Formula 1 2019, şu ana dek iki yarışı geride bıraktı. Trajediler, beklentiler, zaferler ve ilk puanlar… Charles Leclerc, George Russell, Alexander Albon, Antonio Giovinazzi ile birlikte pistin genç çekirdeğini oluşturan Lando Norris, McLaren’de gösterdiği performansla övgüleri topladı; Fernando Alonso’dan aldığı koltuğu ilk süreçte başarıyla götürdü. Formula 1’in yeni yıldızını; akıl hocalarından MotoGP kariyerine kadar tanımaya ne dersiniz?

(Bu röportaj sezon başlangıcına 8 gün kala yapılmıştır.)

İlk yarışın öncesi nasıl hissediyorsun?

Gençlik yıllarımda Avustralya Grand Prix’i izlerken, ”burada yarışmak istiyorum” tarzında düşünceler kurardım. Ve şimdi buradayım, önümüzdeki hafta hayalimi gerçekleştirebileceğim. Zamanın nasıl geçtiğini insan tahmin bile edemiyor.

Heyecanlı mısın?

Tabii ki. Ama Avustralya’da yeşil ışık yanıp ilk virajı döndükten sonra kalbim yerinden çıkabilir. Bunu dört gözle bekliyorum muhtemelen şu ana dek yaşadığım en gergin an olacak.

Bütün dünyanın gözü senin üstünde gibi bir hissin var mı?

Formula 1’de bulunan her pilot belli bir izleyici kitlesine sahiptir. Ama kariyerinde ilk kez bu piste çıkan bir pilot için işler daha farklıdır; herkes genç yaşınızdan dolayı sizden bir şeyler bekler. Bu hisler bende de var. Tabii ki bir baskı var ama bu baskı beni rahatsız etmiyor; eğer bir hata yaparsan seni suçlamazlar, çünkü gençsin. Ama bu benim bahanem değil pistte her zaman en iyi pilot olmak için savaşacağım.

McLaren’de yarışmak için ilginç bir zaman…

İki sene önce McLaren ailesine katıldım, onların en iyi zamanlarına yetişemedim ama şu an buradayım. Zirvede nasıl yer alacağımıza dair endişe etmemiz gerekmiyor; bizim amacımız, ”Zirvede yer almak için neler yapmalıyız?” Birkaç sene içerisinde gelişip güzel zamanları geri getirmek istiyoruz. Ben de bu süreçte takımda olduğum için mutluyum.

F1 izlemeye ne zaman başladın?

6 ya da 7 yaşındaydım. 2005 civarında Lewis Hamilton ve Fernando Alonso’yu izleyerek bu spora bağlandım. Daha önceden F1 ile çok ilgilenmezdim; MotoGP çok daha fazla ilgimi çekiyordu.

İdolün kim ya da kimler?

Formula 1’den çok fazla idol edinmedim. 4 yaşındayken Valentino Rossi benim kahramanımdı. İzlerken en keyif aldığım ve en çok desteklediğim kişi Rossi’ydi. F1’de idolden ziyade desteklediğim kişiler oldu; Lewis Hamilton ve Jenson Buttun gibi…

Kime karşı yarışmak daha keyifli?

Net bir isim yok ama tabii ki en iyilerine karşı rekabet içerisinde olmak istiyorum; Lewis, Vettel, Kimi gibi isimlerle. Geçen yıl George Russell’a karşı yarışmıştım onla birçok anı biriktirdik ve şimdi ikimizde buradayız.

Ehliyetini ne zaman aldın?

17 yaşındaydım. İlk iki sınavı da pratikte verdim, ama yazılı sınavda başarısız oldum… (Gülüyor)

İlk araban neydi?

Mini Cooper. Muhteşem bir şey değil ama işimi gördü. Küçük ve hoş bir otomobildi. Sonra bir Renault Clio RS verdiler ama McLaren’den bir araba gelmedi… P1 veya 720S bunlar hayallerimin arabaları.

Carlos Sainz ile yarışmak nasıl bir duygu olacak?

Çok iyi. Onunla F2’den beri arkadaşız. Çok iyi bir adam ve çok çok hızlı. Buradaki beşinci yılı ve tabii ki benden daha tecrübeli. Buraya uyum sağlamam için bana yardımcı oldu, iyi bir sezon bizi bekliyor.

En sevdiğin pist neresi?

Spa, Austin ve Silverstone favorilerim. Ama daha önce hiç sürmediğim Singapur, Şangay, Montreal ve Avustralya’yı da dört gözle bekliyorum. Gerçekten de sabırsızım.

Bu sezon asgari sürücü ağırlığı da var.

Evet koltuk dahil maksimum 80 kilo. Bu yüzden aşırı kilolu olmadığım sürece ve spor da yaptığım sürece istediğim şeyi yiyebilirim (Gülüyor). Eğer kilolu olursanız her turda saniye kaybedersiniz. Ama ben her zaman hafif birisi oldum bu yüzden sorun yaşama ihtimalim az.

Akıl hocan var mı?

Akıl hocası tanımını birebir karşılayan birisi yok ama bugünlere gelmemi sağlayan kişi babam. O benim antrenörüm, menajerim ve sürüş koçum. Bütün yarışlarımda benimle oldu en büyük destekçim her zaman babam oldu Onun dışında Fernando Alonso’dan da büyük yardımlar aldım.

Hızlı mı öğrenirsin?

Kış aylarında mühendislerimizle sık sık görüşmeler yapıyorduk açıkçası biraz sıkıcıydı. Ama sonunda kendimi geliştirebildim. Bu bir Formula 1 ödevi ve galiba ilk adımları başarılı attım.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]