2019 Bahreyn GP | Zafer Turu S02B02

7

Mete K. Atay ve Onur Tezoğlu Formula 1 gündemini yorumluyor. Daha fazlası için: www.sonsektor.com

Spotify | Apple Podcasts | Mixcloud | Feed

7 Yorum

 1. Raikkonen Lerclec karşılaştırması biraz dağınık olmuş.Kimi’nin ikiinci Ferrari kariyeri, Ferrari’nin tüm kasaplığına rağmen bu yıpratıcı psikolojiye rağmen bunların da getirdiği baskıya rağmen oldukça tatmin ediciydi.Kimi yarışlarda Vettel’in gerisinde değildi, fakat bunları Vettel’in 1 pilot olduğu takım tarafından pozitif ayrımcılık yapıldığı senaryo için söylüyoruz.Ve bu hep böyle olmuştur.

  Raikkonen 2007 de hem Hamilton hem Alonso’yu yenerek şampiyon oldu.Daha dayanıksız, daha hızlı olmayan araçla.Hamilton ve Alonso bir kere bile yolda kalmamışken Kimi o sezon, iki kere yarış dışı kaldı, dayanıksızlıkla alakalı.

  Kimi’yi değerlendirirken böyle değerlendirmek daha doğru.Evet söylemesi kolay yapması zor, ama Kimi ikisini de yenip şampiyon oldu.Şimdi görüyoruz Hamilton karşısında diğerlerini..

  Kimi bunların yaşında iken ”Schumacher’e” karşı şampiyonluk savaşından alnının akıyla çıkmıştır, ve Şuminin onun hakkında dediklerine bakabilirsiniz.

  Kimi Ferrarideyken, Vettel’i iten bir pilottu.İkisinin sürüs tarzları benzer olduğu için Vettel, ayar bulamadığı yada sorun yaşadığı zaman Kimi’nin ayarlarını kullanıyordu.Ancak Vettel ve Lerclec sürüş stili açısından çok uzak.İki pilotta bundan ötürü birbirine yardımcı olamıyor.Yada eskisi kadar olamıyor.

  Sonuç olarak, Kimi 40 yaşında 25 yaşında değil.Kimi’nin güçlü olduğu yanı, yarış hızı, şampiyona istikrarı, baskıya karşı direnci, takıma karşı hem teknik yardımı ve yol göstericiliği, hem de uyumu sorun çıkartmayışı, takımı daha az baskıyla bırakması vs vs uzar gider..

  Ve yine sonuca gelirsek, Alfa da yaptıkları da açıkı.Kendisinden hızlı olan Renault, Mclaren, Haas pilotlarının önünde, sadece sonuç odaklı kouşuyorum.Bundan sonra ne olur bilinmez.

  • Bunların yanında Ferrari’nin Lerclec’i takıma alması yanlış bir karar değil.Fakat ben olsam, Kimi’yi en azından bu sezon, bu araç varken takım da tutardım.Kimi ye şu an en çok Ferrari’nin ihtiyacı var.Şampiyona kovalarken Kimi gibi bir pilotu göderip yerine çaylak getirmek, ne kadar iyi olursa olsun, bence takım açısından olumlu olmayacak.Ferrari bu sezon takım içinde bu dengesiz havanın bedelini ödeyip, radikal kararlar alacak gibi geliyor.

   Bu kararı bu seozn almak zorundalarmıydı bence hayır, fakat doğrumu yanlışmı zaman gösterecek..

  • Rai-Lec karşılaştırması ekstra bir konu olduğu için üzerinde tatmin edici şekilde duramadık ya da toparlayamadık haklısın.
   Öncelikle Leclerc dememin sebebi şudur :
   Bu çocuk öyle ya da böyle (daha 2.Ferrari yarışında) cumartesi 0,3 sn farkla polü alıp, pazar günü pist üzerinde (emre rağmen) Vettel’i geçerek rahat şekilde kazanmaya doğru gidiyordu. Vettel’in pozisyonu 2015-2018 döneminden daha kalın çizgilerle ayrıldığı halde… Raikkonen’in 2.Ferrari döneminde bunu sıklıkla yapamadığını biliyoruz.
   Raikkonen’in ne kadar değerli bir pilot olduğunun altını hep çiziyoruz. Dün podcast’te istikrar konusunda tam lafı gelmişken LOTUS döneminden bahsetmeyişimiz de bizim ayıbımız olsun 🙂
   Son olarak değerlendirmek için biraz erken olabilir ama Leclerc’in stilinin Vettel’le çok benzerlik taşıdığını düşünüyorum. Bunu Vet-Lec için Bahreyn sıralama turları karşılaştırmasında bulabilirsin.
   Küçük bir ekleme daha yapayım; geçen sene Sauber’de ilk iki yarışında ayarlarını bulamayıp, Ericsson’un ayarlarına geçtiğinde patlama yapan Leclerc keşke bir sene Raikkonen ile yarışabilseydi. Bu onun kariyeri için çok faydalı olurdu.

  • Eyvallah 🙂
   İlgi çekici ve sonucu merak uyandıran bir pilot ikilisine sahip olmasalar;
   Testlerin şampiyonu olup avustralyada çuvallayınca spot ışıklarını üzerlerine çekmeseler,
   Sıralamalarda ilk çizgiyi kapattıkları halde podyumu zordan kurtarmasalar
   Genç pilotunun harika hafta sonu performansına rağmen dayanıklılık sorunu yaşamasalar,
   4 kez şampiyon pilotu ”yine yeniden” saçmalamayı başarmasa;
   en çok taraftar kitlesine sahip olu en merak uyandıran takım olmasa (soru cevap yapsak da böyle olacaktı)

   Muhtemelen başka bir takımı ve pilotlarını daha çok konuşurduk 🙂

   Ama ben bunu kulağıma küpe alıyorum, dikkat edeceğim.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]