F1 odaklı bir dünyada tepedeki pilotların gezegendeki en ünlü insanlar olduğunu düşünebiliriz. Ancak popülerliklerini diğer spor yıldızları ile kıyasladığımızda çok farklı sonuçlar ortaya çıkıyor.

Lewis Hamilton’ı örnek verecek olursak, hangi rakama bakarsanız bakın 2017 gridindeki en büyük yıldız kendisi.

Bunu göstermenin tek yolu olmasa da, sosyal medya rakamlarını kullanabiliriz. Hamilton Twitter takipçilerinde ikinci sıradaki Fernando Alonso’nun oldukça önünde (Hamilton 4.11m ve Alonso 2.45m). Hamilton Instagram’da 3.7 milyon’a 1.2 milyon olarak yine önde ve Facebook’ta da durum 3.9 milyon’a 1.8 milyon.

Ancak Hamilton 2017 kask tasarımı için 8000 kişinin başvurduğunu açıklamıştı, bu rakam sizce de düşük değil mi? Daha fazlası olması gerekmez miydi?

Sosyal medyada en aktif olan pilot olarak kendisine küresel bir marka yaratmaya çalışıyor, ancak bunda istediği kadar başarılı olabildi mi?

ESPN’in ‘Dünyanın en ünlü 100 sporcusu’ en ünlü sporcuları sıralamak için var ve kıstaslarda gelir, sosyal medya takipçileri ve Google arama rakamları da yer alıyor. Ve F1 pilotları bu listede kötü durumdalar.

Motorsporu dünyasından önce listede şu 10 sporun en az bir üyesi var: futbol, basketbol, tenis, golf, kriket, atletizm, karma dövüş sanatları, boks, Amerikan futbolu ve yüzme.

Hamilton listede aşağılara doğru inerken gözümüze çarpan ilk isim, ancak 59. sırada bulunuyor. Üstelik motorsporları dünyasındaki en ünlü isim de değil, iki sıra önünde NASCAR’dan Dale Earnhardt Jr ve Jimmie Johnson bulunuyor.

100 sporcudan oluşan listede bulunan diğer F1 pilotları Fernando Alonso (75. sırada) ve Kimi Raikkonen (97. sırada). Dört kez dünya şampiyonu Sebastian Vettel bile bu listede bulunmuyor.

2017 F1 pilotlarını Twitter, Instagram ve Facebook açısından karşılaştıralım;

TWITTER

1 Lewis Hamilton 4.11m
2 Fernando Alonso 2.45m
3 Sergio Perez 1.6m
4 Felipe Massa 1.03m
5 Daniel Ricciardo 990k
6 Romain Grosjean 667k
7 Nico Hulkenberg 617k
8 Max Verstappen 314k
9 Kevin Magnussen 314k
10 Valtteri Bottas 299k

INSTAGRAM

1 Lewis Hamilton 3.7m
2 Fernando Alonso 1.2m
3 Felipe Massa 907k
4 Max Verstappen 797k
5 Daniel Ricciardo 719k
6 Sergio Perez 314k
7 Romain Grosjean 294k
8 Valtteri Bottas 273k
9 Nico Hulkenberg 201k
10 Daniil Kvyat 164k

FACEBOOK

1 Lewis Hamilton 3.9m
2 Fernando Alonso 1.8m
3 Daniel Ricciardo 762k
4 Felipe Massa 758k
5 Max Verstappen 561k
6 Sergio Perez 293k
7 Romain Grosjean 264k
8 Valtteri Bottas 214k
9 Nico Hulkenberg 164k
10 Stoffel Vandoorne 78k

Tüm bu rakamlar geçtiğimiz yıl çok daha farklı olabilirdi, F1 Jenson Button ve Nico Rosberg gibi iki önemli pilotunu kaybetti. Button Twitter’da 2.69 milyon takipçiye sahipken Instagram’da 611 bin, Facebook’ta da 932 bin takipçiye sahip. Rosberg’de ise bu rakamlar 1.83 milyon, 961 bin ve 2.6 milyon.

Hamilton’ı diğer küresel spor yıldızlarıyla karşılaştırmak durumu ortaya koyuyor. Real Madrid’in futbolcusu Cristiano Ronaldo ESPN’in listesinde birinci sırada ve Twitter’da 49.8 milyon, Instagram’da 89.4 milyon ve Facebook’ta 119.5 milyon takipçiye sahip. Hamilton’ın rakamları bunun yanında minnacık kalıyor.

Bir diğer futbolcu, Lionel Messi listede 5. sırada ve sponsoru Adidas ile 2012’de Hamilton’ın kask yarışmasına benzer bir yarışma düzenlemişti ve taraftarları Messi’nin Atletico Madrid’de giyeceği kramponların tasarımını belirleyecekti. Bu yarışa 14200 katılımcı çekti, Hamilton 8000 kişi bulabilmişti.

Hamilton açıkça küresel bir yıldız, ancak Messi ve Ronaldo gibilerle aynı ligde bulunmuyor. F1 pilotlarının diğerleri ise çok çok az biliniyorlar.

Michael Schumacher’in zirve dönemlerini bugün ile karşılaştıramıyoruz, çünkü o günden bugüne popülerlik ve sosyal medya çok farklı dünyalar haline geldi.

Liberty Media’nın sporu devralışı belki de doğru zamanda geldi ve popülerlik uzmanları olarak Formula 1’i bu yeni dünyaya hazırlayabilecek ideal kişiler olarak yönetimi devraldılar.

Neler olacağını görmek için beklememiz gerekiyor. Ancak tüm özgün yıldız gücüne rağmen diğer sporculara karşı sporu savunabilecek güçte değil. Öncelikle Formula 1’in küresel bir güç olması gerekiyor.

Takımlar, araçlar ve pist dışı kişilikler F1’in merkezi olarak kalacaklar, takipçilere göre de sürücüler gerçek yıldızlar olsa da kurallar ve aracın giderek sürücü etrafında kapatılması onların vücut dillerini görmemizi engelliyor. Kask kullanma zorunluluğu da bunun bir diğer sebebi.

Eğer Hamilton gibi birisi o kadar çabayla ancak ortalara gelebiliyorsa, bu Formula 1’in genel farkındalık seviyesinde nerede olduğunun gerçek göstergesi demek olur.

5 Yorum

 1. https://eksisozluk.com/dunyanin-en-cok-kazanan-sporcusunun-golfcu-olmasi–3012245

  Bak mesela ne kadar da sığlar. Altlarında internet makinesi var ama çalıştırıpda yürütüp öğrenmekten, öğrenerek sağa sola sürmekten acizler.
  Yani o yüzden internete açılmak yetmez. İçeriğini doldurmak, nelerle doldurabildiğin önemlidir.

  Golf ve F1 karşıt zıtlıkları ile bir birine en fazla yaklaşan şeyler belki de. İkisi için de çok para gerektirir. Dolayısıyla çok fazla kazanırsınız. İkisinde de turnuvalara devasa paralar yatırılır karşılığında yıllık çok fazla kazanılır. Listelere girenlerden futbol, atletizm, boks vs için çok fakir olmak bir engel değildir.
  Yükselebilmiş pilotlar için şu şöyle fakirlikten gelmiş vs derler de hele ki modern zamanlarda gerçekle ilgisi yok. Batılı için de ilk karting yıllarını yürütmek çok pahalıdır öyle sponsor felan da bulunmaz hikayedir.
  Global de Tyler dan felan başka da kimse golfcü bilmez. Kazanmanın, paranın popülerlik ile de direkt ilgisi yok o halden.
  Ralliciler fena kazanmazlar cup’cılara göre ama izlenebilirliği güçtür ve düşüktür. F1’i geçen şeyin Rally değil bir tribün ortamında izlenebilen MotoGP’nin olduğunu göstermişlerdi. Tamamen tanıtım, reklam üzerine döner yoksa biz Makinen, Vatanen gibi adamları pek bilemezdik. Özellikle baskılanmış ve ayarlanmış sunuma ihtiyaç duyar.
  Herşey medyanın içerisinde birşeyler bulup pompalayabilmesi ile alakalı aslında. Senna ve Schumacher de ve dönemlerinde onu bulmuşlardı. Sürüyle istatistiği dizmek değil olay o yüzden Kenan’ı kimse sallamıyor. Çünkü etki ve takip hissi oluşturan daha iyisi var.
  Medya’da insanlardan oluşuyor muhabir ilgilenirse olur. Formula 1’in, yarışların kendisi ilginç ve hisli değil artık.
  Niçin bu hale geldi güvenlik vs gibi safsatalarla…
  Otomobil işiyle ise basının çok daha fazla ilgisi var artık. Geçmişte etkin basın da yazan, çeken insan sayısı bellidir. Şimdi işi sadece siyaset ve finans olan yayınlar dahi otomotivin rakamlarından, ürünlerin etkisinden bahsediyor.
  Çünkü otomotivde ki gelişim insanlara yaklaşma hissi uyandırıyor. İlgiç şeyler dönüyor, teknoloji algısını orada bulabiliyorlar. İş hıza gelince orada da önem verilen güvenliği es geçiyorlar. Düşününce limitlenen şey 250 ve 300 km/h ‘ler. Ve en az bileni de biliyor ki bu açılabilir. 2000’lerde kimse yahut çoğunluğun da çoğunluğu supercar’lardan anlamazdı. Bugün hiç yoksa 3 satırlık cümle kurabilecek kadar duyum sahibi oluyorlar.
  İşte bunlar da populerliği belirleyen unsurlar.

 2. Özellikle şahıs fanatizmi güdenler için bu tip çalışmalar iyidir. 🙂 O iş de sönüyor galiba ufak ufak öyle geliyor bana. Tüm dünyada artık pek pilot kavgası göremiyorum çünkü kapışma yok.

  Kısa kısa…
  – Pilot fanatizmi ölüyor çünkü ortamda tat, nitelik yok.

  – Yüksek mücadele, imkansız güçler, yüksek teknolojinin olmadığı ortamda görsel sunum da yoksa büyük isimler oluşturamazsın.

  – Kapak yemek değil mesele elbet herkes yer, sıkça yiyor, sıkça atamıyorsan harika olamazsın.

  – Pop ikonun doğal yada müdahaleyle zorla anti’sinin oluşması gereklidir.

  – Global sportçulara göre gerideler çünkü alan içi ve evvelkilerine göre fark koyamıyorlar düzeyleri yok.

  – Muhteşem üçlünün ardına çıtayı devam ettirebilecek, kaldıracak bir tanecik biri çıkmadı aralarından.

  – Federer, Messi, Tyson, Tyler kadar yoksan zorlasan da zaten her zaman david backham’lar çıkmaz.

  – İçlerinde bir tane bile sezon adamı yok hepsi araç bağımlısı, pistlere göre değişen yetenekler. Misal SPA kralı deniyor sana ama Monaco da yoksa cortlar.. El kolla meşhur olursan diğer şeylerin cortlar.

  – Ortam keyifliyse isim varlığı heyecan basıyorsa basın politika değiştirip sık sık vurmaya kalksa bile indiremez insanların aklından kolay kolay.

  – Bu çağda multi olacaksın adam lemans’a katılayım diyor yok sakat kalır diye müsaade etmiyorsun saçma sapan yarışçılığa ters açıklamalar yapıyorlar. Dünya değişti artık markalar RoC gibi şeylerin önemini kavrayamıyor.

  – Extreme diye birşeyler peydah oldu ismini cismini ezbere bilmese de simasını ezberlemeye başlıyor artık genç kitle sen birtek araba kullanabiliyorsun diye harika görüp duramaz insanlar. 🙂

  – Yukarda ki listelerin ilk 5’lerine bak hiç biri özel kariyer yönetimine sahip adamlar değil. Evimde gideyim çocuğumu büyüteyim ile olmaz o işler. Olurdu nasıl olur accayip bir yetenek olman lazım herşeyde vurdulu kırdılı olabiliyorsan olurdu.
  Alttan alttan açıklanmasını sevmiyor aslında deyip afrikaya, haitiye şu kadar para bastı diyeceksin. 🙂
  Kalp kapakçıklarına çalışacak anti figürlerini oluşturacaksın. Örnek dünyanın zor bölgeleri üzerinden Messi-Ronaldo kapıştırması.
  Amerikan boks dünyası halen fakirler ve dinler üzerinden iyi pompalama yapıyor.

  – Motorsporları yarışçılarından Messi ve Federer gibilerin açık görünür nitelik görselliğini göremezsiniz 🙂 bunu ortaya koyabilen sadece geçişlerdir ve side by side diye çığrılan mücadeleler.
  Bugün artık LMP2’nin 1’in önünde yarış bitirebilmesi imkansıza yakın..

  – Web, sosyal medya tek başına hikaye arkasını doldurman lazım. snowden gibi vurdu kırdı yapabiliyorsan peşine kitle, ismine marka yaparsın mesela.

  – Sosyal medya yoktu ancak anketler ile 1,5 milyarlık kitlenin kimlerin tarafında, nasıl olduğunu anlayabiliyordun. Patlatma, şişirme için çiftler, VS , şarttır. Round, K.O. 2 kişi arasında olur. 2’li olur. 4’lü 5’li sex olmaz öyle 2’li ortaya çıkaracaksın.

  – Artık 1,5 milyar diye birşey yok. 150-300 bin kişilik tribünleri dolduramıyorsan yok demektir. Zorla var istatistiği yapsan da hikayedir. O 1,5 milyar işi dolayısıyla Schumacher VS Hakkinen işi eskidendi..

  – Acayiplik olacak. Kulaklarını kapatma ihtiyacı olması görmen lazım. Bu ulaşılamaz demeleri lazım. Etiketler önemlidir herkesin altında 1.6-1.4 şeyler varken çevirdiğin, ürettiğinin pek de önemi yoktur. Satırlar onlarla başlamıyor. Ben mesela eskilerin hacimlerini sık sık karıştırırım. Yani satırın başının çok da önemi yoktur satırın toplamının verdiği etki önemli. Her zaman dedim kağıt üstü rakamları kimse algıyamaz. Ancak hacim, devir gibi şeylerin sonucunu algılar gücü kafasında ölçekler beyin öyle çalışıyor.
  Messinin yaptıkları acayiptir, Ronaldo’nun koşuları acayipti (veyron ile yarıştırıldı adam), Federer’in serileri acayipti. Lewis’in nesi acayip çükü mü uzun 🙂 göremiyoruz çünkü ortalıkta sex yok. Atmosferin tepesinden atlamak acayiptir işte ne olduğunu tam algılamasan da acayiptir. Yani atmosferikler acayiptir 🙂 eskiler bilir.

  – Ulaşılabilirler de önemli değil her zaman. Tyler’ın izlemez ancak en çok kazandığını bilirler. Daimler’in yüceliği ulaşabildiklerinden değil. Extreme çizgiler ortaya dökemiyorsan dokunabilirler, değebilirlik önemli ama. Ferrari, Lambo o yüzdendir. Lambo çok yerde daha iyidir güzeldir hoştir çünkü çok daha fazladırlar. Radical, Caparo çok acayiptir ancak dokunamadıklarından bilemezler. Havada akan sese dokunabilirsin. Lastiğin dumanına dokunabilirsin. Ulaşamasan da açarsın tv’i interneti dokunabilirsin. Bunlar yoksa yaşatamazsın.
  Michael’ın günlük ne yaptığını kimse bilmezdi ancak giderlerse dokunabiliyorlardı imzalı posterini dağıtan dergi sanıyorum milyonlarcadır.

  – Çok kazanılıyor tartışmaları yapıp durdular. İlk milyon doların kazanılmasının üzerinden 25-28 yıl kadar geçmiş çarpsan 28 milyon $ yapar zaten (adamın servesi yarım milyar $ o vakitlerde) (96 da sadece 2 şampiyonluğu olan adama 2 yıllığına 60 milyon $ teklif ediyorlar).
  28-30 milyon $’lık bu pilot parasına göre 30 yılda makinelerin artışı katlı oranlı bile değil devasa bir artış var.
  Sallıyorum Schumacher’in yıllık 100-110 kazandığını düşündüğünüz ortamda 10 yıl da geçilememesi durumu ortaya koyar. Scuderia’nın sadece Schumacher konulu Shell üzerinden kazancı belki de bunun 8 katından fazladır. O yıllarda sadece 50 milyon $’lık bir yatırımla F1’de yarışabiliyordunuz.

  “Schumacher, sportif başarıları kadar kişisel servetiyle de haberlere konu oldu. 2005 yılında Euronews dergisi, 2004 yılında Ferrari’den yaklaşık 80 milyon dolar aldığı söylenen Schumacher’i “dünyanın ilk milyarder (dolar) sporcusu” ilan etti. Michael, 26 Aralık 2004 tarihinde Hint Okyanusu’nda meydana gelen ve 200 binden fazla insanın hayatını kaybettiği deprem sonrası 10 milyon dolar bağışta bulunarak, sporun olduğu kadar vicdanın da yüzü olduğunu gösterdi.”

 3. Modern dünyada popülerlik sosyal medyaya göre ölçülüyor aslında. Ama buraya instagramda 10 milyonu geçik takipçisi olan bi Vine ünlüsünü koysam eminim çoğu kişi tanımayacaktır. Olay takipçi sayısında değil aslında. F1’in popülerliğiyle ilgili. Son zamanlarda bana göre F1 çok sıradanlaştı en büyük nedenlerinden birisi bu. O ulaşılamaz olan cazibesini kaybetti. Belkide bu yüzden artık pilotlar efsane gibi gözükmüyor.

  F1 kendine has olan karakterini kaybetti. Sürekli saçma sapan kuralların gelmesi, F1’i deneme tahtasına çevirmeleri F1 hayranlarını bile soğuttuysa yeni insanların ilgisini nasıl çekmesini bekliyorlar ki? Rezil araçlarla utanmadan her sene 20 küsür ülkede insanların önüne çıkıyorlar. F1 markasına zarar veriyorlar. Yani bu kadar saçmalık varken ortada şaşırtmıyor bu pilotların popülerliği.

  He birde Hamilton’a o takipçi fazla bile. Hiçbir özelliği yok adamın Amerika’daki saçma sapan yaşam tarzını özenti gibi yaşayan bi insan benim gözümde. Bu spora girdiğinde ki Hamilton ile şu anki Hamilton aynı değil. Belki de kendine has bi özelliğinin olmaması onu farklı bir karakter haline getirmiyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]