Testlerden önce Ferrari hakkında konuşulanlar, araç tasarımda hata yaptılar, B şasisi hazırlıyorlar ve İspanya GP’e asıl aracı getirecekler gibi haberler çıkmıştı.Haliyle bütün arayı sessiz bir şekilde geçiren Ferrari, aslında bu haberlerin çıkmasına ve konuşulanlara sebebiyet verdi.Meğerki işin aslı bu değilmiş. Başkanın talimatları ile belirli pozisyonlara atanan mühendislik kadrosu güzel bir iş çıkarmış gibi görünüyor. Allison’un gidişiyle beraber yerine atanan Mattia Binotto takımı bir araya toplamış ve büyük bir yoğunlukla konsantrasyonlarını sağlamış.Başkanın takımı İtalyanlaştırma durumu Ferrari adına iyi mi , kötü mü olduğu tartışılır fakat şuanlık işe yaramış gibi gözüküyor.Ancak mutlak olan her zaman en iyi kişilerin İtalyada olmayacağıdır. Neyse konuyu uzatmadan meselemize gelelim ve Ferrari açısından testler ile ilgili görüşlerime geçelim.

Ferrari, 8 günlük Barcelona testleri boyunca taraftarlarına ve rakiplerine hızlı ve dayanıklı olduklarını ıspatladı. Peki, bu diğerlerinin önünde olduğunu mu kanıtlar ?

Ferrari motorda hiç problem yaşamadan düzenli olarak testleri bitirdi. Sadece tek yaşadığı sıkıntı, özellikle geçen sene başını ağırttığı ”vites kutusu” problemi oldu. Yaptığım araştırmaya göre kırmızılı ekip, bunun önemli bir sorun olmadığını ve ani fikir değişimi sonucu ortaya çıkan motor haritalaması yüzünden olduğu bilgisine ulaştım.

Otomobil üzerinde 2016’a kıyasla gördüğümüz, hem mekanik hem de güç ünitesi üzerinde yaptıkları işin mükemmel olduğunu görüyoruz.Takımlar V6 turbo motor prototipine geçtikten sonra güç ünitesinin önemini bilmeyen yoktur ? Ferrari’de maksimum güç düzeyinde gelişen bir tasarlama yaparak rakiplerine meydan okuyabilir.Tabii ki sadece güç ünitesi değil, aerodinamik olarak da Ferrari çok iyi bir iş çıkarmış gözüküyor. Değişimleri kısaca sırayabilirsem ;

1) Kısa dingilli bir araç (Tahmini 3466mm)

2) Düz bir taban ve difüzör yapısı(En çok gelişime açık alan gibi duruyor)

3) Kuralların sınırlarını zorlayan ve herkesten farklı bir sidepod ”mühendislik tasarımı” (xtrabit diss) F1.com’da zaten açıklanmıştı,”Ferrari kuralların etrafından iyi dolanmış diye” Bu bir kural açığı olabilir ve takım bunuda değerlendirmiş gibi görülüyor.

4) T kanat,köpekbalığı yüzgeci.

5) S duct ve RedBull tarzı süspansiyon.

6) Güç ünitesi tasarımı ve şanzıman uyumluluğu (SF70H’nin dengesine gereğinden fazla katkı sağlandığı söyleniyor)

7) Çift noktalı enjeksiyon sistemi (Şuanlık kullanılmayacağı öngörülsede Ferrari, diğer takımların durumuna göre bu sistem ile avantaj kazanabilir)

Artılar ve Eksiler

a) Ferrari aracının artıları varken eksileri de var gibi duruyor, çünkü takım sidepod tasarımında ufak bir değişikliğe gitmesi halinde şasi değişimi ile kaza testine girme zorunluluğu ortaya çıkabilir.Bu da orada kolayca herhangi bir değişikliğe gidilememesi gibi bir durum ortaya çıkarabilir.Takımın bu tasarımı yapmasıyla birlikte, o kısımdan emin gibi duruyor.Ancak Mercedes ve Red Bull, Ferrari’nin hızlı olması durumunda FIA’ya şikayette bulunabilir.FIA illegal bulursa şasiyi yeniden tasarlamak durumunda kalabilir.

b) Bir diğer mesele ise ”illegal süspansiyon” diye adlandırdığımız Red Bull-Mercedes süspansiyon tiplemesi.Ferrari, Red Bull gibi düzlükte aracın yüksek rakesini yere yapıştırıyor ve düzlük hızına katkı sağlayabiliyor.

Şuan Ferrari’nin bu önemli yenilikleri artı gibi gözüksede FIA’nın olası bir yasaklaması sonucu sezonu çok zor duruma sokabilir.

SF70H sağlamlığı ve taraftarların beklentisi

Ferrari SF70H ile benim gördüğüm, yavaş, orta, hızlı virajlarda da iyi duruyor. Yıllardır yavaş virajlarda ki çekiş sorunları ile boğuşan kırmızı ekip, diğer araçlardan özellikle RBR’den yavaş kalıyordu. Ancak yeni paketle, taban ve difüzör güncellemeleri ile birlikte müthiş bir hal alabilir.Şuanlık izlediğimiz SF70H çok iyi bir şekilde virajlara tutunabiliyor ve çekişi iyi bir şekilde yapabiliyor.Peki, Mercedes seviyesinde mi ? henüz bunun cevabını veremiyoruz.Çünkü Mercedes şuan bir karmaşıklık içinde araçta bazı sorunları anlamaya ve çözmeye adanmış durumda. Lauda’nın açıklamalarına göre ve gözlemlerime göre Mercedes, Ferrari aracına göre şuanlık daha agresif gibi duruyor.Mercedes, asla asıl elini gösterdiğini söyleyemeyiz ve ilk çizgi için savaşacaklarından şüphe duymamalıyız.3 takım içinde herkesin(taraftarların) bir takım için beklentisi illaki domine etmesi olmamalı.Sezon uzun bir maraton ve gelişimin fazla olması dengeleri değiştirebilir.

Değinmek istediğim önemli bir konu;

Ferrari ve Mercedes’in onboard’ı yayınlanınca, haliyle analizcilerin çoğu karşılaştırma yapmadan uzak durmadı 🙂 Bazı kişilerin akıllarında da soru işareti kalmış diye düşünüyorum.Arkadaşlar bu tür videolara lütfen aldanmayın. Virajlara giriş açıları,çıkış açıları; yakıt,motor modu,pilot kaynaklı hataya veya seçtiği çizgiye göre değişebilir. Üstelik yapılan karşılaştırmalar çok komik. Bir virajdan bahsedeyim; adam resimi koymuş, 10.virajda Raikkönen’in taştığı ve apeksi kaçırdığı için geniş açıdan aldığı viraj anını koymuş ve olumsuz bir şekilde yorumluyor.

Testler boyunca izlediğim bu virajı Mercedes, Toro Rosso hariç diğer bütün takımlara kıyasla yakın geçiyor, fakat bunu yapıştırıp, yanlış analiz sonuçları çıkarılabiliyor.Ama virajlarda mekanik tutuş,aero,frenleme önemlidir.Virajlara göre hangisinin bir tık öne çıktığı değişebilir. Bu virajda mekanik tutuş bir tık önemli ve atladığımız nokta, Mercedes aracının virajlarda süspansiyonundan gelen mekanik tutuş, Ferrari ve RedBull’a kıyasla bir tık ileride olması.Fakat Ferrari bu konuda gördüğüm kadarıyla çokta gerisinde değil. Velhasıl çıkaracağımız sonuçlar tur’a bir bütün olarak bakmaktır.Araçlar stiline göre farklı virajlarda daha iyi veya stabil olabilir.Motor modları ve yükleri etkileyebilir.

Zamanınızı ayırıp yazımı okuduğunuz için teşekkürler, sağlıcakla..

33 Yorum

 1. Eline sağlık güzel derleme olmuş.

  Testlerden bir kaç onboard görüntü izleyebildim sürüş açısından araç gerçekten güven veriyor çoğu yerde.

  Aklıma Vettel’in “Bildiğiniz üzere benim bir geleneğim var. Kazandığım her zaferden sonra o yarıştaki kaskı bir daha kullanmıyorum. Son üç yılda çok fazla kask değiştirdiğimi söyleyemem, ancak gelecek yıl belki de 10’dan fazla kaska ihtiyacım olacak.” sözü geliyor. Umarım güzel sonuçlar gelir.

    • Çekilmezleri biz sabırla yavaş yavaş yoluyoruz. 🙂 Demedi demeyin adım adım balonsocuların haline evriliyorsunuz ferrari transferi devri gibi büyük gazlar biriktiriyorsunuz çok fena patlarsınız, patlatırız 🙂 Neydik ne olduk olmasın sonra. 😀 Acılar size ders versin 🙂

     Benim size tavsiyem zaten aramızda sizden başkası yokta 🙂 en azından bi 4 yarış sakin olun gözlem çekin yarış ve quarter denen şeyi en azından halledebiliyorlar mı, yönetebiliyorlar mı gözlemleyin. Yoksa söyleyeyim çok fena dalga geçeriz yazmaya çekinirsiniz. trf1’in öfke patlamaları yaşayıpta yazamayan kimici, alonsocularına dönmeyin isterim 🙂
     Temkin her zaman kazanır. Almanlar temkinlidir. Schumacher de bir alman idi. (temkinin arkasını sağlayamadın mı sonu blitzkrieg, adolf gibi olur)
     Fitbolculuktan evriltmek lazım artık hevesi, iştiyaki yoksa ocağınıza bayrak direği dikerler ışıklarınızı söndürürler iç karadelik yaşatır. 🙂
     Sabırlı olmak iyidir bak Lewiscilere kutsal ışıkları, silmarilleri sönüyor 🙂
     ismi kim olursa olsun deliliğe düşen yaşar bu ateşi 🙂 tadar Balrog alevini 😛

     • ”Ferrraide bu kadar şey değişmişken, sezon içi gelişimde de geride kalmayız umarım ve şampiyon oluruz.”

      ”Temennim; Ferrari ve Red Bull’un , Mercedes’i yakalaması yönünde”

      ”Mercedes, asla asıl elini gösterdiğini söyleyemeyiz ve ilk çizgi için savaşacaklarından şüphe duymamalıyız”

      ”Peki, Mercedes seviyesinde mi ? henüz bunun cevabını veremiyoruz”

      Vallahi abi benim emin konuştuğum felanda yok. Erkenden gaza geldiğim felanda yok. Yorumumda da zaten Ferrarinin genel sezonda çok iyi olursadan bahsettim. Sezonun bir kaç yarışı Ferrarinin durumuna baktıkça anlayacağız ne olup ne olmayacağını. Ha o zaman pozitif yönde bir meğilim olursa ve haliyle benimde içimde biriktirdiğim dolu şey var doğru, her Ferrariye gönül verenler için geçerli bu ve birde şampiyon olursak o zaman patlamanın kralını görecek herkes. Fakat bu sadece bu sezona has bir şey değil, diğer sezonlarda da olabilirdi.O yüzden siz bana niye böyle birden abandınız anlamadım. Ha şunuda söyleyeyim Rbr’nin ilk yarışta ve sezon başı tasarladığı aracın Ferrariden daha iyi olacağına iddia giren varsa buyursun. Övdüğünüz adamların patlamalarını izleyeceğine adım gibi eminim 🙂 Anca burdan gömersiniz beni.

      • İşte derli toplu yazarken sesinde ki o heyecanın titreşimi headers da sönümlenmiş oluyor 🙂
       Tek atarken döküyorsun herşeyini 🙂
       Yine şükür korkunun büyüklüğünden sende az biraz bi tedbir durumu var 😀 başkalarının işi daha zor.
       İşte niye abanılıyor görünen köy kılavuz istemiyor öyle düşün 🙂 sen ne dersen de yakaya verdiklerin ortada yani buradan öyle görünmüyor 😀
       Ben girebilirdim mesela korkusuzca. Ama hepsine nötrüm. Hatta sezonun gidişatına göre mercedesci bile olabilirim sitede öyle bi açık var yani 🙂
       Bir de kimse (o kadar genel yazmama bakmayın) avustralyanın garipliğini düşünmüyor. Öyle şeyler bir araya gelir ki sezona %40 bile netice vermeyebilir orası hiç olmayan şeyler değil yani.
       O yüzden rambolar sadece filimlerde uzun yaşar 😀

 2. Tekrardan eline sağlık, şimdi okuyabildim..

  Mercedes ve Red Bull’un süspansiyonunu FIA yasaklayabildi mi? Hayır. O illegalse Ferrari’nin sidepodları da illegal. Size göre tabi 😀 Yoksa bana ne elin sidepodundan süspansiyonundan, ona bakmam ben.

  2016 sezon öncesi testlerine de baktığımda Ferrari’lerin ilk iki sırada bitirdiğini görmüştüm. Mercedes’in bu işleri sezon öncesi ve içinde nasıl idare edebildiğini gördükten ve Scarborough’un röportajda sorduğum Mercedes motoru sorusuna verdiği cevabı gördükten sonra pek de emin olamıyorum doğrusu.

  Hani antrenman şampiyonu diye adı çıkmıştır ya Ferrari’nin, bunu yapan kendileri değil ama öyle gösteren diğerleri. Ortada bir sazanlık yok bu kez, ama öte taraf da hiç ortada yok. Kelaj ayrı muamma.

  Ayrıca, Ferrari’nin all-italian kadrosu iyi iş çıkarırsa daha önce ettiğim tüm laflarımı yerim, ancak Brawn harici bunu başarabilmiş bir ekip yok. Formula 1’de başarı kaliteli mühendis, iyi ekipman, yıllar süren ardarda çalışma ve bol parayla gelir. Geçenlerde Red Bull’un çalışma tarzından bahseden Renault adamının haberini okuyun derim. Ferrari’de bunlardan sadece biri var: para.

  • Sağolasın. 2016 ile 2017’i kıyaslamak biraz zor. Ferrarinin çok daha iyi bir paketle geldiği görünüyor. Kuralların değişmesiyle birlikte yakalanmak isteyen takım Ferraride olabilir, bir başkasıda. Sonuçta aerodinamik kurallarda açığı yakaladın mı öpersin 🙂

   ”Formula 1’de başarı kaliteli mühendis, iyi ekipman, yıllar süren ardarda çalışma ve bol parayla gelir.”

   Umarım seni Ferrari yanıltır.

 3. Ben hala Mercedes’in sürpriz yapabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden ön kanat, arka kanat, taban, difüzör Allah ne verdiyse üzerine düşmeliyiz. Ladies and Gentlemen 2017 Formula One World Champion Kimi Raikkonen !!!

 4. Bu arada yazıya Ferrari’nin takım içi atmosferini yansıtan tek bir cümle yazarak ekleme yapayım:

  “Raikkonen’nin yüzünde muzip bir gülümseme var.”

  (Muzip dilimize Arapçdan geçen ve azap verici, can yakan anlamına gelen bir kelimedir.)

 5. Eline sağlık Çağrı. Güzel ve akıcı bir yazı olmuş.

  Tahmin yapmak için henüz erken,herkesin gerçek gücünü Avustralya Q3te 2.haklarda göreceğiz.
  Ferrari,temeli iyi olan bir araca sahip orası belli. Geçen sene sürekli vites kutusu ve arka lastiklerin aşırı ısınması dolayısıyla yol tutuş kaybı yaşıyorlardı,bunların geride bırakılması güzel haberler.Ayrıca aractaki Rbr tarzı arka süspansiyon sisteminin entegre edilmesi,s kanalı ve sidepod hava girişleri enteresan ve takdire değer.

  Herkes tam gücünü göstermediği için hızlı turları konuşmak istemiyorum,ama yarış simulasyonlarında yakıt yükü düzeltmeleri yapılarak daha gerçekçi yorum yapabileceğimiz bir kaç haber okudum.
  Ferrari’nin 0.3 saniye Mercedes’in önünde olduğu,Rbr’nin de 0.4 saniye Mercrdes’ten geride olduğu sonucu ortaya çıkmış.Tabi Mercedes’in daha düşük mod ile turlardığı söyleniyor ve henüz rbr’nin gerçek gücünü görmedik.

  Dileyelim beklentilerimizi karşılayacak bir sezon olsun.Güzel yazı,tekrarden tebrikler.

 6. FİA eğer rekabete, spora, Fom’a, yatırımcılara(sponsor-liberty) darbe vurmak istiyorsa buyursun Ferrari’ye yasaklamaları koysun. çok büyük bilmem ne çocukluğu olur gerçekten. eğer öyle bir şey olur da Ferrari yarışlara çıkarsa onlara da yazıklar olsun.

  • Ya öyle bir sey olmaz diyorum ben. Olacak en büyük olay “aha esnetiyorum kuralları” muhabbeti olur. Ferrari’nin kullandığını diğerleri de kullanır bu durumda. Ha eğer yasak gelirse arkadan gelip liderliğe oynayan bir takımın yolunu kesmiş olurlar. Ben şahsen böyle bir şey olacağını düşünmüyorum. Yok olursa harbiden hiç kafa yokmuş derim bunlarda.

 7. Açıkçası ben yeni kuralların özellikle aero konusunda gelişime açık olduğundan pek güvenemedim ferrariye.Ama gerçekten kendilerinden beklenmeyecek radikallikte bir araçla çıktılar ortaya.Özellikle sidepod konusu çok zekice tasarlanmış.Her ne kadar illegal muhabbetleri dönse de bence hiç bir sıkıntı çıkmaz.Yani bir nevi masabaşındakiler cezai durum olsa dahi ceza vermezler.Yıllardır gördük bunu biz bu organizasyonda.Zaten ferrari yıllardır şöyle baskın bi araca hasretken f1 in izlenebilirliği adına negatif bi durumun olacağını sanmıyorum. Sanki sezonun açılış yarışını kazanmışçasına bi havaya da girmedik değil şu ara 🙂 Ama f1 in tüm değerli yorumcuları falan ciddi şekilde beğendiler aracı.Motorda da tokenin kalkmasıyla gelişim olduğu açık.Dayanıklılık konusunda ferrari en iyisidir bu sporun zaten.Şu an herkes dayanıklı ama 2000lerde herkes dökülürken yardırırdı ferrari bu konuda yani sağlam deneyimi var bu konuda.
  Benim tek çekince gelişim konusunda takımın izleyeceği yol.içeride umarım doğru adamlar doğru yere gelmiş ve organizasyon konusu çözülmüştür.Aero olarak takım yıllardır sıkıntı yaşadı rüzgar tüneli gibi konularda.Ferrari bütçe olarak da bu sporun en güçlüsü.Artık bu şanına layık bi başarı yakalamalı.O sene bu sene diyorum ve güzel yazı için çağrı ya teşekkür ediyorum 🙂

  • Teşekkütler Sinan. Özellikle böyle bir aracın tasarlanması benide şaşırttı. Erken konuşmak istemiyorum ama şuanlık demekki neymiş en iyilerinede ihtiyacın yokmuş. Zamanında test şampiyonu diye geveleyenler şu an sus pus. Sorun ne pilottan ne en iyi mühendisinden. Asıl sorun birlik beraberlik ortamını ve başarıyı arayacak kadronun kordineli olarak birbirlerine destek olamaması.Ferrari içerisinde ki sorunların bugüne kadar asla sebebi mühendislik bilgisinden kaynaklandığına inanmıyorum. Tamamen takım içi spesifik insanların inatla belirli pozisyonlarda tutularak ısrar edilmesi, akabinde alt tarafla-üst tarafın kordinasyon eksikliği sonucu başarının gelememesi. Umarım takım için bu kadar temeli iyi bir aracın sezon içinde gelişimini durdurmaması. Ben Ferrari mühendislerine her zaman güveniyorum ve savunuyorum sebebi buydu. Bazen duygu daralmasından dolayı küfür ettik,yanlış gibi lanse ettik yaptıklarını ama asıl düşüncem budur. Ferrraide bu kadar şey değişmişken, sezon içi gelişimde de geride kalmayız umarım ve şampiyon oluruz.

 8. Güzel yazı olmuş Çağrı. Açıkçası benim kafam hala araçtaki radikal değişikliklerin olası bir şikayet veya herkes tarafından kullanılması durumunda Ferrari’nin ne reaksiyon vereceği konusunda.

  Çünkü bu araç RBR’in önünde ise, Mercedes’i zorlayabiliyorsa bu teknik altyapıdaki köklü değişiklikler sayesinde oluyor. Ferrari bu avantajını yitirirse başka bir çözümleri var mı gerçekten merak ediyorum.

  Yoksa şu haliyle bu araç ile Ferrari’nin şampiyonluk savaşı vereceğinden en ufak şüphem yok. Ama araçlar bu haliyle kalmayacak, gelişim hayati önem taşıyor. Çift yakıt püskürtme noktalı enjeksiyon sistemi gibi kozları var Ferrari’nin. Bunları nasıl kullanacak, ne zaman kullanacak, ne kadar iyi kullanacak bekleyip görmemiz lazım.

  • Ferrari, süspansiyonlar hakkında FIA’ya mektup yazarak bazı soruların cevabını almış ve bariz illegal tabir ettiğimiz RBR süspansiyon sistemini geliştirmiş.Yani demekki bu süspansiyon muhabbetini ya yasaklayamadılar ya da legaldi ve öğrenmek,fikir edinmek için olduğunu söyleyebiliriz. Tersi durumda nasıl bunu yasaklayamadıkları gibi olası bir ters ivme de aynı şeylerin olacağını düşünüyorum. Ferrarinin sistemine şuan tam olarak ”illegal” diyemeyiz.Çünkü konuşulan bir şekilde Ferrari mühendislerinin bu tasarımı kural dışına çıkartmadan kıvırdığı. Detayla nasıl olur bilemem, sezon ilerledikçe anlayacağız.

 9. Eline saglik guzel bir yazi olmus. Bana gore hala Mercedes onde ama fark kapandi gibi iyice. Tabi farazi konusuyoruz, ilk yarista Ferrari testlerdeki basarisini devame ettirirse guzel bir sezon izleme sansimiz olur.

  • Teşekkürler abi. Temennim; Ferrari ve Red Bull’un , Mercedes’i yakalaması yönünde .Bu halde takım stratejileri,pilot savaşları-kavgaları olacağına inanıyorum ve akabinde heyecanlı bir sezon olmasını umuyorum ki bazı takımların veya pilotların maskelerini görmüş olalım 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]