Eski yıllara nazaran daha iyi bir sezonla 2017’e nokta koyduk. Ferrari’nin 2017’e bu kadar hızlı bir başlangıç yapacağını tahmin edemezken, Red Bull’un, Mercedes ile çekişebileceğine inanılıyordu, ancak bunun tam tersi oldu. Sezonun önemli bir bölümü Mercedes, Ferrari’yi kovalamak zorunda kaldı. Daha sonra Ferrari ve Vettel’in inanılmaz hataları bu aşka bir dur dedi.

Ferrari, 2017 sezonunun başlamasına 2 ay kala, Mercedes ve Red Bull’un, hatta Force Indıa’nın da aralarında olduğu takımları FIA’ya şikayet etti. Fıa, takımlara bunu değiştirmeleri gerektiği direktifini verdi, fakat 2 ay az bir süreydi ve takımlar sorunlar yaşadı. Son 2 sezon kurallara aykırı olan sistemi kullanan Mercedes büyük avantaj yakalamıştı. Red Bull ise, Renault motorunun zayıflığından dolayı, aracı düzlüklerde hız kazanması için bu yola başvurmuştu. Ferrari 2017’e stratejik girmek için ilk önce bu yasak sistemi ortaya attı ve yasaklattı.

Sezona güçlü şekilde başlayan Ferrari, lastikleri en iyi kullanan takım oldu. Mercedes ise yasaklanan süspansiyon kinematikleri yüzünden lastikleri anlamada sorun yaşadı. Red Bull ise rüzgar tüneli verilerinin piste yansımadığını iddia etti, gün geldikçe gelişti. Ferrari, kimsenin beklemediği şekilde aracını son ana kadar geliştirdi, ama herkesin atladığı nokta Mercedes’in inanılmaz bir şekilde gelişim limitini bir tık üst noktaya taşıması oldu. Bu da hala aracın gelişime açık olması oldu. W08’in artık limitlere ulaştığını düşünenlerede adeta bir ders oldu ve herkes F1 aracının görüntüden ibaret olmadığını anladı.

Sezon içerisinde Red Bull, Mercedes, Ferrari arasında bir çok siyasi ritüeller ortaya çıktı. İlk önce Red Bull, Mercedes’in yedek yağ tankı kullandığını, sıralamalarda ise bundan güç alarak o kadar güç elde ettiğini ortaya koydu. FIA bunları dikkate alarak, 2017 sezonunda denetimleri sertleştirdi. Ama bunu yapan takımın Ferrari olduğu ortaya çıktı. 2016 sezonu başında ailevi sorunlardan dolayı ayrılan teknik patron James Allison, 2017 sezonu başlarında Mercedes’e katıldı. Ardından FIA’ya Ferrari’nin planlarından ve motor tasarımlarından bahsetti ve FIA, Ferrari’nin yedek yağ tankı kullandığını yakaladı, yasakladı. Olay sadece yağ tankı ile de kalmadı, Red Bull ve Mercedes, Ferrari’nin tabanının gerektiğinden fazla esnediği için FIA’ya başvurdu. FIA denetimleri sonucu bunu yasakladı ve Ferrari tabanına ek tutmaç parça koydu. Bu yasaklamalarla birlikte Ferrari’nin ciddi bir DF eksikliği ortaya çıktı ama takım bunu Macaristan’a kadar çözmeyi başardı. Sonrasında yağ yakma olayları iyice alevlendi, FIA öncelikle İspanya’dan itibaren 100 km’de 0,9 lt yağ yakılması gerektiğini takımlara bildirdi, ancak takımlar bunun kısa vadede mümkün olmadığını, motor tasarımları ile alakalı olduğu için biraz zaman alacağını açıkladı. Daha sonra FIA, 2018 yılında 100 km’de yakılacak yağın 0,6 lt olacağını ve Belçika yarışının sonrası itibariyle yeni gelecek motorlarda 100 km’de 0,9 lt yağ yakılmasını resmileştirdi.

Psikolojik savaşın ve baskının olduğu bu dönemde Ferrari, motor departmanında önemli bir kişi olan motor şefi Lucas Marmorini ile yollarını ayırdı. Ardından Mercedes büyük akıllılık ederek Spa’ya 4. güç ünitesini getirdi ve 100 km’de 1,2 lt yağ yakan motoru kullanmaya devam etti. Akabinde Mercedes ve Ferrari’nin yeni motor getirmeyecekleri üzere anlaştıklarını, Mercedes’in bu anlaşmayı bozduğu iddia edildi. Ama sorun fazlasıyla açıktı. Ferrari mühendisleri 4. ünitede sorunlar yaşıyordu ve yetiştirememişlerdi.

Bu zamana kadar, Ferrari’nin üstünde çalıştığı 3D yazılımlı pistonlar konuşuldu durdu. Japonya itibariyle gelen yeni güç ünitesi ise sorunlu başladı. Ortaya çıkan sorunların sebebi tam olarak açıklanmadı.

Son düzlüğe girerken artan baskı, Ferrari pilotu Sebastian Vettel’e büyük bir baskı oluşturdu. Ferrari pilotu bunu kaldıramadı. Ferrari ise bu baskının arttığı dönemde takımı ve pilotu sürekli basının önüne attı, baskının oluşmasına büyük sebebiyet verdi. İlerleyen dönemlerde Ferrari, Vettel’in yaptığı hatalarla kredisini doldurduğunu düşündü, Singapur sonrasında çöküş yaşayan Ferrari, pilotunun sebebiyet verdiği hatadan sonra, takım olarak bir kat daha fazla baskının altına girdi ve aptalca hatalar yaptı, nitekim şampiyonluğu elleriyle hediye etmiş oldu. Mercedes ise bunun sürekli tam tersini yaptı. Lewis Hamilton, Mercedes gibi bir takımın desteğini arkasına aldı, 0 hataya yakın sezonu bitirdi. Mercedes’in algı yönetiminin ve baskının altından en iyi şekilde kalkan takım olduğunu kanıtladı. Bunu Red Bull gibi bir takımda bile görmemiştim.

Ferrari aracı, Mercedes aracından belirli yarışlarda hızlı oldu, ama genel sezon performanslarına bakacak olursak, Mercedes hep bir tık üstteydi. Bunun avantajını takım olarak çok iyi kullandılar, rehavete kapılmadan işlerini yapıp, finiş çizgisini lider olarak geçtiler. Ferrari ise baskıyı biraz daha iyi yönetebilse idi, iki takımının olağanüstü performansından çıkan harika bir şampiyonluk ile tescillenme ihtimali vardı.

Sebastian Vettel kendi hatalarını kabul ederek çuvalladığının farkına vardı, ama yenilgisinin sadece bunla alakalı olmadığını da dile getirdi.

Vettel” Adil olmak gerekirse, iyi bir yıl geçirdik. Genel sezon itibariyle en fazla pol ve yarış galibiyeti alan takım Mercedes’ti, ve biz yeterince hızlı değildik. Sonunda ayrıntılara girip parçaladığımız zaman, tüm pakette yeterince iyi değildik”

Ama takım hala soru işareti? Hala suskun, hala odaklanmış gibi gözüken bir takım olarak kendini göstermeye çalışıyor.

Lewis Hamilton, belki son yıllarda gösterdiği en iyi odaklanmayı bu sene göstermiş oldu. 2016 sezonu belki bunu gösterebilseydi rahatlıkla şampiyon olabilecekti. Lewis Hamilton’un neler yapabileceğini gösteren bir anektod alabileceksek, bu 2017 sezonu olurdu. Harika bir iş çıkardı, yönetti. Takım arkadaşına ve rakiplerine saygısını her zaman göstererek gerçek bir yarışcı olduğunu kanıtladı. Kendisini tebrik ediyorum.

2018 yılı için F1 severler şimdiden iştahlı, hatta Hamilton ve Vettel’de öyle. Verdiği demeçlere bakacak olursak, ikiside şimdiden oldukça istekli.

Vettel ”Gelecek sezon için fazlasıyla açım. Hatalarımızdan ders aldık ve ileri bakıyoruz, bunları tekrarlamamak için elimizden geleni yapacağız.”

Hamilton ”Gelecek sene, Vettel ve Ferrari zayıflıklarını gidermeye çalışacak, ben ise kendimi onlara karşı hazırlamak zorundayım. 5 şampiyonluğu kazanmak için şimdiden açım.”

Ancak halo gibi bir güvenlik unsurunun olacağınıda göz önünde bulunduruyoruz. Renault ve McLaren birlikteliği lider kesimde dengeleri bozacak işler yapabilir. Alonso daha odaklanmış bir biçimde lider tarafa baskı yapabilir. Verstappen ve Ricciardo daha iyi bir sezon geçirebilir. Halo’ya rağmen araç performansları yakın bir şekilde olursa, tadından yenmez bir sezon izliyor olabilirsiniz, şimdiden iyi seyirler.

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]