Merhaba değerli Son Sektör ailesi. Yaz arasından önceki son yarışı , keyifli diyebileceğimiz bir yarışı geride bıraktık. Ferrari’ler bu sezon ikinci kez 43 puanı cebine atarak tatile çıkan takım oldu. Mercedes’lerde arkalarında hasarı azaltarak geldiler. Ki neredeyse Ferrari’ye hasar vereceklerdi. Yarış analizinden önce isterseniz kısa bir istatistik verelim.

Di Resta Cumartesi antrenmanlarından sonra kendisini iyi hissetmeyen Massa’nın yerine direksiyonun başına geçti. En son 2013 Brezilya’da yarışa katılan Di Resta için hem Cumartesi hem de Pazar (0 bilgi ile) iyi iş yaptığını söyleyebiliriz. 2000 yılından sonra Williams’a geçen (Button’dan sonra) ilk Britanya’lı pilot oldu. 2014 aracıyla attığı 10 turdan sonra turbo çağında geçirdiği en uzun dönem oldu Di Resta için.

Ferrari 2005 Macaristan’dan sonra ilk pole pozisyonunu aldı. Ferrari takımının 2004 sezonundan sonra Macaristan’da ilk kez ilk çizgiye oturduğunu gördük. O senede iki pilot arasında 0.1 saniye fark vardı. 2004 Schumacher Macaristan’ı kazanıp sezon sonunda şampiyonluğa ulaşmış isim. 2005 sezonundan bu yana burayı kazanan pilot şampiyon olamıyor. Bakalım bu sefer bu istatistik kırılabilecek mi? Birde bu pistte son 3 yarıştır poleden kalkan pilot bir tur bile lider gidememişti bu istatistikte geride kaldı. Son 4 yarışta (Bu yarıştan önce) Bottas en çok puan alan isim oldu.

Beş kırmızı ışığın sönmesinin ardından yaz arasından önce son kırmızı ışık heyecanını geride bıraktık. İlk viraja hızlı gelen Max, Kimi’nin arkasında kaldı. Yavaşlamasıyla birlikte momentum kaybedip Ricci ile temas yaşadı. Bakalım Ricci’nin açıklamasından sonra nasıl bir arkadaşlık devam edecek. Ricci yarış dışı kaldı. İlk virajda Grosjean ile Hülkenberg’in ufak bir temasını gördük. Aynı zamanda Sainz’de çok iyi start aldı. Yolda kalan Red Bull’dan dolayı SC içeri girdi. Daniel’a yazık oldu, çünkü son 3 senedir burada podyuma çıkmıştı.

SC 6. turda içeri girdi. İlk viraja Hamilton ile Verstappen’in ve Alonso ile Sainz’in mücadeleleriyle geldik. Özellikle Alonso bu durumdan çok şikayet etti fakat ben herhangi bir tekrarını göremedim. İlk turdaki olaydan dolayı Max 10 saniye ceza aldı.

Vettel ilk bölümde Mercedes’lerle aradaki farkı açtı. Raikkonen ile bu bölümde 3 saniye civarında farkla devam ettiler. Arka bölümde Hülkenberg aracını serinletmek için önce fark bıraktı sonra Palmer o benden daha hızlı diyerek yerini Hülkenberg’e bıraktı. Hülkenberg önündeki Ocon’u erken yakaladı fakat DRS bile etki etmeyince takıma pit stratejisi ile geçelim şeklinde telsizden durumu belirtti.

20’li turların başlarında 2.7 civarında olan Vettel Raikkonen farkı bir anda 2.3 – 2 saniye civarlarına düştü. Vettel bu bölümde telsizden direksiyonunda bir problem olduğunu belirtti. Sürekli olarak sola doğru çekmekle ilgili bir problem olduğunu belirtti.

30. tura geldiğimizde Raikkonen kritik bir şekilde 1.5 saniyeye kadar farkı indirdi. 31. turda Bottas ardından Hamilton sonra Vettel ve bir tur sonra takım arkadaşı Raikkonen pite girdi. Ferrari’ler neredeyse pitten yan yana çıktılar. Raikkonen pitten sonra adeta tempom vardı beni neden pite aldınız dedi.

İlk pitlerden sonra durum değişti. Mercedes’te Hamilton Bottas’a Raikkonen’de Vettel’e yaklaştı. Bu arada Alonso Sainz’e ilk virajda geç frenle atak denedi ancak geçemedi. Ardından ikinci virajda dışarıdan gelen İspanyol atağını tamamlayarak vatandaşını geride bıraktı.

Vettel’in problemi devam ederken Mercedes’ler farkı azalttı. İşte burada Hamilton kritik bir şekilde telsiz bağlantısını yakaladı. Pitten önce temposunun olduğunu ve normalde devam edebileceğini belirtti. Bunun ardından Bottas’tan yol isteyen Hamilton 1 tur sonra yol veren Valtteri’yi geride bırakarak Ferrari’lerin arkasına takıldı. Geç pit yapan Hülkenberg gerilere düştü ve son yarışların agresif ismi Magnussen tarafından pist dışına gönderildi ve Kevin’a 5 saniye ceza verildi. Hülkenberg ise, bitime 3 tur kala yarışı bıraktı.

Hamilton Ferrari’yi geçemezse Bottas’a yerini geri vereceğinin sözünü verdi. Bu bölümden sonra damalı bayraktan bir tur öncesine kadar Ferrari’lerin arkasına takılan Hamilton, son turda iyice yavaşlayarak Bottas’a yerini geri verdi ve Ferrari 2004 yılından sonra ilk kez Macaristan’da duble yaptı. Alonso hem yarışta sondan bir önceki tur en hızlı turu atarak şovunu yaptı hem de podyum bölgesinin altına çizilen resim ile ‘F1 iyi tatiller diler’ pozunu verdi.

Evet gelelim en sevdiğim tarafa. İlk baştan başlarsak Verstappen Ricciardo’yu katletti. Bugün öyle bir gün oldu ki takım arkadaşları neredeyse birbirlerinin yarışlarını berbat etti. İşin ilginci hiç beklemediğim şekilde Hamilton Bottas’a yerini geri verdi. Buradan tebriklerimi Hamilton adına iletiyorum. Takım dayanışmasını eline alan Mercedes buradan sonra avantajı sağlayabilir.

Gelelim ringin Kırmızı tarafına. Vettel yarış sonrası röportajında da belirttiği gibi sürekli sorun yaşadığını ve problemin kötüye gittiğini belirtti. Bu bölümde Ferrari Raikkonen’i Vettel’den 1 tur sonra pite aldı. Benim şahsi görüşüm (Ki ortada zaten en hızlı ilk sektör zamanını yapmıştı o turda) Ferrari, Raikkonen’in yarışı kazanmasını istemedi. Başkan Marchionne bu yarıştan sonra Raikkonen’e 1 yıllık kontratı uzatarak Kimi’ye payını verir. Ancak madalyonun öteki tarafından bakarsak bu bölümde Ferrari’ler Hamilton tarafından baskıya dayanamayıp birer birer geçilseydi, ne olacaktı? Ya da Vettel yüzünden Rai bir bir geçilip podyumu kaybetse?

Yalan yok, Ferrari durumu idare etmeye çalışıyor. Ancak takımdaki Kimi olmasaydı ortalık çok kötü karışırdı. Rai biraz daha takım açısından düşünüyor. Başka çaresi olmadığını düşünüp bazı şeylere boyun eğiyor olabilir. Ancak Ferrari bu gibi durumlarda idareyi ne kadar daha elde tutabilir göreceğiz.

Mercedes tarafına bir kez daha tebrikler. Ciddi anlamda Hamilton’dan hiç beklemediğim hareket geldi. Helal olsun. Daha önceki senelerden yola çıkarsak Hamilton – Rosberg ikilisi böyle bir durumda ne yapardı bilinmez.

McLaren pilotlarına da tebrikler. Bu sezon ilk kez ikili bir yarışta puan aldı. Alonso yine harikalar yaratıp kendisine en hızlı tur ve altıncılık ile doğum günü hediyesi vermiş oldu. Toro Rosso’dan Sainz’da çok iyi bir iş çıkartarak sorun olmadığı zaman hızlı takım arkadaşına göre hızlı olduğunu göstermiş oldu.

Belirtilmesi gereken bir diğer duruma ise Palmer. Büyük ihtimal çanların çaldığını anlayan Palmer, Nico’ya yol vererek kredisini arttırmaya çalıştı. Silik bir yarışı geride bıraktı. Söylentilere göre ortada iki ihtimal var; Ya Robert (%100 hazır ise) gelecek, ya da Sainz Palmer’in direksiyonuna oturacak. Zaten ‘Silly Season’ başladığına göre böyle haberleri bol bol okuruz.

Bir yarış hafta sonunun ve bir sezonun yarısının daha sonuna geldik. Hepiniz kendinize bu tatil süresinde iyi bakın. Belçika’da (Favori pistimdir) görüşene dek kendinize iyi bakın.

6 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]