Daytona 24 Saat zaferinin ardından Fernando Alonso, Formula 1’de bitmemiş bir işi olduğunu söyledi.

McLaren-Honda ile kötü günler geçiren İspanyol pilot, Renault güç ünitesine geçilmesiyle de umduğunu bulamamıştı.

Alonso İtalyan Corriere Della Sera’ya konuştu ve ilginç konulara değindi.

Çifte dünya şampiyonu F1’e veda etmediğini hatırlattı.

“F1 konusunda her zaman hasta luego [daha sonra görüşürüz] dedim. Şimdi doğru araçlarla yeniden kazanmak için yeni bir mücadelem var, F1’de hiçbir şart aynı değildi.”

“2020 için hiçbir planım yok. elbette üçüncü F1 şampiyonluğunu kazanmak en büyük eğlence olur.”

Alonso, genç yeteneklerin işgal etmeye başladığı F1’e geri dönmek için yaş sınırı olmadığında ısrarcı.

“Schumacher 43 yaşına kadar F1’de yarıştı.”

“Eğer güçlü hissediyorsanız bir son tarihiniz yoktur. Birisinin sizden iyi olduğunu fark edene kadar yarışabilirsiniz, ancak bu 25 yaşında da olabilir, 48 de. Yaşın bununla hiçbir ilgisi yok.”

İspanyol pilot neredeyse 20 yıl aradan sonra Avustralya’daki sezon açılışında seyirci olarak bile bulunmayacak.

“Günlüğüm o saatlerde Sebring’den dönüşte [Toyota ile çıkacağı Dünya Dayanıklılık Şampiyonası yarışı] uçuyor olacağımı söylüyor. Ancak her etabı takip edeceğim, çünkü gerçek aşkım hala aynı. Dayanıklılık yarışlarında kiralık bir pilot olarak görülüyorum, bu bağlı olma ile ilgili bir şey.”

Alonso, neslinin en iyi pilotlarından biri olarak gösterilmesinin en kötü düşmanı olduğunu düşünüyor ve bazı pişmanlıkları da bulunuyor.

“Ben geriye bakmam. Çok şanslı hissediyorum, F1’de hiç sürememiş yetenekli sürücüler tanıyorum, hak ettikleri fırsatlara sahip olamadılar veya para bulmakta sorun yaşadılar.”

“Daha iyi olabilir miydi? Belki. Kötü şans? Bazen. Rekabetçi olmayan takımlarda sürdüm ve bazı hatalar yaptım. Örneğin, 2007’de McLaren’dan ayrılmak veya Honda’nın daha iyi rekabet edebileceğini düşünmek.”

Ferrari dönemi?

“Ferrari ile yarıştım ve Ferrari en tepesi anlamına gelir. Onlardan ayrıldım, ancak sonrasında yollarımız benzer oldu, birlikte şampiyonluğu kazanamadık ve onlar da ben olmadan şampiyon olamadılar.”

Alonso’nun bu yıl sıradaki hedefi 2017’de ilk kez denediği Indianapolis 500’ü kazanmak ve Graham Hill’in sahip olduğu özel Triple Crown lakabına kavuşmak.

“Bu yıl tekrar deneyeceğim. Bu bir rulet gibi, şans, geri düşme, kazalar. Pek çoğu kaybedeceğini düşündüğü zamanlarda kazandı veya tam tersi oldu. Zamana ve sabırlı olmaya ihtiyacımız var.”

Ferrari’de olsaydı 2017 ve 2018’de Sebastian Vettel’den daha iyi işler yapabilir miydi?

“Bunlar zor tahminler. Kim önde ve zafer için savaşıyorsa her zaman kaybedecek şeylere sahiptir. Herkes hata yapar. Belki önemli puanlar kaybetti, ancak Hamilton da kaybetti ve Vettel Raikkonen’den çok daha iyi bir iş yaptı, sonuna kadar savaştı. O bir şampiyon.”

“Dört şampiyonluk kazandığında herkes ona bir fenomen olarak baktı ve şimdi aynısı Hamilton’a oluyor. Gerçek olan ise üzerinizde böylesi devasa dikkat ve baskı varken bunları yapmak asla kolay değildir.”

“Gerçek olan, üzerinizde çok fazla dikkat varken her zaman zorlaşır.”

Alonso 2019’da F1’e geri dönecek olan Robert Kubica’yı takip edeceğini söyledi.

“Hikayesi inanılmaz. Birkaç ay önceye kadar Robert tüm olasılığı kaybetmiş görünüyordu. Kaybedeceği hiçbir şey yokmuş gibi sürecek, çünkü olan bu.”

Ferrari’nin yeni sürücüsü Charles Leclerc?

“Leclerc’e sadece şampiyonluğun kaderinin sezonun ikinci yarısında belli olduğunu hatırlatabilirim, bu yüzden işlerde acele etmesin. Sezona sakince başlaması gerekiyor, puanlar toplamalı ve takıma yardımcı olmalı.”

“O genç, akıllı ve yetenekli. Puanlar almayı ve takıma yardım etmeyi öğrenmeli.”

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]