benzer derecelere imza atmış, takımın diğer pilotu Kazuki Nakajima’yı ise mahvetmişti.

Hülkenberg neden puan almakta zorlanan Renault’yu tercih etti?

Kendisine soracak olursanız, Renault’ya geçişini bir fabrika takımı ile yarış kazanmaya daha yakın olacağı şeklinde açıklıyor. Bu konuda haklı, yeni Formula 1’de üretici olmayan bir takımın yarış kazanma veya üretici takımdan daha ileride olma şansı çok düşük. İroniktir ki bunu yapabilecek tek takım olan Red Bull, Renault güç üniteleri kullanıyor!

Bir üreticiyi tercih etmenin performans dışında sebepleri de var. Bunlardan en önemlisi para. Hülkenberg yıllardır Force India çatısı altında ve başarılı olmak, tercih edilmek umuduyla bu küçük takımda küçük ücretler karşılığı yarıştı.

Ancak kariyeriniz ilerledikçe, bir noktada parayı başarının önüne koymaya başlarsınız ve bu da geleceğinizi düşündüğünüz anlamına gelir.

MotoGP’de bu işi yapmanın yeri Ducati fabrika takımıdır. Cal Crutchlow ve Jorge Lorenzo (ki Crutchlow açıkça itiraf etmişti) sadece yüklü paralar kazanmak için bu takıma gittiler. Bu şartlardaki anlaşmalarda sürücü takımdan bir performans talep etmez, bir yarışçı olarak her şeyini verseler de, başarılı olması pek mümkün görünmeyen fabrika takımlarında dünyalıklarını yaparlar.

Formula 1’de ise Ducati’nin karşılığı sayılabilecek bir takım var ve ilginçtir ki o da bir İtalyan! Scuderia Ferrari her ne kadar başarıya aç ve bu konuda herhangi bir yatırımı veya blöfü ortaya koymaktan çekinmese de, son dönemdeki istikrarsız yapılanması ve üst üste gelen başarısızlıklar ile birlikte ciddi anlamda başarıdan çok para kazanılan bir takım haline dönüşmüş durumda.

Kimi Raikkonen’in Lotus’taki maaş sorunlarından sonra Ferrari’den gelen (belki de Fernando Alonso destekli) teklifi uçar adım kabul etmesinin sebeplerinden birisi de bu olmalı. Fin pilotun Alonso’nun yanına ikinci pilot olarak “üreticiler şampiyonasına katkı sağlamak için” getirildiğini Luca di Montezemolo kendi ağzıyla söylemişti. Belli ki buz adam bunu da umursamıyor ve aldığı parasına bakıyor.

Ferrari 2017’de bu durumu tersine çevirmeye çalışacak, ancak ne kadar başarılı olacağı ancak ve ancak kendilerine bağlı.

Hülkenberg’e dönecek olursak, Perez’in artan performansına karşın kendisinin durağanlaşmaya başlaması, takımın doğal sınırlarına ulaşmış olması ve diğer takımlardan da açık teklif almamış olması kendisini Renault’nun teklifini kabul etmeye zorlamış olabilir. Renault’da alacağı ücret açıklanmış değil, ancak Force India’da aldığından fazla olacağına şüphe yok.

Hülkenberg ne zaman istenmeyen bir pilot oldu?

2010’da Williams ile piste çıktığında “Geleceğin şampiyonu” tanımı kendisi için de yapılmıştı, ancak polü kazandığı yarışın hemen ardından koltuğunu Pastor Maldonado’ya kaptırması ve bir sonraki sezonu Force India’nın test pilotu olarak geçirmek zorunda kalması kariyerini bir miktar yaralamıştı.

Hülkenberg çok hızlı bir pilot, ancak fiziksel olarak tepedeki takımların toleranslarının dışına çıkacak şekilde dezavantajlı olduğu düşünülüyor. 1.84 metre boyundaki pilot dar monokok kokpiti için biraz fazla uzun ve şu an griddeki en uzun pilotlardan birisi. Uzun boyu ağırlık dezavantajıyla birlikte daha da önemlisi aracın ağırlık merkezinin yükselmesine yol açtığı için virajlarda daha yavaş kalmasına sebep oluyor. Mark Webber de benzer bir durumdan muzdaripti.

Alman pilotun halen bir araya getiremediği şey ise istikrarı. Kalkışlarda ve bazı durumlarda hata yapma olasılığı pek düşmüş değil. Geçtiğimiz sezon Rusya, Singapur ve Amerika’da ilk tur kazalarının kurbanı olmuştu ve 2015’te Singapur GP’sinde pit çıkışında Felipe Massa ile çok kolay kaçınılabilecek bir kaza yapmıştı.

Hülkenberg’in hızı aracını limitlerinde kullanabilmesinden geliyor. Hamilton’a benzer sürüş stilinin yeni Formula 1’de bir dezavantajı var: lastik kullanımı. Takım arkadaşı Perez Formula 1 kariyeri boyunca en iyi lastik koruyan pilotlardan biri oldu ve podyumlarının neredeyse tamamı lastik koruması ve kararları ile geldi. Hülkenberg ise bu konuda her zaman sorun yaşadı ve sıralama turlarında önünde olduğu takım arkadaşının yarışta gerisinde kaldı.

2017’de Pirelli’nin daha dayanıklı lastikler getirmesi bekleniyor ve bu durum Hülkenberg’in sürüş stiline uyabilir.

Vasseur’un gidişi Renault ve Hülkenberg’i nasıl etkileyecek?

2017 sezonu daha başlamadan, takımda sadece bir yıldır çalışan Frederic Vasseur Renault’dan ayrılacağını açıkladı. Ardından firmanın sportif yöneticisi Cyril Abiteboul ile bazı laf dalaşlarına girmiş ve birbirlerini suçlamışlardı.

Alt serilerden gelme birisi olarak Vasseur başarının iyi pilotlarla geleceğinin farkında ve kendisinin Perez, Bottas, Sainz ve Hülkenberg ile görüşmeler yapan ve Renault’ya iyi bir pilotu kazandırmak isteyen kişi olduğu biliniyor.

Vasseur Hülkenberg’in F3 ve GP2 sezonlarında yarıştığı ART Grand Prix takımının başındaki isimdi ve birbirlerini çok iyi tanıyorlar. Hülkenberg de eski patronunun çağrısını geri çevirmedi ve Renault ile üç yıllık bir sözleşme imzaladı.

Ancak Vasseur’un 2017 sezonundan hemen önce takımdan ayrılması, ayrılmasının kovulmaya benzer nitelikte olması Hülkenberg’in -Mercedes’in teklifini kabul edememenin yanında- kabul etmekte zorlandığı bir başka durum oldu.

Renault F1 takımı Enstone’da yeniden yapılanmaya çalışıyor ve Abiteboul bunun uzun vadeli bir yatırım olduğunu ve 2019-2020’de en iyi motora sahip olmak istediklerini açıkça söylüyor. Ancak şasi gelişimi için özel herhangi bir çalışma yapmış değiller ve Lotus F1 zamanında maddi sebeplerle takımdan ayrılan James Allison seviyesinde kendisini kanıtlamış bir -veya birkaç- mühendis ile anlaşmış değiller.

Hülkenberg’in sözleşmeyi imzalarken takımın bu durumundan ne kadar haberdar olduğu, takım için politikaların takımı nereye götürmek için yapıldığını bilip bilmediği belirsiz.

Gelecek hayalleri

29 yaşına gelen Alman pilot artık kazanmak istiyor ve bunu Force India ile yapamayacağını biliyordu, ve -Rosberg emekli olmadan önce- kendisini isteyen tek üretici takım olan Renault ile anlaşmayı gözü kapalı imzaladı.

2017 sezonu yepyeni aerodinamik kuralları, motor gelişim yasağının kalkması ile birlikte Mercedes dışındaki üreticilere büyük fırsatlar veriyor ve kuralları doğru okuyan takım sezona önce başlayacak ve düzenli gelişimi sağlayabilmesi durumunda şampiyonluğun ucundan tutabilecek.

Hülkenberg de bu geçişte bir kumar oynadı ve kısa veya uzun vadede yarış kariyeri boyunca hayal ettiği başarılara ulaşmak istiyor, aynı zamanda emekliliği için cüzdanını da doldurmuş olacak.

6 Yorum

  1. Hulkenberg’in kariyerini 2015 öncesi ve sonrası diye ikiye ayırmak gerek. 2015’e kadar takım arkadaşlarını mağlup eden, yetenekli ve hızlı bir pilottu. Son iki yıldır (2015 istatistiklerine detaylı bakmadım) ise, özellikle 2016’da Perez’e ciddi manada geçildi. Kariyeri belki de düşüşe geçmişken Renault iyi bir fırsat. Enstone çok adam kaybetse de hala önemli bir kültüre sahip, zaten 2016 içinde 50-60 personel almışlardı. Force India kalmaktansa Renault her açıdan mantıklı. Tabii imzalar atılırken Rosberg piyasada yoktu, bu da Hamilton’ın şansı oldu. Hulk, Hamilton’ı en azından sıralamalarda zorlayabilirdi.

  2. Hulkenberg Renault ile anlaşmasaydı,Mercedese banko gidicektiki Toto Wolfun Renault u arayıp Hulkenbergi sorması yalan olmayan bir haber. Hulkenberg çok pişman olmuştur. Ama Renault için uzun vadede takımdan şampiyonluk için yarışmayı bekleyebilir. O da yeni motorlara inşalalh 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]