Bu yılın tüm yarışlarına klasik diyemeyiz. Aşağıda derlenen beş yarışı muhtemelen bir daha hiç hatırlamayacağız.

Sezonu kapattıktan sonra son kez bu yarışların üzerinden geçelim.

PlanetF1 2018 Formula 1 sezonunun en kötü beş yarışını derlemiş. Bana da tercüme etmek ve paylaşmak düştü.

5 – Monako Grand Prix

Monako’ya gittiğimizde nelerle karşılaşacağımızı biliyoruz. Bu dar pistte birbirini geçmeye çalışan, çoğu zaman da çalışmayan pilotları görüyoruz, ancak takvimdeki yeri de kesinlikle garantide.

Lewis Hamilton yarışı izleyecek olsa koltuğunda uyuyakalacağını söylemişken, Fernando Alonso da Formula 1’deki en sıkıcı yarış olabileceğini söylemişti.

Daniel Ricciardo yaşadığı büyük güç kaybına rağmen rahat rahat kazanmayı başarmıştı.

Zavallı RB14’ünü bitime getirirken yaptığı kontrol ve sakinliği izlemek ilginçti, bu da bu yarışı listede daha yukarı taşımaya engel oldu.

Hatırlamak isteyene: Yarış RaporuYarış Olayları

4 – Singapur Grand Prix

Bu yıl Marina Bay pistinde 2017’nin başlangıcında olan drama gerçekleşmedi, ancak Sergio Perez ve Esteban Ocon çarpışınca Force India tekrar takım emri vermek zorunda kaldı.

Ana ilgi alanı Ferrari’nin Hamilton ve Mercedes’e karşı neler yapabileceğini görmek üzerineydi. Ancak bu durumda hiçbir şey olmadı, hiçbir şey.

İyi bir yarış olma umutları 15. turda Ferrari’nin Sebastian Vettel’i Perez’in arkasında çıkarmayı başarmasıyla suya düşmüştü. Singapur GP sıkıcıysa, bunda suçlayacak taraflardan biri de Ferrari’dir.

Heyecan verici bir an ise, tur bindirmeler esnasında Max Verstappen’in Lewis Hamilton’ın arkasına kadar gelmesiydi. Bunun dışında Hamilton’ın baskın performansından başka bir şey olmadı. Olağanüstü bir pole turundan sonra bu durumda olması şaşırtıcı değildi.

Hatırlamak isteyene: Yarış RaporuYarış Olayları

3 – Rusya Grand Prix

Ağızda acı bir tat bıraktı, değil mi?

Sochi’de kalkışta Max Verstappen’in ilk tur yükselişini gördük ve Charles Leclerc yedinciliğiyle tekrar etkileyici olmuştu.

Bir dizi motor cezası sıralamaların ikinci seansının sıkıcı geçmesine neden olmuştu, bu beş araç garajda park etmiş durumdaydı ve kimin son seansa kalacağını açıkça göstermişlerdi.

Sonrasında ise yarış takım emirleri ile tekrar can sıkıcı bir hale geldi, Lewis Hamilton boş bir zafer elde ederken, asıl hak eden Valtteri Bottas ise hayal kırıklığı yaşıyordu.

Şampiyonluk açısından bunu anlayabilirsiniz, ancak seyirci olarak herkesin hemen unutmak istediği bir yarış oldu.

Hatırlamak isteyene: Yarış RaporuYarış Olayları

2 – Avustralya Grand Prix

2018 sezonunda perde açıldıktan hemen sonra tekrar can sıkıcı ve unutmak istediğimiz bir yarışla karşılaşmıştık.

Albert Park’ta ilk turun ardından pist üstünde sadece beş geçiş yaşandı ve Lewis Hamilton’a zafere mal olan şey strateji yazılımındaki küçük bir hataydı.

İki Haas aracı da felaket pit stoplar geçirdikten sonra çıkan Sanal Güvenlik Aracı periyodu, Sebastian Vettel’in Mercedes’in bu hatasını cezalandırmasıyla sonuçlanmıştı.

2017 Abu Dabi GP’den sonraki uzun bekleyişin ardından, kesinlikle beklemeye değmeyecek bir yarıştı.

Hatırlamak isteyene: Yarış Raporu ve Yarış Olayları

1 – Kanada Grand Prix

Yıllar içinde kesinlikle klasik olmuş Kanada yarışları izlemiştik, ancak bu onlardan birisi olmayacaktı.

Valtteri Bottas ve Max Verstappen’in erken pozisyon savaşı ve Lance Stroll’ün Brendon Hartley’le yaşadığı büyük kazanın ardından yarış ümit verici görünüyordu. Ancak 68 turluk bir sıkıcılık izledik.

FIA Gilles Villeneuve pistinde geçişleri artırmak için üçüncü DRS alanını da eklemişti, ancak hiçbir işe yaramadı.

Sebastian sezonun üçüncü zaferi için rahat rahat ilerlerken, pistte neredeyse hiç aksiyon yoktu. O kadar kötüydü ki model Winnie Harlow damalı bayrağı bir tur erken sallayarak bize güzel bir iyilik yaptı.

Hatırlamak isteyene: Yarış Raporu ve Yarış Olayları

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]