Sebastian Vettel, dört dünya şampiyonluğu ve 52 yarış zaferi ile Formula 1 tarihinin en başarılı sürücülerinden birisi. Ancak 2019 sezonu için üzerinde baskı var.

İki başarısız şampiyonluk mücadelesi, yapılan hatalar Ferrari ile hala ilk şampiyonluğunun peşinden koşan pilotun kariyerine zarar verdi.

Bu sezon Alman pilotun başarıları çok keyifli olabilir. Vettel Scuderia’nın uzun süren kupa açlığına son verecek adam olabilir ve bunun üzerine Lewis Hamilton’ın sahip olduğu beşinci şampiyonluğuna da ulaşarak F1 efsaneleri arasına girebilir.

Ancak başarısızlıkları da potansiyel olarak yıkıcı olabilir. Vettel rekabetçi bir araçta tekrar başarısızlık yaşamayı, tekerlek tekerleğe mücadelelerde daha da pahalıya mal olan hatalar yapmayı, veya hatta yeni takım arkadaşına yenilmeyi kaldırabilir mi?

Yeni çocukla baş etmek

Beş yıl önce Red Bull’dan geldiğinden bu yana Vettel’in Ferrari’de ilk kez yeni bir takım arkadaşı var ve Kimi Raikkonen’in yerini çok şey vaat eden Charles Leclerc alıyor.

Peki Leclerc Vettel’in takımdaki yerine bir tehdit olabilir mi, veya İtalyan takımın tarihindeki ikinci en genç pilot olarak onu yeni bir seviyeye taşıyabilir mi?

Vettel bu konuda bir dejavu yaşıyor olabilir. Bir takımın birinci pilotu olup da çaylak takımdan yükselen bir genç yetenekle birlikte şampiyonluk mücadelesi verdiği son zaman pek de istediği gibi sonuçlanmamıştı.

Bunu daha önce duymuşsunuzdur: Daniel Ricciardo 2014’te Toro Rosso’dan pek de emin olunmadan terfi ettirilmişti ve çok daha deneyimli takım arkadaşını 238 puana 167 puan skorla açıkça yendi.

Vettel tüm yıl boyunca tek bir zafer bile alamazken, Ricciardo üç kez kazanabilmişti.

Bu da Vettel için çok hoş bir durum değil, ancak şartları da değerlendirmeniz gerekir.

Red Bull o zamanlar F1’de baskınlık yaşıyordu ve yeni hibrid çağının ilk yarışında bile Mercedes’i asla zorlayamayacakları ve en fazla üçüncülük için savaşabilecekleri ortadaydı.

Ricciardo yıllarca arkalarda ve orta grupta yarıştıktan sonra F1’de kendisini kanıtlamaya çalışan bir pilot olarak bu duruma katılmıştı, bu yüzden podyumları büyük mutlulukla kutlayabilirdi.

Vettel ise dört kez dünya şampiyonuydu ve bunların üzerine yenisini ekleyemeyeceğini biliyordu, muhtemelen takımdan ayrılacağını yılın başından itibaren biliyordu.

Farklı motivasyon seviyeleri? Kesinlikle. Ancak bu yıl Vettel ve Leclerc için bunlar geçerli olmayacak ve saklanabilecek hiçbir yer yok.

Ferrari’nin Vettel’i destekleyeceğinin ilk işaretleri sezon başında kendisine “öncelik” verecekleri şeklinde verilmişti, ancak Leclerc şampiyonada erken bir avantaj elde ederse tüm bunlar değişebilir.

Vettel’in kendisini hazırladığı şey de bu, kendisinden 10 yaş daha küçük çaylak bir sürücüyü “gerçek rakibi” olarak görmek.

Vettel: “Bir amaç için o koltukta ve ben bunu çok ciddiye alıyorum. Kesinlikle hızlı olacak ve beni baskı altına alacak.”

Bu terfi Ferrari için bir risk ve Leclerc için çok erken, çok fazla olabilir. Ancak eğer böyle bir durum olmazsa, Vettel’i yenmeyi başarabilirse, Scuderia’nın yükselişinde kilit rol oynayan bu adam nasıl bir tepki verir?

Vettel nasıl geri dönecek?

Hatalar olur ve F1’deki baskının bir parçasıdır. Vettel’in 2017 ve 2018 şampiyonluk fırsatlarını kaçırması varken, Hamilton’ın da 2007 ve 2016 sezonları var.

Ancak Vettel’in peş peşe başarısızlıkları ve nasıl temel ve benzer şekillerde geldiği de büyük bir uyarı niteliğinde.

“Vettel tekerlek tekerleğe nasıl savaşıldığını unuttu.”

Bu, geçen sezon Bakü ve Singapur’dan sonra üçüncü hayati kazasını yapan Vettel hakkında Martin Brundle’ın yaptığı özet. Vettel 2018’de Hamilton’ın kırılmayan istikrarına ulaşmayı başaramadı ve evindeki Almanya GP yarışında bariyerlere çarpmasından sonra sadece bir yarış kazanabildi.

Vettel için endişe verici olan şeylerden biri de bu zayıflıkların 31 yaşındayken çok sıklaşması. Öte yandan Hamilton ise zaman içinde bu hatalarını ortadan kaldırdı. İngiliz pilotun son iki sezonda pist üzerinde bir hata yaptığını hatırlamak zor.

2014’ten bu yana sık sık baskın olan bir Mercedes aracıyla silahlanmış olan Hamilton, geçmişte gördüğümüz çılgın genç stilini biraz değiştirdi. Hala o şeytansı hıza sahip, ancak yarış başlangıçlarında, geçişler için zorlarken çok daha dikkatli.

Vettel bu yıl aynısını yapabilir mi? Oldukça olası, eğer ilk bakışta görülene göre Ferrari’nin bu yıl gerçekten önde olduğu ortaya çıkarsa.

Vettel iki haftalık sezon öncesi testleri zirvede bitirdikten sonra bunun ipuçlarını verdi.

“Kesinlikle her şeye sahibiz. Önceki yıllarda bazı etaplarda belki de her şeyi yüzde yüz bir araya getiremedik. Her zaman gelişmek için alan vardır, ancak bence üzerine inşa edebileceğimiz bir şeye sahibiz.”

Yeni görünümlü Ferrari Vettel’in en iyi halini ortaya çıkarabilir mi?

Pist dışında güler yüzlü ve eğlenceli bir birey olan Vettel, geçen yıl Ferrari’nin bitmek bilmeyen beklentilerini taşıyor göründü. Maranello’da perde arkasında üzerinde büyük gerilim ve baskı olduğu açık.

Ferrari de peş peşe yanlış adımlar attı. Takım 2008’den bu yana yaptığı en harika aracını geliştirirken biraz sorun yaşadı ve sezonun önemli bir noktasında Mercedes’e büyük koz verdi.

Takım patronu Maurizio Arrivabene bunun bedelini ödedi ve işini İsviçre’de doğmuş İtalyan Mattia Binotto’ya kaybetti.

Binotto sadece Ferrari’de 25 yıl çalışmış ve çok saygı duyulan teknik beyin değil, aynı zamanda çok daha sakinleştirici bir figür olduğu da görülüyor, şimdiye kadar basın canlısı bir olumlu duruşa sahipti.

Ferrari açıkça pist üstünde gelişimler yapıyor ve bunu perde arkasında yapmaya çalışıyor. Bu atmosfer ve personel değişikliklerini yaparken, Red Bull’un kanatları altında sevilerek büyümüş bir pilottan en iyiyi elde edebilmeyi umuyor olacaklar.

Michael Schumacher Ferrari’deki ilk şampiyonluğunu beşinci sezonunda kazandı. Bunu yeni bir takım arkadaşı, Rubens Barrichello olduğunda başardı.

Şimdi sıra Vettel’de.

Bu sezon Alman pilot hakkında çok şey öğreneceğiz.

Sky Sports F1 çevirisidir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]