Çoğu F1 taraftarı sporda değiştirmek istedikleri ile ilgili listeler yaparlar. Andrew Davies kendi favori 10 kuralı ile geldi ve bunlardan birisi 1950’lerde sporda olanlardan birisi. Bu kurallar sürücülerin çok fazla ceza almasına yol açabilecek şeyler.

1. Pist sınırları

Wimbledon’da bir tenis topunun çizginin içinde veya dışında mı olduğu milimetrelerle ölçülebiliyorsa, bu Formula 1’de de yapılabilir ve pistin çevresindeki beyaz çizgiye lastiğinin değip değmediği ölçülebilir.
Beş kritik viraja kameralar koyun ve bir araç üç kez pist sınırlarını ihlal ettiğinde yarışın sonu için beş saniye cezası verin. Eğer bir sürücü iki kez pist sınırlarını aştıysa, yarışın sonlarına doğru gelebilecek olan üçüncüsü ona pozisyon kaybettirebilir.

2. Cuma antrenmanlarından sonra kalkış antrenmanları kaldırılsın

Sıralamayı gerçekten karıştıran şeylerden birisi de kötü kalkışlar. Bu Lewis Hamilton’a 2016 dünya şampiyonluğuna mal oldu. Artık sürücüler kalkışları yönetmek için yardım alıyorlar ve kötü kalkışlar daha nadir görülmeye başlandı. Bunun sebebi her antrenman seansında bunu test edebiliyorlar. Bunu ilk antrenman ile sınırlayın ve neler yapacaklarını görün.

3. Fren sinyalleri

2017’deki daha büyük lastikler ve daha fazla yere basma kuvveti ile birlikte araçlar her zamankinden daha kısa mesafede duracaklar. Eğer daha fazla geçiş istiyorsak sürücülerin frenleme alanında hareket etmemeleri gerekiyor. Bu kuralı 2016’nın sonunda Meksika’da Vettel ve Ricciardo arasında gördük.

Kurala yardımcı olmak için sürücü frene bastığında bir sinyal duyulabilir veya araç üstü kameradan bir şekilde görülebilir. Böylece izleyiciler sürücünün yön değiştirdiği zaman frene basıp basmadığını bir anda anlayabilirler. Bu bir çok yarış sonu münakaşasını ortadan kaldırır ve araçlar henüz pistteyken sonuç alabilmenize yardımcı olur.

4. Geniş pistlerde mavi bayraklar olmasın

Sürücüler geridekilere tur bindirirken iyice tembelleşiyorlar. Dar pistlerde her saniye önem kazanıyor ve yoldan hızlıca çekilmeleri önemli, ancak Malezya, Çin, Silverstone ve Austin gibi geniş pistlerde mavi bayrak kuralı olmamalı ve sürücülerin bununla nasıl başa çıkacaklarını görelim.

5. VSC altında pite girilemesin

Geçtiğimiz yıl sürücülerin VSC (Sanal Güvenlik Aracı) piyangosu ile zaman veya pozisyon kaybettiklerini gördük. VSC sürücülerin daha yavaş bir hızda pozisyonlarını korumaları için tasarlandı, bu yüzden bu şartlar altında yapılan bir pit stop çok daha az zamana mal oluyor. Kuru zemin şartlarında güvenlik aracı veya sanal güvenlik aracı periyotlarında pite girmenin yasaklanması gerekir. 2017 Pirelli lastiklerinin öncekilere göre daha dayanıklı olacağı söylendi, lastikler buna dayanabileceklerdir.

6. Monako’ya geçiş alanı sağlamak

FIA’nın pistlere artan viraj hızlarına uyum sağlamak için değişiklikler yapılmasını söylediğini öğrendik. Peki Monako ne yapacak?

Yapmaları gereken şey bir geçiş alanı yaratmak. Tünel çıkışını kaçış yolu boyunca uzatırsanız şikan ve Tabac virajı arasındaki düzlük çok daha kısalır ve bu geçiş için bir şans verir. Orada bir yer VAR, sadece pisti değiştirme isteği yok.

7. Hızlı tur zamanına puan vermek

Bu yıllardır öneriliyor ve F1 başladığında yer alan kurallarda bulunuyordu. 10. sıra için tek bir puan alıyorsunuz, en hızlı tur zamanı için de puan veya puanlar verilmeli.

8. En iyi 18 yarışı seçmek

Kötü kalkışları kendisine yardımcı olmamış olsa da, Malezya’da liderken motoru patlamamış olsaydı Lewis Hamilton dünya şampiyonu olabilirdi. Tüm yarışlardaki skorları toplamak yerine 21 yarıştan seçilen 18 tanesinin sonucu kullanılabilir. Bu sürücülerin mekanik sorunlar yaşadıkları veya kendisinin hatası olmadan arkadan çarpıldıkları yarışları saymayabilmelerini sağlar. Bu kural önceki sezonlarda kullanılmıştı.

9. Sürücüler kendi DRS’lerini yönetsin

DRS’i sürücülerin ne zaman isterse kullanabilmesinin önü açılsın. Ancak yarışta sadece 10 tur boyunca… Kullanmak istedikleri turları kendileri seçsinler. Şu an sürücüler geçilme tehlikesi yaşayan sürücüler DRS alanlarında sakladıkları enerjiyi kullanabiliyorlar. Ne zaman ve nerede atak yiyecekleri bilgisini tamamen onlardan alırsak DRS’in etkisini de kaldırmış oluruz. Bu rasgelelik hataları da peşinde getirecektir.

10. Tek pit stop yapanlar durdurulsun!

Yarış boyunca sürünen ve lastiklerini dikkatli kullanarak tek pit stop yapanlar genelde etkileyici şovlar sunmazlar. Aslında onlar yarıştaki en büyük engellerdir. Bu kural diğerleri arasında en çok tartışılacak olan.

Eğer lider araç iki pit stop yaparsa her takım en az iki kez pite gelmeli. Pirelli 2017’de daha az aşınan lastikler hazırlarsa, geçişlerin de zor olacağı dikkate alındığında orta sıradaki takımların tek pit stop deneyerek yolu tıkamaları ihtimali doğar.

Bu tek pit stopçuların ekstra pit stop yapmaları şart olmalı.

Bu kural, liderlerin son dakika pit stopu yaparak herkesi şaşırtması yönünde bir stratejik element olarak da kullanılabilir.

Bu, takımların kazanan araç ile aynı pit stop sayısına ulaşmaları şartı ile de genişletilebilir. Güvenli bir farkla lidersiniz ve geç bir pit stopla rakiplerinize dezavantaj verme şansınız var. Herkes pite dalsın!

İşte bu insanların sonuna kadar izlemelerini sağlar…

11. Başka?

Yukarıda okuduklarınız Andrew Davies’in kendi fikirleriydi ve gerçekten işe yarayabilecek olanların yanında gülünç olanları da var.

Peki sizin önerileriniz neler?

7 Yorum

  1. Bu zamana kadar gördüğüm en usturuplu değerlendirme bence. Ekseriyeti olumlu denir katılınmayanın da üzerine çalışılabilir.
    Düz F1 izleyicileri ben de konuşcam atarıyla yorumculuğa bürünür devamlı şöyle olsa diye söylenir durur bu onlara göre çok üst seviyede diyeyim 😀

  2. 10. maddeyi hangi madde kafası ile yazdığını çok merak ediyorum.

    Ben yarışta en az iki pit stop yapılması şartı konulması ve aslında yarışı tek başına da götürebilecek lastikler getirilmesi taraftarıyım. Orta sert tarzı lastikler her piste uyabilir. Böylece pilotlar lastiği bitmeden zorlayabilirler.

  3. Ben fastest lap’e puan verilmesi gerektiğini şiddetle düşünenlerdenim. O yüzden 7.madde bi şekilde sisteme konulmalı.
    Ayrıca pilotun yarışa etkisinin de artmasını istiyorum. Bu yüzden DRS kararı ve start yetisi pilotun inisiyatifinde olmalı.

  4. 1. madde mantıklı. 9. madde de eh işte. Gerisi çöp bile değil. Monaco’da geçiş alanı istiyor adam. 😀 Ulan o pistin özelliği o zaten. Sutil Loews’te patır patır geçiyordu milleti, az yesinler atak yapmaya çalışsınlar. Oldu olacak joker yolu falan da getirelim.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]