Analiz: Ferrari Vettel’e Hamilton’ı yenme şansını nasıl verdi?

8

Ferrari bunu nasıl başardı? Bu yıl Formula 1’deki herkesin dilinden dökülen büyük soru bu.

Sebastian Vettel şu an şampiyonada Lewis Hamilton’ın yedi puan önünde şampiyona lideri ve bu ilk üç yarıştan ikisini kazanması ve birinde de ikinci olması ile ortaya çıktı. Alman pilot ciddi bir şampiyon adayı olduğunu her şekilde gösteriyor.

Ferrari’nin kazanamadığı, Vettel’in patronlarıyle limoni bir ilişki içinde olduğu ve F1’deki en ünlü takımın tekrar kaybolduğu geçtiğimiz yıla göre ne değişti?

Vettel 2017’ye Avustralya’yı kazanarak girdi ve Çin’de Hamilton’a çok yakın bir şekilde ikinci bitirirken Bahreyn’de tekrar kazanmayı başardı.

Mercedes tek turda daha hızlı bir araç gibi görünürken Ferrari yarışlarda çok iyi, özellikle de e yumuşak lastik hamurlarında. Mercedes ise bu lastikleri aşırı ısıtıyor.

Kartlar farklı dağıtıldığında yarışları Vettel veya Hamilton kazanabilirdi, bu işlerin ne kadar yakın olduğunu ve Ferrari’nin ne kadar büyük bir ilerleme kaydettiğinin göstergesi.

Ferrari bu sezon basına verdiği demeçlerde hep dikkatli oldu ve bu basına konuşmama noktasına kadar gitti. Sürücülerin basın toplantısında bile bu devam etti. Takım patronu Maurizio Arrivabene neredeyse hiçbir şey söylemedi.

Fikir sezona başlarken kendilerini mümkün olduğu kadar az baskı altında bırakmak gibi görünüyordu.

Vettel Bahreyn’den sonra konuştuğunda Ferrari’nin durumu tersine çevirmek için sarf ettiği çabaları övmekyen çekinmedi.

“Kış arasında devasa bir çalışma yaptık. Geçtiğimiz yıl bizim için çok iyiydi, sonuçlar açısından iyi değildi, ancak takım için, birlikte çalışmak için çok şey değişti ve şimdi bunlar sonuç vermeye başlıyor.”

“Bunun en başından, testlerde iyi olması yardımcı oldu, kabul edilebilir şekilde rekabetçi göründük.”

“Avustralya takım için kesinlikle devasa bir motivasyon oldu. Tüm fabrika bir anda canlandı, bu harika ve şimdi sadece bunun devam edeceğinden emin olmalıyız.”

“Bundan keyif alıyorum, aracı sürmek çok keyifliydi. Çalışmalar sonuç vermeye başladı ve umarım bu ilk yarışlardaki başarı önceki yıllarda Mercedes’in yaptığı gibi momentum kazanmamıza yardım edebilir. Yenmesi gerekenler yine onlar olacaklar.”

Perde arkasında ne oldu?

Sıkı çalışmak önemlidir, ancak tüm F1 takımları sıkı çalışır. Ferrari geçen yıl da, 2014’te de sıkı çalışıyordu, ancak o zaman da yarış kazanmayı başaramamışlardı.

Bu dönüşün açıklaması bundan daha karmaşık, bir yıl kadar önce başlıyor, Ferrari’nin 2016’daki ilk zorlu aylarında.

Ferrari 2015’te Vettel ile üç yarış kazandıktan sonra Mercedes ile farkı kapatacağından emin görünüyordu. Takım patronları başkan Sergio Marchionne’ye çok fazla şey söylemiş olsa gerek, sezon önecsinde çıktı ve Ferrari’nin başından itibaren rekabetçi olacağını söyledi.

Sorun bu olmadığında başladı. Marchionne taviz vermeyen İtalyan-Kanadalı bir iş adamı ve çalışması çok zor ve ağzı bozuk biri olarak bilinir ve ona “süveterli katil” derler. Bu durumdan memnun değildi ve performansın neden söz verildiği gibi olmadığını bilmek istedi.

Ferrari’nin Maranello’daki fabrikasında işlerin nasıl yürüdüğü ile ilgili tam bir soruşturma başlattı. Sadece patronlarla değil, bir çok çalışanla kişisel olarak görüştü, Ferrari’nin neden İngiliz kökenli takımlarla rekabet edemediği hakkındaki kendi görüşlerini istedi ve F1 tasarımlarında neden yenilikler gelmediğini sordu.

Marchionne tasarım bölümünün yeniden yapılanması gerektiğine karar verdi, bazı yaratıcı beyinlere daha fazla özgürlük tanıyarak daha az hiyerarşik bir yapı oluşturdu.

20 kadar kişiden oluşan “yüksek potansiyele sahip bireyler” ile çalışmalara başladı. Yönetim de yeniden yapılandı, toplantıların yapılma şekli de bundan nasibini aldı.

Fikir tasarımları daha esnek yapmak, tüm fikirleri tartışmak ve grubu önerilere karşı daha açık bir hale getirmekti. Böylece Ferrari’nin geleneksel sorunu olan başarısızlık sonucu suçlanmamak için başını eğip çalışan insanları daha fazla sorumluluk altına alarak takımı sahiplenmelerini sağladı.

Aynı zamanda Ferrari zayıflıklarını analiz etti ve üç ana eksikliği tanımladı, bunlar aerodinami, özellikle de verimlilik açısından, lastik yönetimi ve vites kutusu dayanıksızlığı.

Bunun ardından 2017 için temel bir odak noktası oluşmuş oldu.

SF70H gerçekten James Allison’ın aracı mı?

Bu yeniden yapılanma geçtiğimiz yıl yaz ayında yapıldı. Büyük bölümü eski teknik patron James Allison’ın ayrılmasından oluşuyordu, bunun temeli de yeniden yapılanmanın detayları hakkında Marchionne ile aralarında olan anlaşmazlıktı ve yerine mükemmel mühendislik yönetimi yetenekleriyle ünlü eski motor şefi Mattia Binotto getirildi.

F1 araçlarını tasarlamak uzun zaman alır, normal bir yılda bile önceki sezonun baharında genel hatlar tamamlanıyor olur. Böylesine büyük bir kural değişikliği olduğu zaman tasarım işleri çok daha önceden başlar. 2017 araçlarının çoğu tasarlanmaya en az iki sene önceden başlandı.

Takımlar 2017 kurallarının temellerini uzun süre önce, 2015 yazında biliyorlardı ve 2016 Mart’a kadar kurallar son halini almadı. Bu yılın Ferrari’sinin temel konsepti; dingil mesafesi, boyutları, temel aero felsefesi ve diğer bazı şeyler Allison’ın gözetiminde yapıldı.

O ve eski aero şefi Dirk de Beer geçtiğimiz Temmuz’da birlikte ayrıldılar ve diğer takımlara geçtiler. Allison Mercedes’e geçerken De Beer ise Williams’a geçti.

Formula 1’de en çok değer gören iki tasarımcıdan birisi olan Allison yeni aracın hazırlanmasının son beş veya altı ayı hariç takımdaydı. Bahreyn’de payının çok az olduğunu söylese de açıkça araca katılımı ciddi orandaydı.

“Ferrari’den aylar önce ayrıldım ve birkaç hafta önce de Mercedes’e katıldım. Ferrari’nin bu yılki araçta yaptığı her şey bu süreçte orada çalışanların eseridir.”

Ferrari, Allison’ın ayrılığından bu yana kesinlikle yol kat etti. Araç çok fazla yenilikçi tasarım yorumu içeriyor ve daha az muhafazakar olan bir tasarım bölümünün işe başlamasıyla birlikte ortaya çıkmış olması tesadüf olamaz.

Bir takım böylesine büyük bir adım attığı zaman padok bir anda neler yaptıkları ile ilgili söylentilerle dolar.

İnsanlar Ferrari’nin tabanı esnetmenin bir yolunu bulduğunu konuştular, Red Bull 2010’ların başında da bu şekilde başarılı olmuştu. Bu teoride yasak, ancak her şey biraz esner ve FIA tarafından yapılan yük testleri geçildiği sürece de yasaldır.

Rakipleri Ferrari’nin hızının büyük kısmının motordaki büyük ilerlemeden geldiğini söylüyor. Vettel Bahreyn’de bunu doğruladı ve şunları söyledi: “Çok, çok iyi bir iş çıkardık, özellikle de motor kısmında. Bence bu çok büyük bir adım ve harika hissettiriyor, geçtiğimiz yıla göre çok daha fazla güce sahibiz gibi hissettiriyor.”

Yine söylenti olarak takımın yakıt katkıları ile daha büyük yanma oluşturduğu ve daha fazla güç elde ettiği düşünülüyor. FIA bu konuda da testler yapıyor ve her şey kitaba uygun görünüyor.

Burada yanıtlanmamış soru şu; Ferrari gelişim yarışında önceki yıllarda yaptığının aksine kazanabilecek mi?

Ferrari’nin aracı nerede iyi?

Ferrari’nin bu yılki tasarım yeniliği en bariz şekilde sidepod önlerinde görülebiliyor. Bu alan gerçekten eşsiz, sidepod hava girişleri diğer araçlara göre çok daha yüksek ve düz görünüyor ve önünde alışılmadık türden hava akışı şekillendiriciler bulunuyor. Bunun faydası sidepodlara havanın daha düz girebilmesi ve girişlerin altında daha fazla alan bulunması. Bu da arka kısımdaki yere basma açısından hayati öneme sahip.

Sonuç Vettel’in sürerken gerçekten zevk aldığı bir araç ve geçen yılın aksine onun sürüş stiline uyuyor.

Vettel harika bir pilot, ancak en iyisini verebilmesi için belirli bir şekilde davranan bir araca ihtiyacı var. Eğer araç istediğini yapmıyorsa düşüşe geçebilir ve geçtiğimiz yıl ve 2014’te bu oldu.

Vettel viraj girişinde istikrarlı ve öngörülebilir bir arka tutunmadan hoşlanıyor, bu da aracını viraja daha erken sokabilmesini sağlıyor, gaza erken oturabiliyor ve arkasındaki düzlükte hızını artırabiliyor.

Bu dört kez şampiyon olduğu Red Bull’larda mükemmele ulaştığı bir teknikti. Ferrari’nin yeni kurallar altında hazırladığı yenilikçi tasarım tarafından oluşturulan yere basma Vettel’in bu dengeyi bulması için hayati önemdeydi.

Takım arkadaşı Kimi Raikkonen ise ön kısımdaki tutunma eksikliğinden etkilendi ve bu onun en büyük Aşil topuğuydu. Fin pilot araç sürüşünde işleri Vettel ile aynı şekilde yapmıyor.

Bu ne anlama geliyor?

Ferrari’nin sezona güçlü başlangıcı onların ultra-dikkatli yaklaşımının dağıldığının ilk göstergesi oldu. Vettel’in Bahreyn’deki zaferi Marchionne’nin demeç vermesine yol açtı.

“Seb ile podyumun en üst basamağına geri dönmek elbette devasa tatmin edici. Daha önemlisi, Melbourne’deki zaferimizin tek seferlik olmadığından eminiz ve dünya şampiyonasında sonuna kadar önde olacağız.”

“Sonunda rekabetçi bir araca sahibiz ve her yeni yarışın ihtiyaç duyduğu güncellemeleri getirebilmemiz önemli olacak.”

“Tüm bunlar pist ve Maranello’daki mükemmel çalışmanın meyvesi, yani benim Bahreyn’deki başarılarımız için olan iltifatlarım sadece Seb için değil, tüm takımı kapsıyor.”

“Önümüzde uzun bir yol olduğunun tamamen farkındayız ve en önemli bitiş çizgisine varmak istiyorsak adanmışlığımızdan ve odaklanmamızdan bir saniye bile vazgeçemeyiz.”

Ferrari’nin performansı sadece Ferrari için iyi değil, tüm F1 için iyi bir şey. Sporun yeni sahipleri şu an dünyaya satmak için heyecan verici bir şampiyonluk savaşına sahipler.

Ferrari’nin başarısı takımların 2020 sonrasındaki yeni kontratları hakkındaki görüşmeleri karmaşık bir hale getirebilir.

Ferrari’nin tarihi değeri mevcut F1 gelirlerinin %5’i anlamına geliyor. Bu rakam 1.5 milyar dolar toplamın 75 milyon doları anlamına geliyor. Ek olarak ödül parası olarak 120 milyon dolar bir ödemeye daha sahip. Bunun bir kısmını keserek takımlara daha adil bir gelir dağılımı sağlanması Ferrari’nin Mercedes’in baskınlığını durdurmasının ardından daha zor olacaktır.

Ferrari’nin güçlü olması, F1’in esrarengiz maddi anlaşmalarının ötesinde en önemli olan şey, düşen televizyon rakamlarının, F1’in genç nesillere hitabı konusundaki soruların ve dünyadaki en iyi pilotlardan ikisinin ve otomotiv endüstrisindeki en büyük isimlerden ikisinin şampiyonluk için savaşıyor oluşudur.

Her seviyede, dünyanın en çok izlenen sporunun çektiği ilginin artması herkes için iyidir.

8 Yorum

  1. Eline sağlık. İlave olarak Vettelin, Alonso ve Hamilton ikilisinden geride bir pilot olmadığını geçtiğimiz 3 yarışta da açık şekilde gördük. Lastik koruması, yakıt yükünü akıllıca kullanması, farklı yarış çizgileri(Kimse dikat etmesede..) , atak-savunma, araç konumlandırma biçimleri felan hatasız tek pilot şuanda. Aynı zamanda iliklerine işleyen bir araçla Vettel çok güç yenilecek bir pilot olduğunu da kanıtladı. Bottas’a yaptığı sert savunmayı Hamilton karşısında da yaptığı zaman işlerin nasıl değişeceğini merakla bekliyorum. Herkesin yıllardır küçümsediği Vettel, şuanlık Ferrariyi zirvede tutuyor ve tutmaya devam edecektir. Bu kadar övdüğüm Ferrari pilotunu, son 2 yılda yaptığı gereksiz şeyler yüzünden en çok eleştirende benimdir fakat şimdilik görüyorum ki şampiyonluk kokusunu alamadığı araçla bu kadar olurmuş diyorum. Umarım Schumi zamanında gibi Ferrariyi zirvede tutar.

  2. başlığın cevabı, yarış içi stratejisi 🙂 yoksa yine hızlı olan araç ferrari değil. mercedes biraz kendini toplayınca ferrarinin geride olduğu daha iyi anlaşılacaktır. vettel, alonso gibi 🙂 cebinden yarım saniye çıkarmazsa şampiyonluk olmaz yine 🙂

  3. Elinize sağlık. Kurallar her ne kadar değişse de iş yine motorda devam ediyor. Redbulun bu kadar geridekalmasının bir sebebi de motor. Reno honda kadar olamsa da dayanıklılık sorunu yaşıyor onlarda da titreşim sorunu varmış. Bu yüzden güncellemeyi erkene alıp yeni motor üzerine odaklanacaklarmış. Yani işler daha da kötüye gidebilir risk alıyorlar sonuçta

    • Renault ve Red Bull tarafından motor ile ilgili bilgi veya eleştiri gelmedi henüz. Bir miktar geride oldukları söyleniyordu da, olayın çoğu şasiden kaynaklı olmalı. Riccardo da Mercedes onboardlarını izledikten sonra arka tutunmalarının eksik olduğunu söylemişti.

      • Katılıyorum size ama markonun bir açıklamasında da vardı motorda dayanıklılık problemi var tam performansta kullanılmıyor henüz diye. Kullanılan motorlara da bakarsanız toro rosso ve renonun problemleri olduğunu göreceksiniz. Neyse önümüzdeki güncellemeyi bekleyelim çok belirleyici olacak. Ondan da birşey çıkmazsa red bull başlar yine 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]