Zafer. Bu Honda’nın 2015’te Formula 1’e McLaren ile geri dönerken ilgilendiği şeydi. Ancak Japon üretici muhtemelen bu kadar sorunla karşılaşmayı ve McLaren ile 3 acılı sezon geçirmeyi düşünmüyordu. Bu sezon McLaren yerine Toro Rosso ile çalışan Honda artık daha özgür, daha iyi ve yeni bir mücadeleye hazır. Bakalım Honda’nın motor sporları şefi gelecek sezonki Red Bull anlaşmasıyla alakalı ne diyor.

3 yıllık hüsranın sonundaki birkaç ayda bazı değişiklikler oldu. Honda-McLaren arasındaki ipler tamamen koptu ve Japon üretici Formula 1’den ayrılmayı değerlendiriyordu. 80’ler-90’lardaki başarıları tekrarlamak umuduyla başlanan yolculuk büyük felakete dönüşmüştü, ancak Honda yenilgiyi kabul etmedi ve 2018 için Toro Rosso ile anlaşarak Formula 1’de kalıp savaşmayı tercih ettiler.

Düzeltilmesi gereken ilk sorun dayanıklılıktı. McLaren’deki baskının ortadan kalkması ile birlikte Honda’da yüzler tekrar gülmeye başlamıştı. Kahkahalar Sakura ve Milton Keynes koridorlarından duyulabiliyordu. Formula 1’den tekrar keyif alabiliyorlardı. Bütün bunlar birleştiğinde bu pozitif hava piste yansıdı ve dayanıklılık sezonun ilk bölümüne bakıldığında dramatik şekilde iyileşti.

Dayanıklılığın gelişmesi Japon üreticinin daha fazla performans bulabilmek adına zorlamaya başlamasına da olanak sağlamış oldu. Kışın yapılan felsefe değişikliği ve evrilen konseptleriyle birlikte Honda’nın bu sezon için getirdiği motor daha iyi. Sezon başından bu yana yavaş yavaş gelişmeye devam ettiler ve ilk büyük güncellemeyi Kanada’ya getirdiler.

Kanada’ya getirilen güncelleme motora 20 beygir civarında güç kazandırdı ve bu da Honda’nın Formula 1’e dönüşünden sonraki en iyi güncelleme. Honda’nın hala gidecek çok yolu var, ancak doğru yoldalar ve istikrarlı şekilde gelişmeye devam ediyorlar. Avusturya kökenli enerji içeceği firması da Toro Rosso’daki durumu gözlemleyip not etti. Red Bull, hibrit çağının başından bu yana Renault’tan şikayet ediyordu. Daha önce de motor tedariki için Ferrari ve Mercedes’in kapısını çalmış, ama eli boş dönmüştü. Toro Rosso’nun Honda’yı kullanması Red Bull için bir nevi testti ve takım Honda’ya geçmeyi değerlendiriyordu.

Red Bull ile Honda arasındaki konuşmalar geçen seneden bu yana sürüyor, ancak resmi olarak bu Nisan’da başladı. Honda’nın ilerlemesi sürdükçe Red Bull ile arasındaki konuşma da hızlandı. Sonunda her iki taraf için de adil olduğu düşünülen bir anlaşma yapıldı. Honda 2018 ve 2019 için Red Bull ve Toro Rosso’ya motor sağlayacak ve Formula 1’e geri dönüşlerinden sonra ilk kez iki takıma birden motor sağlayacaklar.

McLaren’de geçen 3 felaket sezondan sonra bu anlaşma Honda için büyük bir adım ve bunu almaları gereken bir sorumlulukmuş gibi görüyorlar. “Yarışları kazanmak motorsporları aktivitelerimizin odak noktası ve bu anlaşmayla birlikte bunu başarabileceğimizi düşünüyoruz. Tabi ki bunu Toro Rosso ile de başarabileceğimize inanıyoruz, ancak onlarla bunu başarabilmek için biraz daha fazlasına ihtiyacımız var.” diyor Yamamoto.

“Yarış bakış açısının dışında Red Bull özellikle de genç nesil için ilgi çekici bir marka ve partnerliğimizin bize yeni müşteriler kazandırabileceğini düşünüyoruz. Tabii bu birlikteliğin üstümüzde baskı oluşturacağı doğru ancak Honda zorluklarla mücadele edebilmek adına motorsporlarının zirvesinde, Formula 1’de işte bu yüzden yer alıyor.”

“McLaren’deki başarısızlığımızın ardından Honda mensupları hayal kırıklığına uğradı, ancak yeni bir mücadeleye adım atmak konusunda kimsenin tereddüdü yoktu. Bu yüzden onları ikna etmemize gerek kalmadı. ‘Mücadele ruhu’ Honda’nın mottosu ve adım attığımız yeni mücadelede de bu ruhu taşıyor olacağız.”

Honda McLaren ile olan 3 sezonluk birliktelikleri sırasında oldukça ağır şekilde eleştirildi ve Red Bull da hibrit çağı boyunca Renault’u Ferrari ve Mercedes seviyesinde motor üretemediği için oldukça ağır şekilde eleştirdi. Ancak Yamamoto bazı şeylerin artık daha farklı olacağına inanıyor ve bunun kaynağının sadece bu sezon gelen güvenin değil, Red Bull ile olan birlikteliğin olduğunu söylüyor.

“Red Bull ile ilişkilerimiz konusunda endişeli değilim. Onlarla konuşurken motorsporlarına bakış açılarımız arasında ortak noktalar olduğunu fark ettik ve bunların iyi bir partnerlik için işimize yarayabileceğini düşündük.”

“Görüşmeler esnasında aldıkları tutum ve bize karşı adil davrandıkları için Red Bull’a minnettarız. Görüşmelerin esas odak noktası ‘Birlikte nasıl yarış kazanabiliriz.’ di. Toro Rosso ile de durum aynıydı ve bence her iki takım da gerçek yarışçı.”

“Tabi ki koşullar 3 sezon öncesine oranla çok farklı ve bunları kıyaslayamayız. Şu anda bulunduğumuz pozisyona ulaşmamızı sağlayan çok fazla şey öğrendik ve bu yüzden McLaren’de geçirdiğimiz zaman için minnettarız.”

“Toro Rosso’da göstermiş olduğumuz ilerleme Honda olarak bize güven sağladı.”

Anlaşmanın anahtar noktalarında Yamamoto, Red Bull’dan Helmut Marko ile görüşmüş. “Birbirimizi oldukça iyi tanıyoruz. Konuşmaya başladığımızda Toro Rosso ile olan anlaşmayı konuşmayı planlıyorduk.”

“Ayrıca Honda’yı çok iyi anlıyor, böylece tarafımıza sunulan tüm seçeneklere bakarken, her iki tarafı da tatmin edecek belirli konularda uzlaşabiliyoruz. Ayrıca Honda’ya karşı olan saygılı tutumu için de ona minnettarım.”

Sonuçlar Honda’nın Formula 1’deki geleceğini belirleyecek ve bu anlaşma her iki taraf için de çeşitli riskler taşıyor. Ancak ilk gelen sinyaller olumlu ve Honda-Red Bull birlikteliği oldukça mantıklı görünüyor.

Red Bull tamamen kendilerine odaklanmış bir motor sağlayıcısına sahip olmuş oldu ve kardeş takım Toro Rosso da dayanıklılık ve performansın geliştirilmesine katkıda bulunacak.

Honda bu sezon yarış kazanmış ve şampiyonluklar için mücadele edebilecek bir takımla güçlerini birleştiriyor. Aynı zamanda elde ettikleri veriler de 2 takıma motor sağlayacakları için artacak ve bu da teoride gelişim hızlarını arttırmalı. 

“Öncelikli hedef Honda’nın motorsporlarındaki her kategoride kazanması. Bu yüzden hedefimiz podyumun en üst basamağı.” diyor Yamamoto.

Honda eğer baskıyla başa çıkabilir ve şu an sahip oldukları yörüngede yollarına devam ederse hedefledikleri başarıya ulaşmaları çok da zor olmayabilir.

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]