2015 Vettel vs 2016 Vettel

1

Herkese merhaba değerli Son Sektör okurları;

Geçtigimiz hafta sonunda Japonya GP’sini geride bıraktık. Markalar şampiyonluğunu ilan eden Mercedes pilotlarından Hamilton’ın veya Rosberg’in şampiyonluk kupasını kaldıracağı günü bekliyoruz. Malezya yarışı gibi Japonya GP’si de son turlara kadar olan bölümde biraz daha heyecanlıydı. Son turlarda heyecanı oluşturan isimler Hamilton – Verstappen ikilisi oldu. Yarış sonu resmi itirazda bulunan Mercedes’in eli şimdilik boş ama komiserler, incelemenin Austin’de bir cezaya dönüştürebileceği imasında bulundular. Ancak Mercedes yaptığı itirazı geri çekti. Belki de sıralamalarda arkasına Ferrari’yi almak yerine Red Bull’un olmasını tercih etti. Kısa geçeceğim burayı ancak bana göre cezayı gerektiren herhangi bir durum yok. Lewis zaten şikan için burnunu içeri sokabilecek yakınlıkta değildi, Max’de bir kazaya sebebiyet vermedi yaptığı hamleyle. Artık ceza konusunda o kadar katı kurallar konulmaya başlandı ki neredeyse savunma yapan isimleri bile zaman içerisinde kaybedecek bir moda geldik.

Her neyse, yarış sonunda Son Sektör hesabından atılan tweetin ardından Sebastian Vettel hakkında ufak bir inceleme yazısı yazdım. Bakalım rakamlar Vettel’in 2015 ve 2016 araçlarında nasıl bir performans gösterdiği konusunda bize neler sunacak.

Sezona galibiyetler hedefleyerek çıkan Ferrari, Red Bull’un 2 galibiyetine karşı henüz bir galibiyet alamadı. Düşünün Malezya’da Vettel, hatasından dolayı kaza yapmasa belki de galibiyet mücadelesine burnunu sokabilirdi. Öncelikle 2015’de Ferrari Red Bull’dan açık ara hızlıydı. Hatırlayın, Brezilya 2015’de Mercedes ve Ferrari yarışı aynı turlarda tamamlayan takımlardı. Kısacası Ferrari, aslında 2016 sezonuna Mercedes’in arkasında başladı. Ancak Tag Heuer markalı Renault motoruna sahip Red Bull takımı, Ferrari’ye göre 2016’da gelişim savaşını kazanan ekip oldu diyelim. Hal böyle olunca Kırmızıların morali düştü. 2014 sezonunda takımı geride kalinca formu düşerek daha dağınık bir sezon geçiren Vettel, bu şartlar tekrar edince 2016’da da benzer bir şekilde yola devam etmekte. Aslına bakarsanız, Ferrari pilotları araçlarından %100’u alıyor. Tıpkı McLaren pilotları gibi. Aracın suyunu çıkartıyorlar. 2014 ve 2015’de takım arkadaşları tarafından denize dökülen Fin pilot, bu sezon kendini buldu demeyelim ama en azından takım arkadaşına dişini gösterdi. Çoğu yarış Vettel’e göre daha hızlı olan Kimi, zaman zaman yarış içerisinde güç ünitesinde arızalar yaşadı.

Geçtiğimiz sezon Ferrari Singapur’da bir galibiyet almıştı. Bu sezon bırakın galibiyet pole pozisyonu daha henüz 2. sıraya dahi çıkamayan bir Ferrari var karşımızda. Az önce saydığım araç gelişiminde eksiklik ve Red Bull’un motor anlamında yaptığı değişiklik bunların sebebi. Esas konumuza dönersek bakalım Sebastian Vettel Japonya GP’sine kadar olan süreçte ortalama kaçıncı olmuş sıralama ve yarış performanslarına da bir göz atalım. Hatta buna rakamları da ekleyelim ve iki sezonda kaç tur lider gitmiş bir görelim.

Öncelikle Japonya’ya kadar olan süreçte 2015 sezonu sıralamalarında 4.42’lik bir ortalama çıkaran Vettel, bu sezon sıralama turları sonucunda 5.17’lik bir sıralama pozisyonu çıkartmış. Ancak gecen sene Japonya’ya gelene kadar 14 yarış yapılmışken bu sene 17 yapılmış durumda. Japonya’ya gelmeden önce Singapur’da aldığı 22.’lik pozisyonu bu ortalamayı aşağıya doğru çekmekte.

Bu sezon tam 4.00’luk bir ortalamayla finişe gelen Seb gecen sene gene Japonya’ya kadar olan surede 3.42’lik bir finiş ortalamasına sahipti. Bu 3.42’lik ortalamada Alman pilot hiç yarış dışı kalmazken, bu sezon 3 yarışı tamamlayamadı. 1 yarışta (Bahreyn) startı alamamıştı. Zaten aşağı yukarı Seb geçen sezonla yarış tamamlama alanında eşitlemiş durumda rakamları. 17 yarışta 13 yarış bitiren Alman pilot geçen sezon 14’te 14 yaparak Japonya’ya gelmişti.

Geçtigimiz sezon toplamında 176 turu yarış içerisinde lider olarak gecen Alman pilot bu sezon sadece 68 tur lider gidebilmiş. Hemen hemen bu rakamlar yarıya düşünce Ferrari stratejik hamle olarak da genelde agresif denemelerde bulunmasına rağmen yarış performansı anlamında zayıf kalınca galibiyet seviyesinden uzakta bir yerde kaldı. Kısacası Ferrari pilotu 2015’de, 866 kilometre lider giderken bu sezon bu rakam 335 kilometre. Ayrıca bu rakamların arasına bir adet de pole pozisyonu eklemişti. Aslında Vettel’in 2016 istatistiklerine bakıldıktan sonra Mercedesler’den sonra hala kilometre olarak en fazla lider giden isim. Düşünün Red Bull’lar yarış kazanmalarına rağmen henüz Vettel’i geçemediler. Neden bu sezon için diyoruz çünkü Sebastian geçen sezon Şampiyon olan Hamilton’dan sonra en çok lider giden isimdi kilometre anlamında. Zaten biraz da dikkat edildiğinde Ferrari 2015 aracında biraz daha rahat tempo bulabiliyordu yarış içerisinde. Ancak 2016’da Mercedes bu avantajı Ferrari’nin elinden aldı. Geçen sezon demişken takım arkadaşı Kimi içinde rakara ufak bir göz attım. Kimi bu sezon sadece 7 turu lider geçebildi. Bu da toplamda 35 kilometrelik bir mesafe. Geçtiğimiz sezon Fin pilot toplamda 10 tur lider gitmiş ve 52 kilometrelik bir mesafelik liderlik pozisyonunda bulunmuş. Kimi’yi geçen sezona göre kıyaslarsak biraz yaklaşmış ancak dediğim gibi Raikkonen’den herkes daha fazlasını bekliyor. Yeni kontratı hak etmesi gerek sözlerini sarfeden Arrivabene acaba rakam olarak bunlara baktı mi ? Yoksa Arrivabene biraz gözdağı vererek pilotlarının daha üstlerde olması için mi böyle bir politika izliyor bilinmez.

Bakalım şampiyonluk yarışında yalnız kalan iki Mercedes pilotunun kaderini 2010’da Alonso’nun kaderini etkileyen Petrov gibi bir isim etkileyebilecek mi? Hepinize keyifli haftalar dilerim. Talep gelirse isimler ve sezonları arasındaki farklılıkları inceleyen bir yazı daha yayımlayabilirim.

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]