AMuS: Rakipleri, Mercedes’i alt etmek için motorda gelişmeli

6

Scuderia Ferrari, Abu Dhabi’de anlamlı bir mağlubiyet aldı. Bu yalnız iki düzlükteki avantajla alakalı değildi. 20 tur sonra gaz kesen bir Vettel vardı. Mercedes pilotları 55 turu kısıtlama olmadan geride bıraktı. Abu Dhabi maksimum yere basma gerektiren bir pist, fakat iki uzun düzlüğüyle birlikte bu diğer yüksek yere basma isteyen pistlere göre farklı karakteristikte. Ferrari’nin evinde olduğu gibi, Mercedes yine dominant bir yarış geçirdi, ama yinede iki düzlükte Mercedes’e yardımcı oldu.

Mercedes, motor ünitesinin gücüne güvenerek, yüksek kanat açılarıyla piste çıktı, bu yüzden üçüncü sektörde avantaj elde ettiler. Öncelikle Bottas, Vettel’i yarım saniye pol farkıyla alt etti, daha sonra yarışta 19,3 sn’lik bir avantajı elde etti. Bu sadece hız avantajı ile alakalı değildi. Vettel sadece ilk 20 tur ve son 10 tur zorlayabildi. Vettel, Bottas’ın yarış sonunda kaydettiği en hızlı turdan sadece 0.120 sn yavaştı.

Mercedes’in Meksika’da 16 lt’lik bir benzin avantajı vardı.

Mercedes aracı, Meksika GP mesafesini koşmak için, 89 kg (120 lt), Ferrari aracı ise 101 kg (136 lt) yakıt’a ihtiyaç duymuş. Bu büyük çelişki, belki bu Mercedes tankı belirli seviyede tuttuğu ve doldurmadığı ile açıklanabilir. 10 kg’lık bir benzin tasarrufu, tur başına 0.2 sn’lik bir avantaj demek. Çünkü Meksika’da Mercedes, Red Bull ve Ferrari’ye karşı savunma yapıyordu. Daha az yakıt ile ondalık bulmaya çalışıyordu. Ama Abu Dhabi’de buna gerek yoktu, çünkü Ferrari ve Red Bull bu alternatif seçenekleri hayata geçirtecek kadar hızlı değildi.

Abu Dhabi performansı için konuşan Mercedes mühendisleri, bunun yakıt yakmayla alakalı olmadığını söyledi. Ortada bir hız avantajı vardı. Bu pistte, yakıt limitini aşağıda tutmak, yani daha az yakıt kullanmak pek mantıklı bir seçenek gibi durmuyor ve yarış fazlasıyla yavaş olurdu. Ferrari ve Renault dolu bir yakıtla piste çıktı. Belki Mercedes’de öyle?

Yakıt tüketimindeki verimlilik, motor performansının önemli bir göstergesidir. Bu Mercedes’in üstünlüğünün bir uyarısı olmalı. Mercedes’i yenmek istiyorsanız, motor bölümünde verimli gelişmek zorundasınız.

6 Yorum

 1. Hatalı mı cevirmişim yav. Bazi seyler farkli geldi duzeltilmis gibi neyse.

  Ferrarinin motoru güçlü ama verimlilikte Merco her türlü koyuyor. Genelde cogu motoru boyledir bunuda unutmamak gerek. Ama bu 4.üniteden sonra başladı bu muhabbetin büyüklüğü. Genede akılcı davranmak gerek tam blmiyoruz ama AMuS un son senelerde yaptığı haberlerin cogu tuttu.

 2. Motorda büyük gelişme kapısı aralayabilecek en az 2 şeyin ellerinden alındığını düşünüyoruz. 🙂
  Geçmek varken haydi şimdi gıdım gıdım yakalama çabasına devam. 🙂
  250 bin km deviren Ferrari yol motoru hayali gibi sezonu 3 motorla çıkaran yüksek performans aşırı forged ferrari motoru (gt2/3, wec seviyesi… 🙂 ) hayaldi gerçek oldu…. 😀
  renginizde boğulun. 🙂

   • Değildi ama 2000’s de olumlu değildi. Benim idealim 5, 6 ünite. Sezona 21 yarışta çok. Onun testler, farklı aktiyonlar ile değerlendirilmesi taraftarı olurdum. Her yarışa 1 motor bana göre lüzumsuz ve israf. 2 yarışa 1 ünite yine kabul edilebilir fakat temel parçaların birçoğunun daha fazla dayanması taraftarı olurum ekonomik ölçekliğin karşılığı bu. Blok geçtik her yarışa piston, kapak değiştiriyorsan o işte yanlışlıklar vardır.
    Daha önce demiştim hafif WEC ve hardcore cup da paran çok ise sezona 3-4 ünite ile yürürdün eskiden şimdiyi net bilmiyorum. Yürünülen km mukayese edilemez.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]