2019 Azerbaycan GP | Zafer Turu S02B04

12

Mete K. Atay ve Onur Tezoğlu Formula 1 gündemini yorumluyor. Daha fazlası için: www.sonsektor.com

Spotify | Apple Podcasts | Mixcloud | Feed

12 Yorum

 1. Çok güzel bir söyleşi daha olmuş.Sabah kahvaltı eşliğinde dinledim.

  Kendi notlarıma gelirsem;
  1-Lerclec 22 turdan itibaren pistte sürünmeye başladı, o turda Bottas ile olan fark 8 sn civarıydı.O turda pite alınıp yumuşak ile gönderilse 12 13 sn fark ile çıkacaktı, 10 turluk hızlı bir stint ile farkın 7 8 sn civarına düşmesi olasıydı.Telrar 32 33 turda pite alınıp medium ile dönse fark 30 sn olrudu ve yarış sonu 10 15 sn civarında bir fark beklenebilirdi.Sc girse bile bu şekilde yeni lastik avantajı olacaktı.BUnu denemek zorundaydı Ferrari, başka yol yoktu.Başka yol ki yaptıkları şey hiçbir agresif durum denemeden 5 olmaktı, onu yaptılar.

  *Lerclec Vettel’den çok daha hızlıydı, Vettel pite girdiğinde ilk 7 8 tur Lerclec’in turlarını atmakta zorlandı, uzun bir sere denk turlar attılar.Lerclecin daha eski lastiklerine rağmen.

  *Redbull yavaş yavaş geliyor, fark edilmese de, özellik lastik kullanımları çok iyiydi, baktığınız zaman, öndeki ikiliye göre daha büyük potansiyel var bence araçlarında, doğru güncellemelerle bir anda öne fırlamaları olası.Ben şampiyonluk savaşında olduğunu düşünüyorum Vers’in.

  *Perez konusunda, ben Bottas’tan kesinlikle daha iyi olduğunu düşünüyorum,Lerclec’in yanına getirilmesi gereken adam bence Perez ki bunu uzun süredir de yazıyorum.

  • *Lerclec Vettel’den çok daha hızlıydı, Vettel pite girdiğinde ilk 7 8 tur Lerclec’in turlarını atmakta zorlandı, uzun bir sere denk turlar attılar.Lerclecin daha eski lastiklerine rağmen.

   Yok abi öyle değil.. Vettel pite geldikten sonra 20 turda 20 sn kapattı..
   Tabloda tur dereceleri var..

  • Bir de ne olursa olsun 2 pit stop çok mantıklı değil..
   Gözden kaçırılan nokta şu, soft lastiklerin zirve performansı max 3 tur sürüyor ve sonrasında dramatik olarak düşüyor. M+M+S yapılsa bile pit stopta (lastik ısıtma dahil) kayıp 30 sn. Dolayısıyla kazançtan çok zarara dönebilirdi. Yüksek SC olasılığını da ayrıca hesaba katmak gerekli.
   Ayrıca Leclerc aynı strateji ile yarışan Gasly’den bile hızlı değildi.. Gasly medium lastikle Leclerc’ten daha hızlı tempo tutturdu 25.turlardan sonra..

   Tabloda Leclerc ile Bottas’ın tur karşılaştırmaları var. Leclercin yeni soft lastikle yaptığı dereceleri Bottas’ın eskimiş medium’la yaptığı derecelerle karşılaştırın.. Ne demek istediğim anlaşılacaktır.
   *İşte bu yüzden SC çıkmadığı için Q2’de atılan medium zarı tutmadı. Medium lastiği yakıt yükünün azaldığı 2.stinte saklayan pilotlar Leclerc’e göre daha avantajlı oldular.
   *Yarışın başlarında Leclerc’in hızına aldandık ama hızlı olan M lastikti.
   *M lastikle başlayan diğer hızlı pilot Gasly VSC’ye neden olduğu arızaya kadar pite gelmemişti ve Leclerc’ten hızlıydı. 2 pit stop mantıklı olsaydı en azından Red Bull da bunu denerdi.
   *Leclerc için iki pit stoptan daha akla yatkın strateji bence M+H stratejisiydi ama antrenmanlarda hiç denemedikleri bu lastiği kullanmak istemediler.
   *Leclerc pite gelip soft taktığı 2.stintte VSC arkasında 3 tur geçirmesine rağmen ve 10 turluk softu olmasına rağmen 40 turluk mediumlarla tur atan öndeki pilotların temposuna yetişemiyordu. FL için pite gelip yeni set soft takmak zorunda kaldılar. Bu lastiğe güvenip 2 pit stopla yarış stratejisi çizemezlerdi

    • **Tabi bu stint sonuç olarak tek pıte göre atılmış bir stintti bunu es geçmeyelim.**

     Ikincisi Redbull Vers’te de görüldüğü üzere Ferrari’ye oranla daha verimli kullanıyor lastiklerini.Belli bir turdan sonra Ferrari’ye göre hızlı turlar gelmesi bundan.Hal böyleyken Redbullun iki pıt yapması veya denemesi mantıklı değildi.Lerclec zaten son 10 tur arkadaki üçlü kendisini yakalayıp geçene kadar 10 sn kaybetti pistte kalma inadı yüzünden.

     Ben doğru olanın 22 23 turda soft için pıte girmek olduğunu düşünüyorum.Hafifleyen araçta ideal 10 turluk düzgün bir stint atılabilirdi.

     Sonrasında takılan medium ile sıralama modunda kalan stint atılırdı.Bu şekilde sc girdiğinde de avantajlı olunurdu.

     Şunu kabul edelim lerclec 3 pıtte yapsa yine 5 olurdu.Dolayısıyla takımın yanlış strateji yapmadığını iddia etmek bence saçmalık.Hiçbirşey yapılmadı, birşey denenmedi.Doğrusu buysa kabul ediyorum ki olmadığı sonuçtan belli.

     Son olarak bir yanlış anlaşılma var, Lerclec taktiği soft lastik ile stintin başından itibaren zorlamadığını, farkın çok olmasından dolayı bitime odaklandığını belirtti.

     Bunu not edelim, Ferrari geçtiğimiz yarışın analizini yapıp bir dahaki yarışlarda agresif strateji güdecektir,Akılları başlarına biraz geç geliyor..

   • Vettel-Leclerc karşılaştırması yapmak biraz zor çünkü birisinin lastiği aşınmışken diğeri taze lastiğe sahipti.
    Gasly-Leclerc karşılaştırması ise Redbull’un Ferrari’ye göre daha iyi lastik kullandığı çıkıyor fakat Leclerc genel anlamda Gasly’e göre daha çok zaman kazanıyor , sadece 31-32-33. turlarda zaman kaybetmesinin sebebi öndeki 3 pilota geçilmiş olması.
    Her zaman yarıştan sonra bu yapılmalı şöyle olsa daha güzel olurdu gibi şeyler söylenir fakat 3 pit stratejisi yanlış karar. Ferrari’nin pistte bu kadar beklemesi yanlıştı 25.tur gibi pite alıp Hard geçip , istediği gibi zorlayabilirdi , Vetteli geçebilirdi. Olası güvenlik aracında hemen pite girip soft lastik takılırdı.
    Olaylara duygusal bakmam fakat 4 yarış geçmesine rağmen Leclerc’e çok kötü çok yanlış strateji uyguluyor.Hızlı turu önem verip 1 puanı almaya çalışan takım , bir pilotunu strateji anlamında geriye düşürüyor…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]