Hayal kırıklığı ile geçen 2016 sezonundan sonra 2017 yılı Ferrari için bir diriliş oldu. İtalyan takım son 5 yıl içindeki en güçlü şampiyonluk mücadelesini verdi ve bu sezon da geçen sezonun devamı niteliğinde olacak.

Maranello içinde iyimser bir görüş hakim. Bir diğer güçlü düşünce ise 2017 yılı Ferrari için büyük bir fırsattı ve bu fırsat tekrar yakalanamayabilir.

Ferrari’nin 2017’de kendi hatalarıyla kaybettiği şampiyonluk 2018 yılı için takıma olan baskıyı artırmış durumda.

2017: ŞAMPİYONLUĞU FERRARI’Mİ KAYBETTİ?

Kimse Lewis Hamilton ve Mercedes’in son dönemdeki performansını göz ardı edemez. Özellikle yaz arası sonrasında tüm adanmışlığını ve performansını en üst düzeye çıkaran Mercedes, şampiyonluğu hak etti.

Ancak Ferrari için Maranello’da konuşulan ve yaygın olan ana düşünce(biraz da umutsuzlukları yok etmek için) Ferrari’nin şampiyonluğu kendi elleriyle verdiği yönünde.

Ferrari aracı temelinde Mercedes’in Diva’sından tam olarak hızlı değildi, aslında ikisi de pist seçiyordu. Sezon boyunca ibre Ferrari tarafındaymış gibi görünüyordu-ya da sadece öyle düşünülüyordu.

İlk bir kaç yarışta şampiyona oldukça yakındı. İtalya GP sonunda Hamilton, Vettel’in 3 puan önündeydi ama Ferrari gelecek yarışlar için oldukça iyimserdi. Pistler SF70-H’ye oldukça uygundu ve temiz geçilirse sezon sonu için hayati bir avantaj ele geçirecekti.

Evet, o beklenen yarışlar Ferrari için pek iyi geçmedi. Hafızalara kazınan Singapur GP startından sonra Seb ve Kimi yarış dışı kalırken, Hamilton için bulunmaz bir fırsat yarattı.

Malezya’da ise sıralamalarda motor arızası yaşayan Vettel, yarışa son sıradan başlamak zorunda kaldı. 4.sıraya kadar yükselse de rakibi Hamilton’la olan farkın açılmasını engelleyemedi.

Ve Japonya’da henüz 4. turdayken Vettel’in yarışını bitiren buji arızası nedeniyle Hamilton neredeyse ulaşılmaz bir avantajı ele geçirdi.

Sezonun akılda kalan önemli anlarından bir diğeri ise Seb’in Azerbaycan’da Hamilton’un üzerine kırmasıydı ama asıl dönüm noktası elbette Singapur kazasıydı. Üzerine Malezya ve Japonya’da olan teknik sorunlar eklenince Ferrari bu durumla başa çıkamadı.

Sergio Marchionne, Ferrari’nin süveteriyle meşhur CEO’su, şampiyonluğun teknik sorunlar ve sürücü hatalarının(ya da sürücünün yanlış değerlendirmesinin) kombinasyonuyla kaybedildiğini söyledi.

Aslında bu oldukça adil bir değerlendirme. Ferrari’nin formunu Lewis ve Mercedes ikilisinin formu ile karşılaştırın. Britanyalı pilotun bazı zor zamanları oldu ancak Amerika GP’ye kadar 5.likten daha kötü bir sonucu olmadı. Meksika GP’ye kadar da kötü denilebilecek bir sonucu yoktu ki o yarıştaki kötü sonucun nedeni Vettel’in temasıydı.

2017’de Ferrari’nin şampiyonluğu kaybetmesiyle ilgili daha fazlası söylenebilir, ancak Hamilton’ın şampiyonluğu birkaç yarış önceden kazanması mümkün değildi. Scuderia, yarışı son ana kadar taşıyabilmeliydi.

Gerçek olan şu: 2017 yılında Mercedes neredeyse kusursuzdu. Ferrari ise erken pes etti.

BASKI HİSSEDİLİYOR

Büyük patron “teknik sorunlar ve sürücü hatası” dediği anda takım içi baskı arttı. Sürücülerden mekanikerine kadar takımdaki herkes artık en iyi oyununu oynamak zorunda.

Marcihonne, Ferrari’den çok şey bekliyor. Güçlü bir finansal destekle çalışıyorlar ve Ferrari’nin spordaki statüsünü korumak zorundalar. Diğer takımların ancak rüyalarında görebileceği imkanlar varken 10 yıllık başarısızlık Ferrari için kabul edilemez.

Mercedes’e mağlup olan tek büyük takım Ferrari değil ancak onlar Red Bull ve McLaren gibi suçu motor partnerlerine atacak konumda değiller. Yani bu konuda Ferrari’nin kaderi kendi ellerinde.

Ancak bu durumda rakipler kazanç elde edebilirken, Ferrari’nin ikinci bir seçeneği yok. Renault yatırımların karşılığını aldığı zaman Ferrari üzerindeki baskı iyice artacak.

Başka bir başarızlık- Ferrari’de şampiyon olunamayan her sezon başarısızlık kabul edilir- takımı tekrar geriye götürebilir. 2012’de Fernando Alonso’nun ucu ucuna kaçan şampiyonluğundan sonra takım, geçen yılki şampiyonluk mücadelesine kadar çok zorlu dönemlerden geçti.

En büyük baskı kırmızı aracı kullanan pilotlar üzerinde. Vettel olağanüstü bir pilot ancak 2017 yılında Hamilton ile ilk kez karşı karşıya geldi ve mücadelenin sonunu getiremedi. Sezona iyi  başlamasına rağmen Azerbaycan’da sinirlerine hakim olamadı ve Singapur’da baskıyı kaldıramadı. Bu iki yarışta alınamayan puanlar ibreyi Hamilton’a çevirdi.

Şampiyon olduğu zamandaki performansına erişemeyen Kimi Raikkonen ise şampiyonayı dışarıdan izledi. Fin pilotun bir üst seviyeye çıkması gerekiyor. Geçen yıl takım arkadaşıyla ve Mercedes pilotlarıyla mücadele edemedi, onun alması gereken puanları Lewis aldı.

Maurizio Arrivabene’ye gelince, bu sene dünya şampiyonluğunu kazanması için son fırsatı olabilir. Takım bu yıl erken pes ederse onun zamanı dolabilir. Takıma gelince, 2018’de yeterince iyi olmayacağına dair bir düşünce var. Marchionne bir şampiyonluğun daha elden gidişini izleyemez.

Bütün bu durumlar takımın üzerindeki baskıyı artırıyor, ama belki de F1’deki en tatlı baskı.

ŞAMPİYONLUK 2018 SEZONUNDA ZORUNLULUK

Değişmeyen kurallar nedeniyle Ferrari, bu yıl öndeki yerini koruyabilir. Vettel ve Hamilton arasındaki yeni mücadeleyi beklemek için oldukça fazla sebep var – ve bu, spor için iyi bir haber.

Ancak Ferrari ikinci raunda çıkarsa kusursuz olmak zorunda. Zira Mercedes, şu an rakiplerinin olmak istediği yerde.

Ferrari, şampiyonluğu tekrar Maranello’ya getirecek kapasiteye sahip, ancak olası bir hata sonucunda geçen sene çıkan çatlak sesler büyüyebilir. Tarihi olarak bakıldığında Ferrari’nin başarıları ulaşılamayacak düzeyde, ancak hiç bir takımda Ferrari’deki kadar büyük bir iç savaş yok.

5 Yorum

  1. Acıyı azaltma çabasından başka bir şey değil bunlar.İşi Sebastianın üstüne yıkıyorlar.Mercedes üstün teknolojisi ve hata yapmayan sürücüsü ile başarıya ulaştı.Sürücüsü hata yapsaydı Ferrari için bir umut doğabilirdi.Hepsi o kadar.Bu yılda farklı bir şey olacağını sanmıyorum.

  2. atar atar kendisi fırlatma olmuş kaç yıldır nasıl atıyorsa yine atar. Ve İNŞALLAH 🙂
    Biz kızılları gerilerde, git geller içinde, süveter ip yumaklarına dolanmış vaziyette görmek isteriz eh hak ettikleri bu. 🙂
    McLaren bitti gitti sırada tifosiyi soğutup kaçırmak var haydi hayırlısı bakalım 🙂 Sonra haydin cenaze namazına… saflar bekleniyor…
    Başka bi çıkış yolu yok insanları bıktırmadıkça düzeleceği yok bu motorsporlarının…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]