2017’nin en hızlı aracı ile başlamalarına rağmen, Ferrari’nin sezonu yaz arasından sonra bitti. Peki Maranello’da ne yanlıştı? Neden böyle oldu?

Mercedes Amerika GP’de peş peşe dördüncü üreticiler şampiyonluğunu elde etti ve Lewis Hamilton da bir yarış sonra, Meksika’da tüm talihsizliklere rağmen dördüncü sürücüler şampiyonluğunu kazandı.

Halbuki Ferrari Monza’ya Sebastian Vettel’in liderliği ile gitmişti. Bu kadar hızlıca nasıl geriye düştüler, kayıplar nerelerden geldi?

Karşınızda savaşın kaybedildiği dört temel alan;

Hızlı bir araç, ancak kaçırılan çok fazla fırsat

2016’da hiç zafer kazanamayan Ferrari, 2017’de dört tane kazanmayı başardı ve şimdiden önceki üç sezonda kazandığından daha fazla yarış kazandı. Vettel Japonya’da buna dikkat çekmişti: “İnsanların düşündüğünden çok daha ileriye gittik.”

SF70-H, istikrarlı şekilde güçlü ve hızlı bir araç olduğunu her zaman kanıtladı. Mercedes’in çok fazla sorun yaşadığı W08’iyle daha fazla yarış kazanmış olması ve Red Bull’un sezona bir saniyenin üzerinde yavaş başlaması soru işaretlerini doğuruyor.

Singapur, Malezya ve Japonya’daki şanssızlıkları kenara koyarsak, SF70-H’nin muhtemelen en hızlı yarış aracı ortaya çıkıyor. Ferrari’nin sezonun başlarında daha fazla yarış kazanmış olması gerekiyordu.

Ferrari Rusya’da ilk sırayı kapatmasına rağmen Valtteri Bottas kazanmayı başardı, ki takımın Avusturya ve Belçika’da kazanabilecek hızı vardı, ancak Mercedes’e kaybettiler.

Sonuçta, istatistikler her şeyi söylüyor. Monako’daki baskınlıklarından sonraki 10 yarışta sadece bir zafer Ferrari’nin mücadelesini bitirdi.

Zamansız ve Pahalıya mal olan dayanıklılık sorunları

Ferrari, 10 yılda sekiz üreticiler ve altı sürücüler şampiyonluğu kazanmıştı ve yüzyılın başında dayanıklılığın ne demek olduğunu herkese göstermişti. Kullandıkları prosedürler ve detaylara verdikleri özen ise bu başarının temel taşları olmuştu.

SF70-H’nin yakın dönemde yaşadığı sorunlar devasa pahalıya mal oldu, ancak tüm sezonun dayanıksız bir araçla mahvolduğunu söylemek de yanlış olur.

Ancak bu sorunların zamanlaması takıma çok zarar verdi, özellikle de Mercedes aracı tamamen sorunsuz olduğu bir zamanda.

Malezya’daki turbo sorunları Vettel’i gridin sonuna atarken, Raikkonen ise yarışa başlamamıştı. Daha sonra ise Alman pilotun aracındaki bozuk buji de yarışını başladığı gibi bitirdi.

50 avroluk bir parça bu soruna neden oldu ve başkan Sergio Marchionne kalite kontrol prosedürlerini geliştirmek zorunda olduklarını kabul etti.

Mercedes ise son 12 ayda sadece bir yarış dışına mal olan sorun yaşadı. Ferrari ise gelişim baskısı altında geride kaldı.

Puan kaybettiren sürücü hataları

20 yarışlık sezon boyunca, bir sürücünün hata yapması ve kötü olduğu hafta sonlarının olması kaçınılmazdır. Hamilton sezonun ilk yarısında birkaç kez bunu yaşadı ve Bottas’a geçildi.

Aksine, Vettel’in Kimi Raikkonen’e geçildiği çok fazla yarış olmadı. Ancak, aracı gibi Vettel de yenilmez değildi.

Bakü’deki gözü döndüğü olaydan dolayı aldığı dur-kalk cezası ona zafere mal oldu. Pek çok insan Vettel’in FIA’dan daha büyük bir ceza almadığı için şanslı olduğunu düşündü.

Sonra Singapur geldi.

Pole pozisyondan kalkan pilotların bu avantajlarını kalkışta da korumak istemedi yeni bir şey değil, ancak Vettel’in Max Verstappen’i sıkıştırma denemesi kötü bir şekilde ters tepti. Ferrari’nin kazanmasının beklendiği bir yarışta, tek bir puan bile alamadılar ve şampiyonada kaybettiklerini asla geri alamadılar.

Anın sıcaklığı veya bir anlık yanlış hesaplama, Vettel’e muhtemelen fazladan 38 puana mal oldu.

Hamilton ve Mercedes ile savaşırken, böyle hatalar çok pahalıya patlar.

İki numaraların savaşını kaybetmek

Hamilton ve Vettel arasındaki savaş 2017’nin merkezine yerleşmişken, ‘ikinci pilot’ denilen diğer pilotlar ise üreticiler şampiyonasında pek dikkat çekmese de önemli bir etmen oldu.

Raikkonen’in durumu sezonun başından bu yana oldukça açıktı, Ferrari’nin Monako’daki taktikleri ile takım arkadaşının gerisine itilmesi, Ferrari’nin son dünya şampiyonunun artık destekçi bir görevde olduğunu gösteriyordu. Raikkonen şikayet etmeden uyum gösterdi ve Macaristan’da Vettel’in direksiyon sorunu olduğunda takım arkadaşına geri destek verdi.

Bottas, sezonun ilk yarısında biraz daha fazla önlerde yarışan bir tehditti ve yaz arasından önce takım arkadaşı Hamilton’ın sadece 19 puan önündeydi. Ancak Fin pilotun Spa’dan sonra performans bulmakta sorun yaşaması, şansının neredeyse matematiksel olarak bitmesi anlamına geldi.

Bottas’ın sezon boyunca aldığı sonuçlar zaman zaman Mercedes için de değersizdi. Çoğu zaman Vettel’in arkasında kalması Hamilton için faydalı olmadı. Ancak Rusya ve Avusturya’da Ferrari’nin önünde aldığı iki zafer Alman pilota fazladan 14 puana mal oldu.

Fin pilotun sonuçları, Mercedes’in Ferrari’nin üreticiler şampiyonasında bu kadar büyük fark açabilmesine yardımcı oldu ve sezonun bitmesine dört yarış kala, Austin’de peş peşe dördüncü şampiyonluklarını elde etmelerini sağladı.

Ferrari için peş peşe dokuzuncu yıl şampiyonluksuz geçiyor ve üzerine konuşulacak çok fazla şey var.

3 Yorum

  1. İşin özü Vettel ve Ferrari çok basit hatalar yaptı. Araç evet hızlıydı fakat Mercedes seviyesine zaman zmaan çıkıyordu. Özellikle motor gücü ile birlikte bir tık iyiydi Mercedes. Velhasıl umutlar 2018 Ferrari taraftarları için.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]