Cuma günü yapılan 2. antremanlarda lider takımların gerçekleştirdiği yarış simulasyon dereceleri şu şekilde oluştu.

*Tablo alıntıdır.

Pilotlar yumuşak (S) lastikle tur atan Raikkonen haricinde Hiper Yumuşak (HS) ve ultra yumuşak (US) stintleri yaptılar.

Tek turda en iyi derecenin sahibi olan Lewis Hamilton dolu depo ile US stinti yaparak simülasyona başladı. Takım arkadaşı Bottas ise HS ile başlamayı tercih etti. Daha sonra bu pilotlar diğer lastiklere geçerek simülasyonları tamamladılar.

Mercedes’in dereceleri genel anlamda oldukça hızlı. Tur derecelerini analiz ettiğimizde Hamilton ve Bottas’ın HS ve US stintlerinin dolu depo ile geldiğini söyleyebiliriz. Takım muhtemelen Q2’yi US ya da HS ile geçmeleri halinde iki lastiğin yarış başındaki performansını test etmek istedi.

Ferrari’nin ise Vettel özelinde iç açıcı bir antrenman seansı yaşadığını söylemek oldukça güç. Lastiklerin çalışma aralığını bulmakta zorlandığı görünen kırmızıların HS lastikle turu hemen kesip US stintine dönmesi ilginçti. Onlardan da sıralama Q2’de US hamlesi gelecek gibi. Vettel US turunda Mercedes’e kıyasla yaklaşık 1 sn geride kaldı. Fakat sık sık telsizden trafikten yakındığını duyduk.

Raikkonen ise kötü bir HS stinti ile başladığı seansa oldukça etkileyici bir S stinti ile devam etti. Yakıt yükünü tahmin etmek zor ancak Ferrari’nin yarıştaki stratejisi bu stintle karışmış olabilir. Vettel’in buraya sadece tek set soft lastikle geldiğini hatırlatmak lazım. Yarışta kullanabilirler mi göreceğiz.

Aldıkları motor cezası nedeniyle yarışa son sıradan başlayacak olan Red Bull’ların beklenen stratejisi yarışa US (belki de S) ile başlayıp uzun süre pistte kalarak son bölümü boş depo ile HS lastiklerle atak modda olmaları. Zaten simülasyonlarda bunu belli ettiler. Özellikle HS stintleri çok hızlı ancak dereceye aldanmamak gerekli, bu stint Ferrari ve Mercedes’in aksine boş depo ile geldi.

Çok küçük de olsa yağmur ve SC ihtimallerini bir kenara koyarsak pazar günü tek pit stoplu ve muhtemelen US+HS stratejili bir yarış izleyeceğiz. Bu pist takvimin en az lastik aşındıran pisti. Ancak Raikkonen’in S stintinin kafaları karıştırdığını da belirtmek gerekli.

Favori Mercedes olacak. Ferrari mutlaka kazanmak zorunda olduğu yarışta canla başla saldıracak.

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]