Bugün düzenlenen İngiltere GP ikinci antrenmanlarında lider takımların yaptığı sıralama ve yarış simülasyonlarında elde edilen dereceler aşağıdaki gibi oldu. Red Bull’un Hollandalı pilotu Max Verstappen seansın başında yaptığı kaza ile aracına hasar vererek antrenmanların kalan kısmına devam edemedi.

Uzun stintlerden önce pilotların yumuşak lastikle yaptığı sıralama simülasyonunda Sebastian Vettel oldukça hızlı göründü. En hızlı turunu yumuşak lastiklerin 6. turunda elde eden Hamilton günün ikinci en hızlı ismi olurken onu Bottas ve 3. sektörün en hızlı ismi Raikkonen takip ettiler. Red Bull’dan Ricciardo ise Vettel’in yaklaşık 0,85 sn gerisinde 5. oldu.

Yarış simülasyonu dereceleri:

Ortalama dereceler:

Yarış stintine geçtiğimiz hafta olduğu gibi Vettel başladı. Orta lastiklerle attığı 13 stabil ve hızlı tur ile Ferrari’nin beklenenin aksine burada en az Mercedes kadar şansı olduğunu gösterdi.

Diğer pilotlar simülasyonlarına yumuşak lastikle başlarken, Hamilton yumuşak lastiğin en hızlı ismi oldu. Bu özellikle yarışın başında Mercedes’ten güçlü bir başlangıç göreceğimizin habercisi. Raikkonen yumuşak stintinde çok hızlı görünmezken, Red Bull ağır yakıt yüküyle yine başlarda zorlanacağını gösterdi.

2. stintler ise beklenenden kısa sürdü diyebiliriz.

Bottas sert lastikle fena görünmezken lider takımların sert lastiği denemelerinin düşük ihtimal olduğunu söyleyebiliriz. Yakıt yükü azalan Red Bull daha iyi performans gösterirken özellikle Vettel’in attığı 2 turluk yumuşak stinti ve Raikkonen’in 3 turluk medium stinti Ferrari’nin buraya getirdiği güncellemelerin işe yaramış olabileceğini gösterdi.
Bugün 2.antremanlarda hava sıcaklığı 26, pist üzeri sıcaklığı ise 51 derece olarak ölçüldü.
Takımlar lastik aşınması yaşadılar. Bu muhtemelen 2 pit stop göreceğimiz anlamına geliyor.

Sonuç olarak Mercedes’in favori olduğu Silverstone pistinde Ferrari bugünkü performansı ile bunun garanti olmadığını kanıtladı diyebiliriz.

Hoşça kalın.

4 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]