2017 Formula 1 Kurallarının Yakıt Tüketimine Etkisi

47

2017 Formula 1 kuralları aerodinamik anlamda tamamen değişiyor, bunun yanında köpekbalığı yüzgeçli motor kapaklarının altında da değişiklik olacak.

2017 sezonu için her takım sezon boyunca beş farklı yakıt karışımı ve yarış hafta sonunda sadece iki farklı karışım kullanılabilecek. Daha önce herhangi bir limit olmaması konusunda bir teklif verilmişti.

Bununla birlikte, sıralama ve yarış arasındaki muazzam farkların azalmış olarak görülmesi hedefleniyor. Bununla beraber takımların farklı pist karakterlerine göre yakıt karışımı kullanımının kısıtlanacağı hedeflenmekte.

Yağ ve yakıt tedarikçisi ile çok yakın ilişkileri olan takımlar – Mercedes ile Petronas gibi – belirli bir alışma süresi geçirecekler.

En büyük etkinin tedarikçisini değiştiren takımların yaşayacağı düşünülmekte. Red Bull Exxon/Mobil ortaklığına geçerken McLaren ise BP/Castrol’e geçmişti. Renault’unda Total’den ayrılması bekleniyor.

Mobil ile birleşen Red Bull’un daha önce McLaren’de hem Honda hem de Mercedes motorlarıyla farklı karakterlere sahip iki motoru tanımış tedarikçiyle avantaj sağlayacağı tahmin ediliyor.

BP’nin üç sezon geride olduğu düşünülürse gelişme yarışında Toro Rosso ve Renault’yu eklemesi dahilinde bu açığı daha kısa zamanda kapatacağı düşünülmekte.

Yağlama kalitesi; motordan çıkan güç, devir limitinde kullanılan üst limitler, verimlilik ve dayanıklılık için Formula 1 motorlarında çok önemli bir detay.

Takımlar takvimdeki pistleri tek tek ziyaret ederken tedarikçileriyle beraber pit alanına kendi laboratuvarlarını kurarak yasallığı kontrol ederler, ürünlerinin performanslarını görüntüler, hangi özelliklere ihtiyaçları olduklarına yardımcı olup (Tedarikçiye) belirtir ve karar aşamasında birlikte hareket ederler, bazı durumlarda oluşacak muhtemel arızaları önceden tespit ederler.

Her yarış hafta sonunda bu konuda çok ağır bir iş yükü vardır.  Yakıt her yarış için yola çıktıktan sonra, mühendisler ilk önce yakıtın bozulup bozulmadığını kontrol etmelidir ve FIA’nın inceleme sürecinde ceza almaktan kaçınmaları gerekir.

Bir yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) sistemi ile yakıt parçalanır ve moleküler yapısının örneğinin FIA’nın elinde bulunması sağlanır. Her hafta sonu yaklaşık 40 farklı numune test edilir.

Yazının ikinci bölümü için tıklayın…

47 Yorum

 1. ”Bir gaz kromatografi (Yüksek performanslı sıvı kromatografisidir. Ayırma tekniği amacı ile kullanılırlar)”

  Yanlız dün ağıran başımla ki hala ağırıo bazı kesimleri atlamışım söylemeyi dikkat etmedim sanırım.Yanlış anlamış olabilirsin cümleyi ing sine bakmadım ama

  gaz kromatografisi GC,MS Yani kütle spektrm,Uçuş Zamanlı Kütle spek diye ayrılır. Dediğin yüksek perform sıvı kromatografisi HPLC dir.

  http://egematal.ege.edu.tr/files/pdf/GC-MS.pdf
  http://egematal.ege.edu.tr/files/pdf/GC-QTOF.pdf
  http://docplayer.biz.tr/13047870-Hplc-yuksek-performansli-sivi-kromatografisi.html

 2. Defaatle baştan motor üretip durmaktan daha büyük etkisi yok tüketime. Her revizyonda bir de daha az yaktırmak için uğraşırlar.

  Halen sıkmaya devam ediyorlar mı yollarda ki ile aynı yakıtları kullandırıyoruz bıdı bıdı bla bla ları… 🙂 yersen.
  Satsınlar bakalım piyasaya o yakıtlara karıştırdıkları yağları kaça satıyorlar… 🙂
  Millet garajında dayanıklılık iyi görünüyor haydi biraz alkol biraz yağ karıştıralım diyor bunlar boş işler bakanlığı…

  Turbo charge, daha az yakıt yalanıyla dünyaya sokulmuş en büyük kazıktır… Super charge’ın öyle bi avuntusu yok o yüzden popularitesi yok oldu.

  • Dün akşam bende baktım internetten. Baya kapsamlı bir şey. Sanmıyorum Mercedes yakıttan bir zarar görmez. Daha çok tedarikçi değiştiren takımlar vurulacak gibi. Dün yazarken korkmuştum kromatografiyi inşallah anlarlar diye. Neyse ki işin içinde olan birileri varmış 🙂

   • Göründüğünden daha beterdir.Daha çok mühendislik kesim bu işle uğraşır ve çoğuda detayını bilmez. O yüzden bu cihazı enine boyuna bilmeK ülkede iyi bir gelir elde etme sebebidir .Neyse 😛

    Mclaren honda yandı diyosun yani.

  • Bu tür düzenlemeler hayal edildiği kadar fark yaratmıyor maalesef. Her yarışa farklı yakıtla gelmeyi kısıtlıyorsun, sanıyorsun ki adam yılda sadece beş kez çalışacak. Aksine motor güncellemelerine denk getirip o zamana kadar aralıksız çalışıp yine aynı parayı harcayacaklar.

   Aynı şeyi tüm büyük takımların yaptığı düşünüldüğünde yine değişen bir şey olmayacak.

   • Kısıtlama işine iyice uyuz oluyorum. Her şeye kısıtlama getiriyorlar. Önce üreticiyi değiştirerek lastik kullanımını kısıtladılar, ardından telsizle tavsiye kısıtlaması geldi, yakıt limiti… derken artık kısıtlanacak bir şeyler kalmadı. Harcayacak takımlar gene harcıyor ama hala kısıtlama yapıyoruz diyorlar ya gıcık oluyorum bu işe. Bir rahat bırakın takımları adı üstünde Formula 1. Bırakın GP2’den GP3’den bir farkı olsun..

    • Kısıtlama sporun temelinde var, adı üzerinde, 1. formül. Formülde ne yazıyorsa ona göre çalışacaksın.

     Bence kısıtlamaları gereken şeyleri kısıtlamayıp kısıtlamamaları gerekenleri kısıtlıyorlar. Zor yazdım la 🙂

       • Token sistemi , token kalkmasına rağmen Mercedesin istemediği bazı parçalarda yine yasakvar diye biliyorum,Hatta bazı motor parçalarda ağırlık sınırlamalrı getirildi, Mercedes zaten bu parçaları üreten uzmanlaşmış bir üretici ki örnek bir parça 9 17 arası ağırlığa sahip olsun,Mercedes bunu 9 la da 17 ilede yapsa kazanım sağlayabilir.Ama bizimkileri sanmıyorum.reno veya Ferrariyi yine kısıtlar nitelikte bence.Gizli depo muhabbetleri.Yakıt sınırlamasının 100 kg ki suan 105 oldu sanırım, en vahimi.

        Velhasıl kısaca 2014 den itibaren her yasağı sanki Mercedes koymuş.Hatırlayamadığım daha şey var sanki.Akla geldikeç yazarım

        Bak bu kopyalama işide aslında Mercedesin mükemmelliyetçiliği yüzünden olabilir.Adamlar bir şey buluyor,senin bulduğun sönük kalabiliyor.Ferrari ,RBR i difüzor konusunda kopyalamaya çalışıyor gibi göünüyor ama ikisinin arasında farklı beyin fırtınaları var. Ben Ferrarinin %80 e yakın 2014 sonundan itibaren kopyalama yaptığı yönünde fikrim var ki bunada spor kuralları ve Mercedesin bulduğu verimli sistemler yer alıyor.

        Ama mesela RBR,Mercedesin bulduğu sistemi almış farklı beyin fırtınasıyla yorumlamış.Bu sayede bizle savaşır hale geldiler.

        Ferrari ise sadece difüzor konusunda farklı beyin fırtınaları yaratmaya çalışıyor.

        Velhasılkelam Ferrari kopyalayarak ilk yarışlara yine en güçlü gelbilir ama devamı yine hüsran olabilir 🙂

        • İyi de bu kuralları ortak oylamadılar mı? Birisi kabul etmezse kural çıkmıyor. İşine gelmiyorsa onay vermeselerdi. Tıpkı bağımsız motorları veto ettikleri gibi.

  • Yukarıda geçirecektim madem burada yazmışsın.
   Ben şöyleyim ayağını geç konuşta uzman sansınlar 🙂 madem bu işi okuyup ediyorsun anlat millete de öğrensin ne nedir ne değildir… 😀
   Biz öyle yapıyoruz ben uzmanıyım ha deyip atmıyoruz bildiğimiz mesele ise o işin aslı şöyle diyoruz. 🙂

    • Tam kapitalist kafası.. dünyanın etinden sütünden faydalan kendisine gelince money talks…
     Herkes öyle baksaydı ne sen abdullah, trf1 diye birşey duyardın ne de bizi tanırdın. wup da kart mart sorulunca da gönder bakayım adresini faturayı gönderelim derlerdi.. Kapiş 😉

     Aar konuşurum :p
     Kimi mühendis yazmıyor olsaydı hiçbir halt bilmeyecektiniz bu dünya ile ilgili. Yine de çoğunluk pek az şey biliyor ya o başka mesele 🙂
     Kimisi bunu tanınmak, sonucu ek gelire felan bağlanan şeyler için yapar kimisi sadece gönül tatmini için. Her şekilde içinde amme hizmeti vardır faydalıdır bu tip şeyler güzelleştirir dünyayı.

     Ne demişler biliyorsan konuş mühendis sansınlar. Bilmiyorsan sus da adam desinler 🙂

      • Sen doktor musun 1.
       Hayat mı ellerinde mi 2.
       Burası hastane mi 3.
       Burası yazıhanen mi 4.
       Ürün mü satıyorsun, tecrübe mi satıyorsun, bilgi mi paylaşıyorsun 5.
       İncilerin mi dökülür 6.
       Eskiler evladım doktor olmuşsun ama adam.. derler 7.
       Yani bana yıkık örnekler işlemez 😀 kapiş.

       Özele istemem genele paylaşılamayan şeyi. Sırrı olmadıkça.. 2 kişinin bildiği sır değildir 🙂 Bilgi, tecrübe paylaşıldıkça çoğalır, katlanır. 😉
       Öğretmedikten ve öğrenmedikten sonra konuşabilmek neye yarar ki? spacebar..

       Niye trol sevmiyoruz?
       Yeşil kafalı oldukları için, güneşi (ilim-bilim) gördükleri zaman taşa döndükleri için, çiğ et (akıl, sabır) yedikleri için, en en fazla hayatları copy-paste üzerine kurulu olduğu için, sloganlarla yaşadıkları için.. 🙂 gremlins kadar sevimliler bize:)

       Cevap ise evet bu manada kapitalisttir. Tıbbın gerekleri başka, insana değer vermiyor, değer katmıyorsan final de canını kurtarmak boşa dahi olabilir. Kalbin ve dilin, elinle birlikte çalışmıyorsa git başka meslek yap insanları canıyla, sabrıyla imtihan etme.
       Son aylarda en iyi bilenlerden biri haline geldim ruhsuz, narsist, kapitalist olanları elinde kırmamak için çok çabalarsın. Sende ki tecrübeyi, ilmi paylaşmıyorsan birgün canından dahi olabilirsin kabahati sadece dışarıda arama derler adama. Can ile oynamak tüple, yağla, kurma koluyla oynamaya benzemez.
       Ha bu arada hiçbir mühendis kendisini doktor ayarından saymasın. Ruhu olan şeylere dokunmak çok başka seviye.
       Makine bozulursa atarsın, insan bozulursa ölür. İkisinin hesabını mahşerde ayrı sorarlar. Biri dolaylı katl, diğeri direkt.
       Fıkrada ki gibi doktor arabasını motorcuya götürünce dert yanıp durmuş motorcu bizde şöyle yapıyoz siz de biz bu kadar kazanıyoz siz… Çatlamış adam sonunda yiyorsa o dediklerini motor çalışıyorken yapsana…
       İşte o hesap.
       Nuh mühendis ise Şit doktordur. İdris teknisyen ise Adem doktordur.
       Kapiş 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]