Eğlenceli geçen Çin GP Formula 1’in gittiği yön ile ilgili endişelerin bir nebze olsun ortadan kalkmasını sağladı.

Avustralya GP’de görülenlerin ardından kurallardaki değişikliklerin geçmişte Mercedes’in baskınlığıyla geçen ‘bayat’ yarışların yeni bir noktaya taşınıp taşınmayacağı konusunda tartışmalar yükselmişti.

Korkulan şey artan yere basma kuvvetlerinin pist üstü geçişleri daha zor bir hale getireceği üzerineydi ve Melbourne’deki 57 turluk yarışta sadece birkaç geçiş yaşanmıştı. Öte yandan Sebastian Vettel’in sezonun ilk yarışını kazanması Ferrari’nin Mercedes’e yetiştiğini anlamamızı sağladı.

İlk umutlar

Çin’deki ikinci yarışa gelecek olursak, Formula 1 sporun gittiği yön ile ilgili olarak rahat bir nefes aldı ve tüm eleştiriler bir anda sustu. Pist üzerindeki aksiyon artmıştı; örneğin Vettel Daniel Ricciardo’u tekerlek tekerleğe bir mücadele ile geride bıraktı ve Avustralya ile kıyaslandığında toplam geçiş sayısında da büyük bir artış oldu.

Yarış boyunca 54 geçiş oldu ve bu istatistiğe şöyle bir ekleme yapmak gerekiyor; Bu geçiş rakamının sadece 10 tanesi DRS yardımlıydı. Sürücüler pozisyon kazanmak için iki u dönüş virajında çok geç frenlemeler ve ani manevralar yapmak zorunda kaldı. Tüm bu geçişler eski tip saf olanlardandı ve taraftarlara gerçek bir eğlence kazandırdı.

Geçtiğimiz yılın Çin GP’sinde her şey dagil toplam 161 geçiş görülmüştü ve bunların büyük çoğunluğu iki uzun düzlükte DRS yardımıyla olmuştu. Bu seneki yarışta 100 eksik geçiş olmasına rağmen bu geçişlerin kalitesi değişen şartlarla birlikte ciddi oranda arttı.

Cesaretin ödülü

Eski F1 pilotu ve şimdiki pilotlar birliği (GPDA) başkanı Alexander Wurz yeni kuralların sonuçlarından etkilendiğini söylemiş ve cesaretin sabrın yanında ödül vaat ettiğini söylemişti.

“Bu yıl geçiş yapmak cesaret boyutu meselesi! Harika! 135 kolay geçişe ihtiyacım yok, Max ve Seb’in gösterdiği gerçek büyük hareketlere bayılıyorum.”

Yarıştaki geçişlerin çoğu Max Verstappen’in 16. sıradan başladığı yarışı üçüncü bitirmek için verdiği savaşların sonucu oldu. Islak şartlarda başlayan yarışta Verstappen gridin sonlarındaydı ve geçtiğimiz yılın Brezilya GP’sindeki performansından sonra tüm gözler tekrar onun üzerindeydi. Hollandalı pilot kimseyi hayal kırıklığına uğratmadı ve kötü geçen sıralama seansının ardından kalkışta dokuz pozisyon kazanmayı başardı.

Taraftarlar Verstappen ve takım arkadaşı Ricciardo arasındaki mücadeleye de şahit oldular, genç pilotun hızı takım arkadaşına kıyasla anormal şekilde fazlaydı. Ricciardo’nun ikinci pit stopundaki kanat ayarı ile doğru dengeyi yakalamasının ardından ikili yarışın son altı turunda tekrar karşı karşıya geldiler. Ancak Verstappen’in olgun savunmaları podyumun son basamağını korumasına yardım etti. Avustralyalı pilot ise son şansını 14. virajda lastiklerini kilitleyince kaybetmiş oldu.

İki Red Bull pilotunun arasındaki heyecan verici savaşa ek olarak, Ferrari ve Mercedes arasında da açık bir şampiyonluk savaşı başladı ve bu Gümüş Oklar’ın üç yıllık baskınlığına bir son verdi. Vettel sıralamalarda poldeki Lewis Hamilton’a 0.2 saniyeden daha yakındı ve sanal güvenlik aracı periyodundaki erken pit stopunun ardından geçen güvenlik aracı yüzünden zaman kaybetse de yarışın sonlarında Hamilton’ın hızını tutturabilmekte zorluk çekmedi.

Yakın mücadele

Hamilton bu şampiyonluk mücadelesi hakkında şunları söylemişti: “Bence en yakın şampiyonluk savaşlarından birisi olacak. Bu savaş için sabırsızlanıyorum, sadece Sebastian ile değil, diğer çocuklar da bunun içinde olacaktır. Ferrari harika bir iş çıkardı ve bence ikimizin de zorluyor olması harika. Son 20 turda tur zamanları sürekli el değiştirdi. Ben onun yaptığı zamanları tutturabiliyordum, o da benim yaptıklarımı yapabiliyordu. Farkı biraz kapatabiliyordu, ancak önde kalmayı başardı.”

2012’den bu yana ilk kez şampiyona liderliği Hamilton ve Vettel arasında eşit ve ikisi de 43 puandalar. Şaşırtıcı şekilde Verstappen Valtteri Bottas ve Kimi Raikkonen’in önünde üçüncü sırada.

Önümüzdeki birkaç yarış Bottas ve Raikkonen’in ilk iki yarışta, özellikle de Çin GP’de takım arkadaşlarına yenilmelerine nasıl tepki vereceklerini görmek için hayati önemde olacak. Bakalım vites yükseltip şampiyonluk için bir mücadele içine girebilecekler mi…

Red Bull’un gelişimi

Verstappen’in şampiyonadaki yüksek pozisyonu bizi yanıltıyor gibi görünüyor, çünkü Ricciardo sıralamalarda Hamilton’ın turundan 1.3 saniye geride kalmıştı ve hızlı gelişim yapabilmesiyle ünlü bu takım ilerleyen dönemlerde şampiyonanın bir parçası olabilir.

Red Bull’un Kanada GP’ye getireceğini söylediği büyük güncelleme ekibi liderlere karşı bir tehdit unsuru haline dönüştürebilir. Genel olarak araçlarının performansından daha fazlasını alan bir ekip olmalarıyla birlikte Mercedes ve Ferrari’ye karşı bir savaşa tutuşabilirler.

Ricciardo şampiyonluk mücadeleleri konuşunda şunları söylemişti: “Henüz oldukça erken ve büyümek, gelişmek ve anlamak için odaya girdiğimizi düşünüyorum. Oraya ulaşabilir miyiz? Evet, ancak bu birkaç yarış alacak ve sezon ortasından önce olup olmayacağı konusunda emin değilim.”

“Son birkaç sezondaki yavaş başlangıçlarımız gibi hissediyorum, ve bu kasıtlı değil. Elbette böyle olmasını istemeyiz. Kanada’da bir şeyler olacak, ancak biz bunun bir an önce olmasını istiyoruz!”

Geçiş zorluğu

Yeni araçlar daha fazla yere basma kuvveti üretiyor ve aerodinamik olarak hava akımına çok daha bağımlılar. Bu da araçların birbirlerini takip etmelerini zorlaştırıyor. Bu yazıda araçların birbirlerini geçmelerine engel olan şeyleri analiz etmiş ve çözümü için tasarım önerilerinden bahsetmiştik.

1 YORUM

  1. Güzel yazı, eline sağlık.

    Hâlâ ben tam olarak ikna olmadım bu sezona. Kabul edelim yarıştan önce yağan yağmur olmasaydı o geçişlerin 4’te 3’ü olmazdı.
    Yarış motoruna ve yakıt ikmaline geçip, öndeki aracı takibin nispeten biraz daha kolay olduğu sistem olmadıkça da çorbanın tadı tuzu hep eksik kalacak.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]