Formula 1 hikayelerden ibarettir. Yeni sezonda yenileri ortaya çıkacak ve şimdiye kadar yılın büyük bölümünde konuşuyor olacaklarımız belirmeye başlıyor.

Karşınızda Formula 1’in 2018 sezonu hikayeleri…

Halo

2018 için Halo kokpit koruma sisteminin getirilmesi her yönden bol tartışmalı oldu. Karbon fiber ile sarılmış bu titanyum yapı, sürücünün kafasının üstünde bulunuyor ve sekiz yıllık araştırma sürecinden sonra zorunlu hale getirildi, ancak fikirleri ikiye bölmeye devam ediyor.

Güvenlik avantajlarına rağmen, Halo’nun görüntüsü hiç sevilmedi; Mercedes’ten Toto Wolff, tasarımın kendisini korkunç olarak nitelendiriyor ve elinden gelse testere ile kesip atacağını söylüyor. Sürücüler de görünümü ve modern bir F1 aracındaki gerekliliği hakkında ikiye ayrılmış durumda.

Ancak, geçen sezon boyunca konuşulan ‘köpekbalığı kanatlar’ ve ‘T-kanatlar’ gibi, Halo da bir şekilde taraftarlar tarafından alışılmak zorunda kalınacak bir bileşen olacak. Son tasarımların test edilen prototiplerden daha iyi görünmesi beklenirken, yeni araçların tüm konseptini etkileyebilecek kadar büyük bir eklenti durumunda. Şubat ayınca yeni araçlar ortaya çıktığında tartışmaların en büyük konusu bu olacak.

Halo’nun yayınlarla ilgili etkisi de kendileri. Halo, geleneksel kokpit üstü kameranın büyük kısmını kapatıyor ve F1 yönetimi yeni sezon için araç içi görüntüleri yayınlamak için farklı yollar bulmak zorunda. F1 halihazırda araçların hızını TV’de göstermekte sorun yaşarken, Halo F1’in sahiplerinin dikkate almak zorunda olduğu bir diğer bileşen haline geldi.

Liberty Media’nın ikinci sezonu

F1’in yeni sahipleri sezonu yönetmekteki ilk yıllarını geri plandan izleyerek bitirdiler ve bir yandan da ilk gerçek politik mücadelelerinin içine düştüler. Perde arkasında gerçekleşen radikal değişikliklerle birlikte Amerikan medya şirketi, Bernie Ecclestone döneminin bittiğini açıkça gösterdi.

2017 sezonu yeni F1 logosunun tanıtılması ile biterken, Mart ayında Avustralya’da F1 yeniden başlarken ortaya çıkacak tamamen yeni F1 imajının da başını simgeliyordu. Yeni grafik paketleri ve görünüm elementleri, F1’in dünya çapındaki çehresini değiştirecek ve aynı zamanda web platformundaki yeni oluşumlarla belirli dünya pazarlarında canlı veya banttan yayınların önü açılacak.

Taraftarları çekmeyi planlayan canlı etkinlikler için yeni girişimler beklenirken, tribünler için yüksek hızlı Wi-Fi planlanıyor. Öte yandan resmi F1 mağazası da pistten piste seyahat edecek ve pistin kenarında müşteri bekleyecek.

2017’deki popüler olmuş London Live etkinliği gibi şehir merkezlerinde araç gösterileri yapılması bekleniyor. F1, ortaya attığı e-spor serisini de devam ettirecek.

Ecclestone döneminde hiç bulunmayan pek çok farklı departman oluşturan yeni yönetim, artık pazarlama, sponsorluk ve araştırma ekipleri kurarak 2018’e agresif bir yaklaşım yapacak.

Chase Carey ve ekibinin bu konuda nasıl hareket edeceği, ne kadar başarılı olacağı sezon boyunca göze batacak ve tartışılacak şey olacak.

Politik duruş

Yukarıda anlatılan girişimlerin yanında, bu yıl F1 yönetiminin dikkati geçen yılın sonlarında başlayan politik savaş ateşlerinin ortasında devam edecek. 2020 sonrası motor kurallarının ilk taslağı, Ferrari’yi kızdırdı ve çekilmekle tehdit ettiler. Mercedes ve Renault da buna tepki gösterdi. Bu alanda Liberty Media’nın F1’i için ilk politik savaş şekilleniyor ve sezon boyunca tartışılmaya devam edilecek.

Bu yönden bakıldığında, Ferrari’nin son hareketi de ilginç oldu. Sauber ile yeni tip bir birliktelik açıklandı ve bu Alfa Romeo isminin isim sponsoru olarak gride dönüşü anlamına geliyor. Bu anlaşma, Sergio Marchionne’nin F1’in liderleri ile yapacağı gelecekteki politik savaşlarda elini güçlendirecek. Bu sezon Marchionne üzerinde daha fazla ilgi olacak ve geri mi çekileceği, yoksa tansiyonu daha da mı yükselteceği anlaşılmış olacak.

Yeni motor kuralları yeni üreticileri de spora çekmek için yapılıyor ve bu yıl ve sonrasında F1 yönetiminin yeni geleceklere kapıtı açarken, mevcutları da mutlu etmeyi nasıl başaracağını görmek ilginç olacak. Ferrari ve Mercedes, politik olarak hiç bu kadar yakın olmamışlardı. Görüşmeler 150 milyon dolarlık bir bütçe sınırı oluşturmaya doğru ilerliyor, ancak yine aynı takımların buna tepkileri ile birlikte 2018’de perde arkasında çok fazla şey olacağını göreceğiz.

Alonso’nın geçişleri

Fernando Alonso, sezon başlamadan önce rekabet ortamına çoktan girmiş olacak. Ocak ayının sonundaki Daytona 24 Saat yarışı ile birlikte dayanıklılık dünyasına adım atan İspanyol, McLaren patronu Zak Brown’ın United Autosports takımı ile mücadele edecek ve ardından sezon içinde Le Mans 24 Saat yarışına da katılması bekleniyor. Alonso’nun Toyota’nın Le Mans prototipi ile testler yaptığı iddia ediliyor.

Alonso’nun bu F1 dışı etkinlikleri, geçen yıl Indy 500 ile başladığı motorsporlarının resmi olmayan Triple Crown ödülünü kovalamaya devam edeceği anlamına geliyor. İspanyol pilotun Indy 500 macerası büyük ilgi görmüştü ve Le Mans’a yapılacak bir adım da aynısını yapabilir.

Öte yandan Renault güç ünitesi anlaşması ile birlikte McLaren’ın F1’deki şansı dönebilir ve Alonso, diğer yarışlarla birlikte kendini farklı yerlerde kazanırken bulabilir.

Yeni nesil sürücü pazarı?

Sürücü pazarı, bu yıl oldukça genişleyecek. Bir çok büyük ismin kontratı bu yılın sonunda bitiyor: Lewis Hamilton, Valtteri Bottas, Daniel Ricciardo ve Kimi Raikkonen. Hamilton’ın Mercedes ile yeni anlaşma için görüştüğü biliniyor, ancak diğer isimlerin neler yapacağı sezon ilerledikçe ortaya çıkacak. Ricciardo, kontrat uzatma görüşmelerini Red Bull’un 2018 aracının rekabet düzeyini görmek için ertelemiş durumda ve Hamilton’ın yanında Mercedes’te yarışmak istediğini de açıkça söylemişti.

Ricciardo ayrılırsa, bu Carlos Sainz’ın Red Bull’a geçişine yardımcı olabilir, ancak devam etmesi halinde Sainz’ın geleceğinin ne yöne kayacağı belirsiz durumda.

Geçen yıl üç zafer kazanmasına rağmen Bottas, bu sezon şampiyon olmakla takımda kalabilmek arasında değişen şansını zorlamaya devam edecek. F1’in doğası ve yeni nesillerin gelişimi düşünüldüğünde, Mercedes’ten ayrılması halinde tepedeki takımlarda bir yer bulabilmesi mümkün görünmüyor.

Mercedes’in seçim için iki iyi şansı var, biri kendi çaylakları Esteban Ocon ve diğeri de kendilerini isteyen ve üst düzey olduğunu kanıtlayan Ricciardo.

Ferrari ise Raikkonen’in 2018 sonrasında takımda kalabilmesi için daha güçlü performanslar göstermesi gerektiği yönünde uyarıda çoktan bulundu. Ferrari çaylak programının başarısı ve Charles Leclerc’in Formula 1’e girmesi, Fin pilotun geleceğini etkileyebilir.

Her ne olursa olsun, 2019 için bu dört sürücünün durumlarındaki en küçük değişikliğin, mevcut gridde büyük bir çalkalanma yaratacağı kesin.

7 Yorum

 1. 2014’den bu yana her yıl için ”aha bu yıl pilot piyasası çok karışacak, şöyle olacak böyle olacak” diyoruz diyoruz herkes bulunduğu takımla sözleşme yeniliyor. çok büyük hayal kırıklığı.

  • Yağmurda ne olacağı, görüşte bozulmalar, lastik gibi büyük parçaları ne derece tutabileceği gibi sorunları olduğundan çabuk es geçtiler. Sanki çözülmeyecek şeyler değiller. Halo için bahaneydi bu test.

  • Onun olamaması için bir sürü teknik neden var yani görünüm hissi ve kabul edilebilirlik dışında mantıklı bir açıklaması pek yok. FIA’nın kendini ikna edici uydurmasyon dokumante sebepler dairesini karşılayamacağı için hiç bakmadılar bile. Zaten izah edemiyorlar adam gibi onu hiçte izah edemeyeceklerdi.
   Savaş jetlerinde ki kocaman ağır kanopilerin dahi sürüyle problemi var hah şudur işte denilen tek bir uygulama olamamışken orada mecburiyetler var burada o varlık mecburiyetleri de olmadığından odaklanamazlar ona.

   Su tutmaz kaplamalar felan hikaye pilotların kasklarında zift lekeleri oluştuğunu farkediyorsunuzdur inş. demi.

   Temel de bana göre aracı, kabini neyle nasıl kapattığının da çok bi önemi yok kapatıyor musun açık formu koruyor musun o önemli…

   Şunu gelde oraya oturt oturabiliyorsan 🙂

 2. – Geri dönülmez gibi görülen yolda oluşacak kesin izler kaybı itibariyle sezon içerisinde bir, birkaç istatistik çalışması yaparsa şayet yönetenler, bu olayı zorla getirenlerin ellerini bükmenin mümkün olabileceği görülecektir…

  – Liberty denen temel de CVC gibi insanları pek ilgilendirmeyen kuruluş her ne kadar organisation vs desekte 1 yılı konuşarak geçirdi. Atmadıkları ve yanlış attıkları adımlarla birlikte bu rahatlık opsiyonları artık daha az olacak… Sorgulanacaklar yada sevindirecekler…

  – Hiçbir zaman azalmayan şey… Onun da kendince bir heyecanı var kimilerine göre. En sevmiyorum diyen pilotlar gibi tipler bile bol bol atıp tutar.
  Diyoruz ki markanın işi sakın Giulia gibi olmasın. BMW gibi… Sauber ile büyük abartılı hayallere yelken açarken karşılıklarının kırıntı nispetinde olduğu şeyler görmesinler der sallarız.

  – McLaren şayet yorucu, sıkı bir yarış savaşının içinde olursa, mesela ilk 4 için mücadele eder konumda olursa sevgili pilotları 3’lü çekmeye veda çekmeye başlar deriz. Zira kimse ana akım, sıkıntılı işi varken bol bol para ödediği bir elemanının başka yerlerde dizi incinmesini göze almaz…
  Hürriyet inandırabilmek, tutmak için vardır çoğu zaman. 🙂

  – Bunla ilgilenmiyoruz. Koca bir üç çeyreğin sonunda şekillenecek şeyler nede olsa. Yine temelde konuşulup duracak temelde 3 kişi olacak…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]