50 yıl önce: Cosworth’ün ilk F1 zaferi

4

50 yıl önce, 1967 Haziran’ında, Jim Clark ve Lotus 49’u Ford Cosworth DFV’nin ilk Formula 1 zaferini elde etmişti. Zandvoort’taki yarıştan sonra bu motor, spor tarihindeki en iyi istatistiklere sahip motor olarak başarı hikayeleri arasına katıldı.

Motorun ilk yarışında Clark’ın takım arkadaşı Graham Hill yarım saniye farkla polün sahibi olmuştu. Yarışın ilk 10 turuna liderlik eden Hill, kam milini harekete geçiren dişlilerden birinin kırılmasından sonra kenara çekmek zorunda kalmıştı. Ancak bundan sonrasını Clark resman domine etti ve kazandı.

Clark o sezon üç galibiyet daha almıştı, Hill’in galibiyetine patlayan dayanıklılık sorunundan faydalanmasına rağmen şampiyonayı üçüncü tamamlamıştı.

Bir sonraki yıl bu sorunlar ortadan kalkmıştı, ancak Lotus DFV’nin kendine özel olma avantajını kaybetmişti. Takım arkadaşı Clark’ın Hockenheim’daki F2 yarışında ölümünün ardından DFV’nin 12 sürücüler ve 10 üreticiler şampiyonluklarından ilkini Hill elde etmişti. Motor 1988’e kadar, yani ilk piste çıktıktan 21 yıl sonrasına kadar F1’de kullanıldı.

DFV’nin turbo modeli DFX 1970’lerde Indy yarışlarına katıldı ve kısa sürede baskın bir güç oldu. Parnelli Jones’un eski F1 DFV’leri kullanılarak bağımsız geliştirilen motor 10 Indy 500 zaferi, 10 CART ve üç USAC şampiyonluğu kazandı. DFV otomobil yarışlarının dayanıklılık dalında da kullanılmıştı ve 1975 ve 1980 arasında Le Mans 24 Saat zaferlerini elde etti.

Ford’un film arşivinden çıkan aşağıdaki belgesel DFV’nin gelişim sürecini anlatıyor:

https://www.youtube.com/watch?v=Ucau77iVndk

Daha önce de Cosworth ve DFV hakkında yazmıştık:

Formula 1’in en başarılı motoru: Cosworth DFV

COSWORTH’e Dair

Formula 1 tarihinin en iyi motorları

4 Yorum

  1. Güzel derleme….
    Bu uğraşların insanlar için bir önemi yok tabi bunları İspanyolca veya Rusça yapsanız insanları muhabbete, soruya boğarlar.
    Finalde dfv ve türevlerinin dfs gibi.. 10 yıl öncesine kadar modernize edilmiş örneklerinin bağımsız kupalarda yaygın şekilde kullanıldığını biliyoruz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]