Yeni sürücülerden spora geri dönen markalar, pistlere, ve önemli teknik değişikliklere kadar, yeni sezonda bizi nelerin beklediğini anlatıyoruz…

İki yeni sürücü (ancak çok fazla tanıdık yüz var)

Mercedes, Ferrari, Red Bull, McLaren, Force India ve Haas, 2018’e 2017’nin başında kullandıkları pilot kadroları ile başlayacaklar ve yeni sezonun gridi çoğumuz için bir dejavu demek olacak.

Yine de bazı yeni pilotlarla karşı karşıyayız. Charles Leclerc, 2017’de F2’yi büyük farkla kazanan ve Ferrari’nin desteğiyle Sauber’de F1 macerasına başlayan yeni yeteneğimiz. Sergey Sirotkin ise Williams ile Formula 1’e adım atıyor.

Rus pilot iki seferdir emekli olan Felipe Massa’nın yerini alsa da, daha çok spora tam zamanlı olarak dönmek için çalışan Robert Kubica’nın koltuğunu kapan sürücü olarak hatırlanıyor. Kubica bu yıl Williams’ın üçüncü pilotu olacak ve yıl boyunca üç Cuma antrenmanında sürüş yapacak.

İkonik markaların dönüşü

Sauber, 2017’nin bitişinden hemen sonra Alfa Romeo ile yeni bir ‘stratejik, ticari ve teknolojik’ anlaşma yaptıklarını açıkladı ve 30 yıllık aradan sonra Alfa Romeo F1’e geri dönüyor. Birliktelik 2018’de takımı tekrar canlandırsa da, Sauber bu birlikteliği orta gruba dönüş için uzun vadeli plan olarak tanımlamayı tercih ediyor.

Red Bull ise yeni isim sponsorları ile de F1’in eski dostu Aston Martin’i geri döndürüyor. İngiliz spor otomobil üreticisi, 1960’da F1’de üretici olarak yer almıştı ve 2021’den sonra da motor tedarikçisi olarak spordaki bulunurluğunu artırmak istiyor.

McLaren ve Toro Rosso’nun motor değişimi

Formula 1’de yeni bir motor tedarikçisi yok, ancak 2018’de bir çeşit güç ünitesi değişimi yaşandı.

McLaren artık Renault ile çalışıyor ve karışık bir kış testi dönemi geçirdi, beş kez bozulmasına rağmen üçüncü en hızlı zamanı yaptı. Attıkları Honda güç ünitesi ise Toro Rosso’ya güç veriyor. İlk izlenimler bu birlikteliğin umut verdiğini gösterse de, McLaren-Renault başta olmak üzere dört taraf da iyi işler yapmak istiyor.

F1 için tamamen yeni bir logo

Yeni sezon, spor için yepyeni bir logo demek. 2017 sezon finalinde yeni logonun tanıtıldığını unuttuysanız diye söylüyoruz…

Halo. İşte orada.

Popüler olmayabilir, göze de hoş gelmeyebilir, ancak bir hayatı kurtarırsa, ciddi bir yaralanmayı engellerse, artık hiçbir şikayet olmayacaktır. Sürücüler FIA’nın yeni kafa korumasının testlerde sürüşe hiçbir etkisinin olmadığını söyleseler de, bir kaza anında araçtan çıkma süresi konusunda şüpheler devam ediyor.

Ancak sezon ilerledikçe Halo hakkında ne kadar konuşmaya devam edeceğiz? Muhtemelen düşündüğünüz kadar fazla değil.

Neredeyse hiç olmadığı kadar yarış

F1’in 21 yarışlık takvimi sporun en yoğun dönemi sayılmaz, 2016’da da aynı sayıda yarış vardı.

Ancak özel bir şey var: Fransa GP 10 yıl aradan sonra geri dönüyor ve F1’in ilk peş peşe üç yarışını işaret ediyor. Fransa, Avusturya ve İngiltere yaz döneminde peş peşe yapılacaklar ve bu sekiz haftada altı yarış demek.

Kimi Raikkonen sosyal medyada!

Evet, bu gerçekten oldu, olmaya da devam ediyor…

View this post on Instagram

Home sweet home.

A post shared by Kimi Räikkönen (@kimimatiasraikkonen) on

Uzun sezonda üç motor sınırı

Geçen yıl 20 yarış ve dört motor sınırı vardı. Bu yıl ise 21 yarış ile birlikte üç motor sınırı var. Bazı takımların seslerini şimdiden neden yükselttiklerini görebiliyorsunuz, FIA da bunu yaparak güç ünitelerini daha dayanıklı ve ucuz hale getirmeyi planlıyordu.

Ancak takımların karşılaşacakları şöyle bir sorun var, dayanıklılık bir baş ağrısı olmakla kalmıyor, sezon içinde getirebileceğiniz güncelleme sayısı da sadece iki ile kısıtlanıyor. Sezon içinde motor, turbo veya MGU-H’yi sadece iki kez güncelleyebileceksiniz.

Bazı takımların dört motorla devam etmek istediği biliniyor, böylece sezon içinde üç güncelleme getirebilecekler ve ödemeleri gereken bir grid cezası olacak.

Daha az kafa karıştıran grid cezaları

Takımlar motor cezası almak istiyorlarsa, grid cezalarının değiştiği gerçeğini de dikkate almak zorundalar. Buradaki amaç ise başlama tablolarını taraftarlar için daha basit bir hale getirmek. Geçen yıl gridin yarısının değişen cezalar aldığı ve kimin nerede başlayacağını takımların bile son anda öğrendiği dönemler yaşamıştık.

2018’de 15 veya daha fazla grid cezası alan, yarışa gridin arkasından başlamak zorunda kalacak. Eğer birden fazla pilot böyle bir ceza alırsa, hangi bileşenleri değiştirdiklerine göre dizilecekler.

Umarız bu yöntem kafa karışıklığının önüne geçer!

Artık köpekbalığı yüzgeçleri yok

Bu doğru. Geçtiğimiz yılın aracında görülen köpekbalığı yüzgeci şeklindeki motor kapakları ve uzun T-kanatları yeni araçlarda yoklar. Takımlar mevcut bir kural açığını kullanarak T-kanadı tasarımlarına yerleştirmeyi başardılar, parça şu an alçaltılmış durumda ve FIA’nın teknik kurallarına uygun. Williams’ın geçen sezon yaptığı şeye benziyor, T-kanat için bir üst, bir de alt bileşen kullanmışlardı.

Bir diğer teknik kural değişikliği ise süspansiyon hilesinin ortadan kaldırılması oldu. Ferrari ve Red Bull’un aero performans kazanmakta kullandıkları bu süspansiyonlar artık yasal değil.

Grid kızlarını özleyeceğiz

Liberty Media’nın Formula 1’i modernize etme planları arasında kadın hakları savunucuları tarafından tepki gören grid kızlarını kaldırma da bulunuyordu. Yerine grid çocukları gelecek, karting gibi alt serilerde yarışan bu şanslı çocuklar, hayalini kurdukları araçlara ve pilotlara daha yakın olabilecekler.

Lastik, lastik, her yerde lastik…

Beş tane kuru zemin lastiği gördüğümüz zamanlar geride kaldılar. Şimdi tam yedi set kuru zemin lastiğimiz var: Süper Sert, Sert, Orta, Yumuşak, Süper Yumuşak, Ultra Yumuşak ve Hiper Yumuşak.

Pirelli her hafta sonu boyunca üç çeşit hamur seçiyor ve takımlar 13 set lastik kullanacaklar. Ancak daha fazla renk görmeye hazır olun.

Durarak yeniden başlamalar

Yarışlar bu yıl güvenlik aracı periyotları sonrasında durarak yeniden başlamalara sahne olacaklar. Güvenlik aracı içeri girdiğinde, tüm araçlar gride dizilecekler ve pistteki ışık panellerinde ‘SS’ (Standing Start) belirecek. Pist şartları durarak yeniden başlamalara uygun olmadığı zamanlar ise ekranlarda ‘RS’ (Rolling Start-Hareketli kalkış) ibaresi görülecek.

Yeni F1 daha hızlı ve daha gürültülü mü?

Testlerdeki ilk işaretler bunun böyle olduğu yönünde. Büyük takımlar tam güçlerini göstermemiş olsalar bile, pist zamanları bir saniyeden daha fazla düşmüş durumda.

Padoktan bildirenler ise bu araçlardaki ses seviyelerinin yükseldiğini söylüyorlar. Elbette bu fark ne derece olabilir, aklımız almıyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]