Hepimiz iyi bir istatistiği veya garip gerçekleri severiz ve 2018 Formula 1 sezonu onlardan oldukça fazla üretti.

İstatistik ve gerçeklere karşı tutkulu olmak sporlardan tat almanın temel parçalarından biri ve Formula 1 de bundan farklı değil. Elbette istatistikler tüm hikayeyi asla anlatamaz, ancak bazı garip tesadüfler, acayiplikle ve sizi şaşırtacak şeyler işleri daha eğlenceli bir hale dönüştürür.

2018 Formula1 sezonu kendi garip istatistiklerini üretti ve karşınızda bunlardan 10 tanesi.

WTF1 bu makaleyi hazırlamış, bana da tercümesi düştü.

Valtteri Bottas istenmeyen bir ikincilik rekoruna sahip oldu

Zavallı Bottas. Takım arkadaşı beşinci şampiyonluğuna giderken, tüm sezonu tek bir zafer bile kazanamadan geçirdi. Adil olmak gerekirse birkaç durumda kazanmaya çok yakındı, ancak şans en çok ihtiyacı olduğu zamanlarda onun yanında olmadı.

Sezonun sonunda yedi kez ikinci bitirdi. Bu da 1973’te Francois Cevert’in Tyrrell’deki altı ikinciliğinden sonra elde edilen en yüksek rakam. O zaman da takım arkadaşı Jackie Stewart şampiyon olmuştu. Her yarış pilotu rekorlar kırma hayali kurar, ancak muhtemelen bunu istemezler.

Fernando Alonso tüm sıralamalarda takım arkadaşını yendi

F1’den emekli olmuş olabilir, ancak Alonso bu sezon hızından hiçbir şey kaybetmediğini gösterdi. 21 yarış hafta sonunun hiçbirinde takım arkadaşı Stoffel Vandoorne onu sıralamalarda geçemedi. Bu olağanüstü bir istatistik, özellikle de Alonso’nun yeteneklerinin en zayıf yanının sıralama performansı olduğunu ve Vandoorne’un spora çok övülerek geldiğini düşünecek olursak.

Bir sürücünün her yarışta takım arkadaşını yenmesi oldukça nadir görülür. Aslında bunu yapan Alonso, Nelson Piquet Jr.’a da aynısını 18-0 şeklinde yapmıştı. Bu da Alonso’yu Michael Schumacher, Ayrton Senna ve Nelson Piquet gibi bunu birden fazla kez yapanların arasına yerleştirdi.

Ferrari yarım yüzyıldan sonra en genç pilotunu aldı

Ferrari F1’in en eski takımı ve genellikle belirli bir türde pilot almayı sever, bir süredir ortalarda olan, oldukça deneyimi ve tercihen birkaç yarış zaferi de olan birileri. Bu, sürücülerin artık genç yaşlarda girdiği ve başarılı olmaya başladığı bu çağda oldukça muhafazakar kalmaya başlayan bir metot haline gelmişti. Ancak Ferrari 2019’da bunu kırdı.

Charles Leclerc alt serilerden Ferrari akademi sürücüsü olarak yükseldi ve bu yıl Sauber’de olağanüstü bir ilk sezon geçirdi. O kadar iyiydi ki, Ferrari 2019 için Kimi Raikkonen’in yerine kendisini tercih etti.

21 yaşındaki Monakolu pilot, 1961’de Ferrari’ye gelen 19 yaşındaki Ricardo Rodriguez’den sonraki en genç ve 1985’teki Stefan Johansson’dan sonraki en deneyimsiz pilot oluyor.

Hamilton son beş yıldaki yarışların yarısından fazlasını kazandı

2018 Abu Dabi GP ile birlikte Formula 1’in turbo hibrid döneminde tam 100 yarış tamamlandı. Mercedes’in baskınlığı ile geçen bu yarışlarda Nico Rosberg’in 2016’daki başarısının dışında şampiyon olan isim Lewis Hamilton oldu.

Sebastian Vettel ve Ferrari’nin son iki sezonda zor zamanlar yaşatmasına rağmen Hamilton her sezonda en az 10 yarış kazanmayı başardı. Son 100 yarışta 51 yarış kazanan Hamilton, böylece hibrid dönemdeki yarışların yarısından fazlasını kazanmayı başarmış oldu.

İnanılmaz görünebilir, ancak daha büyüğü görülmüştü: Michael Schumacher, 2000-2004 arasındaki 85 yarışın 48’ini kazanmıştı ve bu da yüzde 56.4’e tekabül ediyor.

Daniel Ricciardo tek sezonda Hamilton’ın altı yılının toplamı kadar yarış dışı kaldı

Zavallı Daniel Ricciardo bu sezon dayanıklılık konusunda korkunç bir şansa sahipti ve diğer herkesten fazla olarak sekiz kez yarış dışı kaldı. Bu sekiz yarışın altısı teknik sorunlardandı. Hamilton ise 2012 Singapur GP’den bu yana sadece altı kez teknik sorundan dolayı yolda kaldı.

Bu istatistik, Mercedes’in bu konuda ne kadar başarılı olduğunu gösterirken, Red Bull’un ise Renault’yu bırakıp Honda’ya geçme ihtiyacı hissetmesinin de temel sebebi oldu. Bunun bir faydası olacaksa Ricciardo bunu göremeyecek, çünkü 2019’da Renault’ya geçiyor.

Ricciardo neredeyse 50 yıldır ulaşılamayan bir şeyi başardı

Ricciardo’nun sezonu tamamen kötü sayılmazdı, Çin’deki sansasyonel zaferinin ardından dayanıklılık sorunlarına rağmen Monako’da kazanmayı başardı.

Bu iki zaferin yanında ise tüm sezon boyunca podyuma çıkamadı, tüm diğer yarışlarda dördüncü, beşinci, altıncı bitirdi. Ya da tabi ki yarış dışı kaldı.

Bir sezonda birden fazla yarış kazanıp başka podyuma çıkamayan isim en son 1970’te Jochen Rindt’ti. İtalya sıralamalarında kaza yapıp hayatını kaybetmeden hemen önce 5 zafer, bir 13.lük ve üç yarış dışı yaşamıştı. Topladığı puanlar sezon sonunda şampiyon olmasına yetince, üzücü bir şekilde hayatını kaybettikten sonra şampiyon olan tek pilot oldu.

1970’ten önce sürücülerin birden fazla kez kazanmasına rağmen kalan yarışlarda podyuma çıkamaması çok sık görülen bir şeydi. Giuseppe Farina, Juan Manuel Fangio, Alberto Ascari, Tony Brooks, Jack Brabham, Stirling Moss, ve Jim Clark dönem dönem bunu yaşadılar.

Ricciardo için pek iyi bir istatistik olmasa da, bu sürücülerle birlikte anılmak güzel olsa gerek.

Max Verstappen garip bir tesadüfle karşılaştı

Max Verstappen Brezilya GP’yi kazanmaya giderken, bir tur geriden gelen Esteban Ocon turunu geri almaya çalıştı. Bu kurallara uygun bir şeydi, ancak Ocon bunu yaparken biraz aşırıya kaçınca Verstappen ile temas etti ve ona zafere mal oldu.

Arkadaki pilotların liderle çarpışması pek de görülen bir şey değil, ancak bu son kez 2001’de yine Interlagos’ta olmuştu. Juan Pablo Montoya Williams’ıyla kazanmaya giderken tur yiyen bir araç arkadan kendisine çarpmış ve yarış dışı kalmasına neden olmuştu.

Çarpan aracı kim mi sürüyordu? Max’in babası, Jos Verstappen.

Alışılmadık bir şekilde fazla diskalifiye görüldü

F1 takımları her alanda sınırları zorlarken, bu konudaki profesyonellikleri ise teknik bir ihlalden dolayı bir yarıştan diskalifiye edilmenin çok nadiren görülmesine neden oluyor. Bu sezon ise üç kez oldu.

İtalya GP’den sonra Romain Grosjean’ın Haas’ı kural dışı bir tabana sahip olduğu için altıncılıktan diskalifiye edildi. Bundan önceki son diskalifiye 2015 Brezilya GP’de Felipe Massa’ydı.

Dört yarış sonra, Amerika GP’de iki diskalifiye daha yaşandı: Yakıt akış sınırını aşan Esteban Ocon sekizinciliğini, çok fazla yakıt kullanan Kevin Magnussen ise dokuzunculuğunu kaybetti.

Bu da Robert Kubica, Takuma Sato, Tiago Monteiro ve Christijan Albers’in çeşitli sebeplerle ihraç edildiği 2006’dan sonra ilk kez bu kadar fazla diskalifiye yaşanması demekti.

Tarihte ilk kez, bir sezona başlayan her pilot sezonu tamamladı

2018 Formula 1 gridindeki 20 pilotun tamamı ilk yarış olan Avustralya’dan son yarış olan Abu Dabi’ye kadar yarıştı.

Bu da bu sezonu F1 tarihinde hiç sürücü değişimi, yer değiştirme veya yarışa başlayamama yaşanmayan tek sezon haline getirdi.

2008 sezonu yakındı, ancak Super Aguri sezon bitimine dört yarış kala iflas edince Takuma Satı ve Anthony Davidson son yarışlara katılamadılar.

Tarihte ilk: Yarışan tüm pilotlar puan almayı başardı

Daha da ilginci, sezondaki 20 pilotun tümü de en az bir (Sirotkin) puan almayı başardı.

Bu da Formula 1 tarihinde bir ilk oldu.

Bonus: Macaristan laneti kırıldı

2018 sezonundaki garip şeylerden birisi de Hamilton’ın Macaristan GP’yi kazanmasıydı. Daha doğrusu yarışı kazanması değil, Hungaroring’de kazandıktan sonra şampiyon olmasıydı.

Çünkü 2004’te Michael Schumacher’den bu yana bu pistte kazanan hiçbir pilot şampiyon olamamıştı. Macaristan Laneti adı verilen bu durum bu sezon kırıldı ve Hamilton’a beşinci şampiyonluğunu getirdi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]