2021 Formula 1 sezonunun yeni kural paketi Haziran’ın sonundan Ekim’in sonuna ertelenmişti. Artık daha fazla gecikme mümkün olamazdı.

Sporun yöneticileri Amerika GP’den hemen önce, Austin’deki bir basın toplantısında tüm kural paketini açıkladılar.

FIA ve Formula 1’in birlikte hazırladıkları sportif, teknik ve finansal kurallar FIA Dünya Motorsporları Konseyi tarafından e-oylama ile onaylandı. Sporun efsane takımı Ferrari bu konseyin bir üyesi olma hakkına sahip ve istemediği kuralları reddetme yetkisi bulunuyor. Bir kaynağa göre karar oybirliği ile alındı, yani Ferrari de bu kuralları destekliyor.

2021 kurallarının temel hedefleri takımlar arasındaki performans farklarını azaltarak yarışları daha heyecanlı bir hale getirmek, bu süreçte tüm takımları sporun yıllık 1.8 milyar dolarlık gelirleri altında ticari olarak sürdürülebilir bir organizasyona dönüştürmek. Bu süreçte Formula 1, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir gelişim ve yol otomobillerine aktarılabilecek teknolojiler üzerinde duracak.

Teknik Kurallar

Teknik kurallardaki değişiklikler öncelikli olarak öndeki aracın ortaya çıkardığı ve geçiş yapmayı zorlaştıran ‘kirli havayı’ azaltarak ‘takip mesafesini’ kısaltmayı hedefliyor. Bu yüzden 2021 araçları mevcut araçlardan farklı şekilde görünecekler, ön ve arka kanatlar, hava girişleri, sidepodlar, fren kanalları ve tabanın alt kısmı bu kural değişikliklerinden etkileniyor.

Asgari araç ağırlığı 25 kg artarak 768 kg’a ulaşacak, bu artış temelde 18 inç jantlardan, harcamaları düşürmek için şasi ve güç ünitesinde değiştirilen standart, belirlenmiş veya açık kaynak parçalardan (altta geniş açıklaması var), ek güvenlik uygulamalarından kaynaklanıyor.

Mevcut teknik kurallarda listelenmemiş (takımların bir tedarikçiden veya rakipten edinebileceği) ve listelenmiş (takımların kendilerinin geliştirip üretmesi gereken) parçalar iki bileşen kategorisi bulunuyor.

2021 paketi, harcamaları düşürme amacıyla beş kategoriye bölünmüş durumda. Listelenmiş (yukarıdaki gibi) parçalar, Standart (ihale yoluyla tek bir tedarikçiden) parçalar, Tasarımı verilen parçalar, Aktarılabilir (takımlar arasında paylaşılabilen) parçalar ve Açık Kaynak (tasarımı tüm takımlarla paylaşılan) parçalar.

Bir dizi güvenlik geliştirmesi de getirilecek. Bunların arasında belirli bileşenlerin içinde bulunacak parçaların parçalanıp piste dağılmasını ve kauçuk parçalar ile birlikte gelişmiş ön kanat tasarımı ve bağlantısı, parçaları şasiye bağlayan gelişmiş halatlar ve ön, arka, yan ve kokpit için gelişmiş darbe sönümleyiciler bulunuyor.

Basın toplantısı sırasında Sauber tarafından testleri yapılan 2021 rüzgar tüneli modeli de sunuldu. Araç görsel olarak mevcut araçlardan çok farklı görünüyor, temel farklar ise burun, ön/arka kanat ve kenar plakaları, difüzörlerle birleşen daha uzun sidepodlar, motor kapağı ve aerodinamik hassaslığı etkileyecek noktalara yerleştirilmiş tasarımı verilen parçalar yer alıyor.

Sportif Kurallar

Bunlar temelde mevcut sportif kurallardan farklı değiller, sezon başına yarışları 25’e çıkaran (2020 için 21’di ama oybirliği ile 22’ye yükseltilmişti) bir madde eklendi ve sıkıştırılmış ve yarış formatı ile yarış hafta sonları 4 günden 3’e indiriliyor.

Ek olarak, harcamaları azaltmak amacıyla belirli güç ünitesi gelişim kısıtlamaları uygulanacak, bunu rüzgar tüneli ve CFD sistemlerinin çalıştırılma zamanlarında daha fazla kısıtlama izleyecek.

Ancak bu sportif kurallar temel araç tasarımını etkilemeyeceği için 2020 Mart’ının sonuna kadar değiştirilebilecek, yani tamamen kesinleşmiş diyemeyiz.

Finansal Kurallar

Çok tartışılan yeni kategori olan finansal kurallar gridi eşitlemek için getiriliyor, böylece sportif adalet sağlanacak, aynı zamanda da harcama sınırı ile takımlara uzun vadeli bir ekonomik istikrar kazandırılacak. Bu değer 2021 için 175 milyon dolar olarak belirlenmiş durumda ve yeni yarışlar eklenir veya çıkarılırsa (2020 takviminde halihazırda 22 yarış var) 1 milyon dolarlık ekleme veya çıkarma yapılabilecek.

Bazı istisnalar var, örneğin pazarlama harcamaları, paranın değer kazanması veya kaybetmesi, sürücü ve belirli yönetici maaşları ve takımların F1 dışı veya tarihi etkinliklerinin harcamaları.

Temel kontrol alanları şunlar olacak: Akraba şirket aktarmaları (örneğin takım ve sahibi olan ana şirket arasında), takımlar arasında aktarılabilen bileşen ödemeler, araştırma ve geliştirme ve 4 yıl içinde 36 milyon dolar ile kısıtlanan sermaye yatırımları.

Bir bildirim prosedürü geliştirilmiş durumda ve takımların yıllık raporlar sağlaması bekleniyor. Bir ‘Harcama Sınırı Yönetimi’ ekibi bu raporları inceleyecek ve ihlalleri yönetime bildirecek. En az 6, en fazla 12 hakimden oluşan bir Harcama Sınırı Hüküm Paneli ise takımların bu ihlallerini inceleyerek bir hüküm verecek. Bu hüküm uyarılardan ihraç cezasına kadar olabilecek.

Önümüzdeki ay ve yıllarda şu uygulamalar hayata geçirilecek:

  • Aralık 2019: Kurallar sonlandırılacak, yönergeler ve şablonlar son halini alacak.
  • Haziran 2020’nin sonu: Deneme amaçlı olarak isteğe bağlı 2019 ticari verilerin teslim edilmesi, bunlar herhangi bir ceza getirmeyecek.
  • Mart 2021’in sonu: Gönüllü olarak 2020 ticari verilerin teslim edilmesi, yine ceza olmayacak.
  • Mart 2022’nin sonu: Tüm ticari verilerin zorunlu olarak teslim edilmesi. Bu veriler 2021’de yapılmış ihlalleri belirlemekte kullanılacak ve ceza getirecek.

Red Bull ve Mercedes’in yeni kural paketinin getirilmesini erteleme denemesi iki hafta önce yapılan toplantıda reddedildi. Böyle bir değişikliğin kabul edilebilmesi için oybirliği gerekiyordu, Ferrari ve Williams’ın bu ertelemeye karşı çıktığı düşünülüyor.

Tecrübeli F1 gazetecisi Dieter Rencken RaceFans’a 31 Ekim akşamı tanıtılan kuralları derlemiş, derli toplu bir makale olduğunu görünce tercüme etmek istedim. Kurallar hakkındaki yorumlarımı yazdığım makalem birkaç gün içinde yayında olur.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]