Hava sıcaklığının 24, pist sıcaklığının da 31 derece olduğu Suzuka pistinde takımlar süper soft ile yaptıkları sıralama simülasyonunda tablodaki en hızlı sektör derecelerini gerçekleştirdiler.

Mercedes’in Hamilton özelinde çok güçlü olduğu görülürken, 1. ve 3.sektörde rakipsizdiler. Ferrari sadece 2.sektörde rekabet edebilir görüntüde. Özellikle çok kısa olan 3.sektörde 0,4 sn fark yemeleri çarpıcıydı. Aynı şekilde ilk sektörde de 0,4 sn geride kaldılar.

Takımlar daha sonra yarış simülasyonu yaparak pazar günkü hızlarını ve stratejilerini analiz ettiler. Yarış simülasyon dereceleri ise şu şekilde oluştu.


*Turuncu ile işaretlenen turlar trafik vb. nedenlerden dolayı yavaştır ve ortalamaya dahil edilmemiştir.

Raikkonen haricinde tüm lider pilotlar ilk stintlerini süpersoft ile yaptılar. Raikkonen’in bu hamlesi Ferrari’nin ve belki de Red Bull ve Mercedes’in sıralama 2.seansta soft hamlesi yapabileceğini ve yarışa da bu lastiklerle başlamaları olasılığını gösteriyor. Süpersoft ile soft arasında 0.7 sn civarında bir hız farkı var ve bu lider takımların soft lastikle Q3’e kolayca kalabilecekleri anlamına geliyor.
Ayrıca cumartesi günü yağmurlu olabilir bu durumda kuru geçmesi beklenen pazar günü takımların istedikleri lastikle başlama hakkı olacağının altını çizmek gerekli.

Mercedes’in soft ve süpersoft stintlerinin çok belirgin şekilde güçlü olduğunu gördük. Özellikle süpersoft turlarının hızına Ferrari ve Red Bull yaklaşamadı. Soft stintinde ara biraz kapansa da yakıt yüklerinden bağımsız olarak konuşursak hafta sonunda Mercedes aksilik yaşamazsa rahat kazanacak diyebiliriz.

Ferrari ve Red Bull’un turları ise benzer geldi. Ferrari bir tık daha hızlı görünüyor. Yine de bu Mercedes’i yakalamak için yeterli değil. Ferrari yine cuma gecesi simulatör çalışmalarına bel bağlayacak, rekabetçi olmaları için gelişmeleri şart.

Lastik aşınması normal görünüyor, özellikle arka sol lastiğe fazla yük biniyor. Ferrari ve Red Bull buraya sadece 1 set medium lastik getirdi. Mercedes’te ise 2 set vardı buna rağmen 2.antremanlarda kullanmadılar.
Eğer yarışa soft lastikle başlanırsa (ki büyük ihtimal öyle olacak) tek pit stopla S+M stratejisi görmemiz mümkün.

11 Yorum

  • Yarışta ne olur tabii ki bilinmez ama Raikkonen’in softların 23.turunda pite geldiğini ve ortalama derecelerinin iyi olduğunu düşünürsek takılacak medium ile tek pit stopu rahatlıkla yapacağını öngörmek zor değil.
   Yarış 55 tur. SC olasılığı da var. Pit stop kaybı yaklaşık 23 saniye.
   Muhtemelen soft stintinde arka sol lastiğin fotolarını gördüğün için söyledin ama tüm takımlar için sıkıntı arka sol lastik zaten.
   Ferrari’nin kaybedecek bir şeyi yok bu saatten sonra. Pek sanmamakla birlikte ters strateji ile SS+S+SS yapabilirler bir pilotlarına.

   • Bunlar antrenman temposunda ki ölçümler, yarış tabi ki daha da zorlayıcı olacak.Kirli havada kabarcıklanmayı arttıran bir etken.Ben kesinlikle Ferrari’nın tek pıt riskine girmemesi gerektiğini düşünüyorum.Suzuka agresif stratejiye daha uygun bir pist.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]