Ferrari bu sezon eski güzel günlerine geri dönmeye başladı, artık tekrar kazanıyorlar ve gridin en hızlı aracı gibi görünüyorlar. Ancak uzun vadeli gelecekte yeni nesil F1 pilotlarını oluşturacak iki tane gence ihtiyaçları var.

Ferrari uzun yıllardan sonra ilk kez galibiyet için ön sırada ve Monako’daki 1-2 zaferi pistte ve Maranello’daki sürücüler, tasarımcılar ve mühendislerin kalitesinin bir göstergesiydi.

İnsanlar daha çok bu makinelerin kimler tarafından kullanıldığıyla ilgileniyor. Sebastian Vettel ve Kimi Raikkonen Monako podyumunda kutlamalarını yaparken, aşağıda onları izleyen isimler Antonio Giovinazzi ve Charles Leclerc idi. Bu iki genç Scuderia Ferrari’nin geleceği olabilirler.

Bahar yerini Yaz aylarına bırakırken, Formula 1’in sürücü pazarının hareketlendiği ‘Aptal Sezon’ kendisini göstermeye başlıyor.

Önceki iki aptal sezonda da tüm ilgiler Raikkonen çevresindeydi, yapacaklar mı, yoksa yapmayacaklar mı tartışmaları sürerken Fin pilot iki durumda da Ferrari ile kaldı.

2015’te Valtteri Bottas’ın adı Ferrari koltuğu ile anıldı, ancak takım daha yaşlı olan Finliyi tercih etti ve Raikkonen takımla bir sezon daha geçirdi.

Geçen yıl ise Ferrari daha hızlı hareket etti, Temmuz ayında İngiltere GP’den önce Raikkonen ile yeni bir anlaşma imzalandı ve bu orta grup pilotları Sergio Perez ve Romain Grosjean’ın kırmızı tulum hayallerini bir anda söndürdü.

Peki bu yazın aptal sezonunda neler olacak? 2018’de de Ferrari’de kalacağı ‘kabul edilen’ Vettel’in yanında kim olacak? Scuderia bu kez nasıl hareket edecek?

Raikkonen ona ciddi taraftar kitlesi kazandıran önceki onyıldaki müthiş formunu devam ettirmese de, hala aşırı popüler durumda ve Formula 1’de önlerde olabileceğini hala gösterebiliyor.

Raikkonen bu sezon Çin GP’sinde başkan Sergio Marchionne tarafından bir uyarı almıştı, ancak 2017’de şimdiye kadar oldukça iyi olabileceğini gösterdi. Gerektiği yerde Vettel’e destek oldu ve Ferrari 2008’den sonraki ilk şampiyonluğuna doğru gidiyor.

Ekim ayında 38 yaşında olacak olan Raikkonen emekliliğe yakın olduğu konusunda hiçbir belirti göstermiyor, Monako yarışından sonraki yüz ifadesi içinde yanan kazanma isteğinin bir göstergesiydi ve yapılan bu hatayı kendi kişiliği ile ortaya koymuştu.

Görüldüğü üzere, Raikkonen ile kontrat uzatımı mantıklı olan gibi görünüyor, (yeterince) hızlı durumda ve Ferrari’ye istikrar getiriyor. Ayrıca hala ciddi miktarda bir taraftar kitlesine sahip. (İspanya GP’deki küçük Thomas’ı hatırlayın.)

Ferrari 2016’da orta gruptaki pilotlardan (Perez ve Grosjean gibi) ikna olmuş görünmedi ve geçtiğimiz 12 ayda da bu konuda bir şeylerin değişmesi şaşırtıcı olurdu. Onların Raikkonen’in yapamayacağı bir şeyi yapabilmesi hala zor görünüyor.

Bunun ortası yok, Ferrari ya deneyimi tercih edecek, ya da gençlere yönelecek. Ancak İtalyan ekip Jules Bianchi’nin kaybından sonra bunun ortasını bulmakta zorlanıyor. Fransız pilot Ferrari için hazırlanıyordu ve üç yıl önce Suzuka’daki kazasından sonra hayatını kaybetti.

Bu da Ferrari’yi bir sonraki yeteneklerle ilgilenmeye itti, Red Bull, Mercedes ve McLaren’ın kendi çaylak pilotları var, ancak soru bir sonraki adımın ne zaman atılacağı.

Bu her Formula 1 pilotu için devasa bir kumardır, şampiyonluk hedefleri için çalışırken yetenekli pilotları da desteklemek gerekir. Max Verstappen’in bile Red Bull’a yükselebilmesi için 23 yarışa başlaması gerekti ki bu marka sınırları zorlaması ve riskler almasıyla ünlüdür.

Ferrari geleneksel olarak genç yetenekler konusunda oldukça muhafazakardır, Giovinazzi ve Leclerc de yıldız olabilecek potansiyele sahipler, ancak zihinsel bakından değişime ve ciddi güven kazanmalarına ihtiyaçları var. İkisi de önümüzdeki yıl için Vettel’in yanında olabilecek durumda değiller. Deneyimsiz bir pilotu derinlere attığınızda ise potansiyelini de heba etmeniz mümkün. Lewis Hamilton dışındaki tüm ön gruptakiler hayatlarına orta veya arka grupta başladılar ve hatalar yapıldı, dersler alındı.

Ferrari yeni nesil yetenekleri eğitme konusunda rakiplerine göre geride, Red Bull uzun süredir Toro Rosso’yu gelişim alanı olarak kullanıyor, Mercedes’in Force India’da Esteban Ocon’u ve Sauber’de Pascal Wehrlein’ı var. İkisi de orada deneyim kazanıyor ve orada ışıklar kendisine çevrilmeden hatalar yapabiliyorlar. Bu durum 2017’nin araçlarında daha da büyümüş durumda.

Ferrari’nin bu konuda rakiplerine ulaşabilmesi için biraz daha hareket etmesi gerekiyor, 20 araçlık gridde fırsatların kısıtlı olması anlaşılabilir, 2018 itibariyle Sauber’in Honda’ya geçişi ile birlikte sadece bir partnerleri (Haas) olacak.

Haas Çarşamba günü Giovinazzi’nin sezonun geri kalanında yedi kez ilk antrenman seansına çıkacağını açıklamıştı ve bunların altısında kenarda bekleyecek Haas pilotu ise Kevin Magnussen olacak. Giovinazzi’nin şansı 2018’de Haas’ta olması yönünde ilerliyor, Magnussen’in düşük formu devam ediyor ve Haas üçüncü sezonunda üçüncü kez ikinci aracının pilotunu değiştirebilir.

Haas geçtiğimiz yıl Ferrari’nin diğer bir genç yeteneği, GP3 şampiyonu Leclerc ile test yapmıştı, ancak 2017 koltuğu için onun hazır olmadığı vurgulanmıştı. Deneyimsiz bir takım olarak Haas tecrübeli bir pilot istiyor. Leclerc, Monako’daki felaketine rağmen F2’de şampiyonluk yolunda ilerliyor ve Haas’ın artan potansiyeli bu duruşunu değiştirebilir.

Leclerc’in 2018’de gridde olmaması bir felaket olmaz, sadece 19 yaşında ve önceki GP2 pilotları da biraz beklemek zorunda kalmıştı.

Giovinazzi’nin 2018’de tam zamanlı F1 koltuğunda olması ve Leclerc’in iyi bir test ve antrenman sürüşlerine katılması Ferrari’nin iki pilotunu da gelecek için değerlendirmesi için yolları açabilir. Takım risk almak yerine sürücü ikilisi ile devam ederek olumlu havayı koruyabilir.

Ferrari şu an Formula 1’in en tepesinde, eğer orada kalmak istiyorsa yeni nesillere de dikkatli bir şekilde bakması gerekiyor.

5 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]