Herkese merhaba Son Sektör ailesi. Silverstone pistinde yapılan Britanya GP’sini geride bıraktık. DRS yardımıyla ataklar, ters stratejiler ve son bölümde lastik patlamalarının olduğu genelde sıkıcı olan bir yarışı geride bıraktık. Sıkıcı mıydı? Bence baya baya sıkıcıydı. Hatta site yazarlarından alpaykonen ile birlikte izlerken bir ara baya baya dikkatimiz dağıldı başka işlerle uğraştık. Neyse..

Yarışa girişmeden söylemek istediğim bir kaç bir şey var. Amerikan’lar gerçekten işini iyi yapıyor. Özellikle şov anlamında. Senelerdir en büyük isteğimdi artık sonunda araçları grid tarafına çekiyorlar (Monako gibi). En azından Formula 1 artık insanlara daha yakın, Perşembe günkü destek serisi yarışı gibi daha fazla aktivite var. Kısacası şovu sadece sıralama, yarıştan çok baya baya Amerikan’lar yaymaya başladılar. Londra’da yapılan cadde şovu gibi.

Sezon başladığında özellikle Monako’ya kadar gördüğümüz tablonun özeti Hamilton ve Vettel ayrı bir ligdeydi. Bunu hemen hemen her yazıda belirttim. Hızlarına ulaşabilen başka bir isim yok diye. Ancak dünkü yarışla beraber ibrenin yavaş yavaş Hamilton’a kaydığını görmüş olduk. Sizce de öyle mi oldu? Senelerdir Sebastian’la ilgili yazılar okuduk ettik. Aynı şekilde Hamilton, Kimi falan. Araç, takım durumlarında özellikle Sebastian’ın düşüş yaşadığı (2016 ve 2014) sezonları görmüş olduk. Bu sezon öyle bir sezon değildi. Di dedim ama bu geleceğin öyle devam edeceğini öyle işaret etmiyor diye umuyorum. Yani en azından bizim seyir zevkimiz açısından öyle olmalı. Ferrari’nin seneler sonra çıkarttığı güçlü bir paket, turbo çağına girdiğimizden beri ilk kez Mercedes pilotları dışında şampiyonluk için mücadele eden bir isim..

Ferrari’nin ve Vettel’in özellikle 2016’nın sonlarında görmeye başladığımız “Diğerlerinin aynısını yaparsak bir şey kazanamayız” felsefesiyle birlikte Ferrari’de değişim başladı. Bu sezon farklı stratejiler, yarış temposunda Mercedes’e kafa tutmalar adeta Ferrari’yi (Ben 2009’dan sonraki dönemde şampiyonluk açısında %100 başarılı bir aracı olduğunu düşünmüyorum) 2007-2008 dönemindeki o sağlam zaferler aldıkları “başarılı” dönemlerine geri döndürdü.

2014’ten sonraki üstün bir Mercedes döneminden sonra Ferrari’nin yarışlarda başa baş mücadele etmesi sporu seven bizlere ilaç gibi geldi diyebiliriz. Gelelim esas konuya Ferrari’de bir şeyler yanlış mı gidiyor? Sezon başından beri hep işlerini doğru yaptılar diyebiliriz. Sürekli telsizden “Başını önüne eğ işini yap” dedikleri gibi belki de Maranello’da felsefe buydu. Sürekli olarak bu şekilde devam eden takımda ilk gerileme sinyali (Araç potansiyeline lafım yok) Kanada’da başladı. Özellikle starttan sonra geriye düşen Vettel son turlara kadar podyum mücadelesine ortak olmuştu. Ancak Azerbaycan’da yaptığı gereksiz hareket, Avusturya’da son turlara doğru açılması ve Silverstone’da patlattığı lastik (Ferrari’nin araç anlamında ayarları tutturamadığının göstergesi) ile giden puanlar. Kimi pite geldiğinde Vettel hemen pit yapsa podyumda olacak pozisyondaydı. Ferrari Red Bull’un akıl ettiğini edememiş bunu görmüş olduk.

Hafta sonuna özel Cars 3 tanıtımı amaçlı piste gelen araçları gördüğümde aklıma bu sahne hiç gelmemişti açıkçası. Ancak Ferrari lastik patlatınca ilk olarak aklıma Cars 1’de yaşanan bu sahne geldi. Dedim ya Amerikan’lar şovu piste döktü diye kalktı araç karakterlerini piste getirdi diyemeyeceğim. Daha önceki senelerde Toyota’nın Batmobile ile Silverstone’a çıktığını hatırlatırım. Ha ama gerçek var ortada cidden Amerika abilerimiz bu işe gönül veriyorlar.

Yazının özetine ve yarışında özetine gelirsek Ferrari Mercedes’e göre gelişim yarışında geride kalmaya başladı. Özellikle Silverstone’a gelirken getirdikleri motorların yeni nesil olduğunu düşünürsek. Bundan sonraki dönemde şampiyonluk savaşını takımların getireceği güncelleme paketleri gösteriyor.

Yarışa gelirsek Hamilton zaten ulaşılamaz seviyedeydi. Sıralama performansı, yarışı domine etmesi her şey istediği gibi gidince Silverstone’daki 5. galibiyetini kariyerindeki 5. grand slam zaferiyle elde ederek toplamda 57. yarış zaferine ve 110. podyumuna ulaşmış oldu. Bottas ise tam olarak kendisinin ikinci pilot olduğunu pitten çıkan Hamilton’a atak yapmayarak göstermiş oldu. Kontratı yoldadır zaten. Kendi açısından bakarsak geriden hatasız bir yarışı podyum zaferine dönüştürmüş oldu. Raikkonen ise ilk bölümde biraz daha dişli olsa bile zaten patlayan lastiğiyle birlikte aldığı podyumda içtiği şampanya ile kendisine teselli bulmuştur. Red Bull’lar ise bu iki takımın hala kilometrelerce arkasında. Ancak Verstappen özellikle Vettel ile mücadelesinde çok güzel savunma ve basketteki hücum rebound diyebileceğimiz geri atağıyla dişini herkese göstermeye devam ediyor. Ricciardo ise 5 yarışlık podyum serüvenine aldığı 5. ile veda etti. Ama Daniel’a sorsanız o kadar geriden gelmesine rağmen mutludur. Suni atakları güzel yapan bir isim Daniel. Bakalım sezon içerisinde daha podyumlar, yarış zaferi alabilecek gibi duruyor.

Gelelim benim de sevdiğim pilot olan özellikle bu sene (Azerbaycan hariç) güçlü bir grafik çizen Hulkenberg’e. Nico bu sezon bitirdiği yarışlardan sadece Avusturya’da takım arkadaşının arkasında kaldı. Geri kalan yarışlarda topladığı puanlarla Renault’a katkı yaptı. Özellikle İspanya’da belki kalanların etkisi olmuş olabilir ancak burada Silverstone’da Force India pilotlarını arkasında tutarak harika bir iş yaptı. Ki ben sıralama ve yarış içerisinde yağmur olsaydı Hulkenberg’in artık o istediği pozisyonlara ulaşacağını düşünüyorum. Bir artı olarak Force India temposuna kıyaslamak için söylüyorum tur yemeden yarışı bitirdi. Vettel için zaten yazıda konuştuk ama Natalie’ye verdiği röportaja göre zihin oyununda sağlam devam ediyor. Bakalım kalan yarışlarda nasıl devam edecek. Force India’lara gelirsek Ocon adeta Kanada’nın rövanşını aldı diyebiliriz. Perez’i arkasında tutarak iyi bir iş yaptı diyebiliriz. Perez ise mızmızlanmadı arkasındayken. En azından bize yansıyan bir şey yoktu. Massa ise son puanı alarak Williams’a teselli puanı getirdi.

Bundan sonraki yarışlar ne getirir bilemeyeceğiz. 2 hafta sonra gene sıkıcı bir yarış olabilecek Macaristan bulunmakta. Yağmur yağsa da seyir zevki yüksek bir yarış izlesek.

 

14 Yorum

 1. Pist dışı güzel notlar vermişsin, tebrikler.
  Burası İngiltere ve dahi Silverstone.. F1 de show’un en gelişmiş hali… yine de bir Indy, Nascar, NFL, dragtimes değil… belki Goodwood bile değil o da İngilterede… Yani mühendisliğin merkezi İngilizlerde değil sorun F1’in kendisinde… Hayırlı olsun artık ne diyelim böyle bir organizasyonu çok fazla göremeyecekler…
  Diğer show merkezleri Monza ve İspanya ancak oralarda sadece tribünler var track üzeri birşey yok. Bir de hırsızlıkları ile meşhur brezilya. 😛

  Bu kaçıncı yarış bilmem, Temmuzun sonuna geldik artık yavaş yavaş çakma ve orgin Tifoslar 🙂 sezon başında ki atraksiyonlarını yitirmenin, erken mahsullere kapılmamanın gerçekliğini anlamıştır diyoruz. 🙂 Zamanında Scuderia’a akın eden Fernandoculara dediğimiz gibi hele bi durun, bi seyreyleyin, bu takım öyle nitro, fakir lpg’si bastığınız gibi bir takım değil dedik dedik ama dinletemedik.

  Sezonun ve şampiyonluğun sürprizi Scuderia Ferrari idi yani asli olan işini doğru yapmayı bıraktığında mümkün olacak olandı. Bu halen değişmiş değil… sezon yarılandı.

  Üretmek yetmez, onu yönetmekte lazımdır. Scuderia’nın halen bu işi yönetemediği ortada bu öyle 1 sezonda da evrimleşen birşey olmayacaktı ancak yaşanması gerekiyor anlaşılması için…
  Bir şekilde atılımlarını çalıştırabilirlerse ipi devralabilecek dinamizm görünüyor ancak yoruldukça yani sezon çayı aktıkça dengesizleşiyorlar belki de. Ellerinin kısır olup olmadığını ise kimse bilmiyor.

  Brawn’ı sezon başında ki orta ve sonunda ki konumunu hatırda tutmak gerekiyor biraz da.

  Hafta sonu ve öncesi test fotoğraflarına, bu kanopi uygulanması gibi şeylere bakınca tünel, üretimhane vs verimliliğine fazlaca kavuşmuş görünüyorlar yani harcanan paralar boşa gitmemiş.
  Motorsporları, makineler sadece harika adamlarla değil tesisler sayesinde de yapılır.
  Uygulama çeşitliliği ve girdiğiniz haberlerden vs bakınca erken planlayabildikleri anlaşılıyor demeyeceğim hissediliyor fakat kimi zaman Redbull’un yaşadığı gibi bunları çalıştırmakta güçlük çekiyorlar sanırım.
  Velhasıl yenilik yetmez karşınızda organizasyonu, devir uygulama adaptasyonu, öncül fikir geliştirmesi oturmuş bir marka, fabrika var. Strateji de dahil tek bir hata yapmamanız lazım.

  Yoksa dingilmiş, lastikmiş, ısıymış gel geç şeyler onlar sezonların standart döngüleri. Üzerinde konuşmanın dahi değişkenlik arzettiği muğlaklıklar. Üzeri odağı da bir sonuç vermiyor yarış sonlarında olgunlaşıyor ancak fikirler…

  Mesela lastik işi başta bir yönetimsel problemdir. Takım yönetimi veya pilot fark etmez, uygulama ile ilgili hataları içerir. Bir arkadaş buna setup’ı da dahil etti doğrudur. Şayet devamlı çalıştıramadığınızı söylemiyorsanız bu böyledir yani kendinize çeki düzen vermeniz gerekiyor tabi bu pek kolay değil, bir formülü yok. Lewis de önce ki kariyerinde bu bir nevi plansızlığı yaşadı.. Son turlarda da yaşadı…
  Yağmurda bir aracı nasıl ki çalıştıramıyorsanız bu insan problemidir, yağmura yönelik program yetersizliği de insan problemidir…

  Son olarak hatırlatalım. Redbull yaklaşıldığında, bariyerlendiğinde, birşeyleri sökülüp atıldığında 2-4 hafta sonra başka şeyleri konuşuluyor oluyordu. Fark edilmeyenler dahi fark edilmeye başlanıyordu…
  Her zaman söylediğimiz Scuderia dominasyon döneminde sezon içerisinde padok insanlarına oha dedirten çalışma etkinliği ile geliyor sezon içerisinde bir den fazla şasi dahi ortaya koyabiliyordu.
  Mesela 07-08 dönemi tamamen dağılmamış takımın değil başkalarının başarısızlığı, dengesizliği üzerineydi kaçanlar, hatalar ile nasıl sonuçlar alabildikleri de ortadaydı.
  Şimdi bu yılı bir daha düşünün…

 2. Ferrari geride mi kaldı yoksa bırakıldı mı? Bence önce bunu yorumlamamiz lazım. Yağ ve taban muhabbetleri sonrası geriye düştüler, özellikle yarış tepmosunda. Şüphelenmeye başladım. Sıralama da geride kalıp, yarışta ek yağ tankı ile performans mi yakalıyorlardi acabaa.. Taban esnemesi. Muhabbeti sonrası hızlanma ve çekişte geri mi düştüler acabaa. Ihtim veriyorum artık. Mercedeste gelişti Allah var şimdi ama ferraride gelişiyordu bir anda geri gitmeleri blmiyorum.

 3. Erdim coştu bugün, ellerine sağlık.

  Ferrari bu sene adımları güzel attı. Allison’ın gidişiyle patlar dediğimiz takım şasi konusunda oldukça iyi başladı. Pist dışı savaşta da iyiydiler, yıllardır kullanılan süspansiyon sistemini sezonun başlamasından hemen önce yasaklatarak Mercedes’e çelmeyi taktılar, ve belki de lastik sorunu yaşamasına sebep oldular. Ferrari’nin motor kısmı zaten iyi çalışıyor, en iyi yaptıkları iş konumunda. Ancak şasi gelişiminde ne kadar ileriye gidebilecekleri, mevcut aracın ilk temellerini atan Allison gibi büyük bir ismin yokluğunda sonraki senelerde neler yapabilecekleri merak konusu.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]