Ferrari’nin Formula 1’den ayrılmasının takımın yıllık 100 milyon sterlin civarı parasının cebinde kalmasını sağlayacağı hesaplandı.

2021 motor kural önerileri açıklandığında başkan Sergio Marchionne çekilmekle tehdit etmiş ve Ferrari’yi Formula 1’den ayıran adam olmaktan gurur duyacağını, çünkü bunun Ferrari için kazanç demek olduğunu söylemişti.

Ferrari’nin yıllık 80 milyon sterlin civarı tarihi ödeme aldığı biliniyor, geçen yıl toplam 160 milyon sterlin ödeme almıştı ve bu şampiyon olan Mercedes’ten 40 milyon daha fazla. Manor takımı ise 40 milyonluk bir gelir bulamadığı için iflas etmişti.

Bir otomobil şirketinin altında bulunan Ferrari F1 takımı, 450.7 milyon sterlin’lik araştırma-geliştirme harcaması açıklamış ve bunun ciddi kısmının Formula 1 yarış etkinliklerinden geldiğini söylemişti. Sadece bu, Mercedes’in motor ve şasi takımının toplamından fazla bir değer.

Bu harcamanın %75’inin F1 için harcandığı varsayıldığında, 338 milyon sterlin’e ulaşılıyor ve buna maaşlar ve takım harcamaları dahil değil.

Ferrari, Mercedes gibi ekibine 80 milyon sterlin harcıyor ve bunun ciddi kısmı pilotlara gidiyor. Toplamda Formula 1 takımı için 473 milyon sterlin harcandığı hesaplanıyor.

Ancak F1’den ayrılmak bu harcamaların tamamının bankada kalacağı anlamına gelmiyor, çünkü bunun içinde ödül paraları, sponsorluk anlaşmaları ve rakiplerinden gelen motor ücretleri de var.

Takım 2016’da sponsorluk, reklamlar ve markadan 432 milyon sterlin getirmişti ve Shell ve Santander ile birlikte bunun 167 milyon sterlin olduğu hesaplanıyor, üç takıma verilen motorlardan ise takım başına 15 milyon sterlin elde edildiği biliniyor.

160 milyon ödül parası ile birlikte, kalan 101 milyon sterlin farkın ise ana şirket tarafından karşılanması gerekiyor.

Marchionne’nin ayrılmakla mutlu olmasını sağlayacak bedel yıllık 101 milyon sterlin olarak hesaplanıyor.

Ancak Ferrari, F1 takımındaki gelişimlerin yol modelleri ve prototipleri için önemli olduğunun altını çiziyor. İtalyan üretici, F1’deki teknik gelişimlerin yol araçlarına aktarıldığını iddia ediyor, “örneğin direksiyondaki vites değiştirme kulakçıkları, araçları daha hafif ve hızlı yapan kompozit malzeme kullanımı ve gelişimi, hibrid tahrik ile ilgili teknolojiler”

“Yol araçlarımız yarış aracı gelişim takımlarımızın kullandığı rüzgar tüneli tecrübesinden yararlanıyor ve yüksek hızlarda daha iyi stabilite sağlanıyor.”

Öte yandan, F1’in Ferrari için temel pazarlama alanı olarak görüldüğü ve diğer üreticiler gibi reklam yapmadığı için bu 101 milyon sterlinlik farkın bunu karşıladığı düşünülüyor.

Öte yandan, dünyanın en bilinen markalarından birisi olarak, artık kendilerinin F1’e ihtiyaçlarının olmadığını söylüyorlar.

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]