Ferrari gün itibariyle 2019 sezonunda yarışacağı araç olan SF90’ı tanıttı. Görünüşe göre Maranello merkezli ekip iki sezon arasında yeni şeyler keşfetmiş.

Arka kısım oldukça sıkı paketlenmiş

Ferrari tasarım ekibinden son yıllarda bazıları rakip takımlardan kopyalanan birçok yenilikçi fikir geldi. Ve 2019 için mühendisler yine ilginç detaylara imza atmış. Hava alığı hemen gözümüze çarpıyor. SF90 rakiplerinden önemli ölçüde daha küçük, ve görmeye pek alışık olmadığımız üçgen şeklinde hava alığına sahip.

Yan tarafta köklü değişikliğe gitmeyen ekip, yeni kanatçıklar ile son iki yılın konseptini sürdürüyor. Geçen senenin aksine aynalar Halo ile entegre değil ve nispeten uzun kollar ile gövdeye bağlı, bu da aynaların açıkta durduğunu gösteriyor.

Ferrari motor kapağında da ilginç bir tasarıma imza atmış, üstten bakıldığı zaman SF90’ın oldukça dar bir arka bölüme sahip olduğu anlaşılıyor. Böylece Wastegate’ler doğrudan egzozun üstüne konumlandırılmış.

Motor kapağının üst kısmını oluşturan plaka, yani köpekbalığı yüzgeci diğer 2019 araçlarına göre epey belirgin bir yapıya sahip. Arka salıncaklarda ise McLaren’da olduğu gibi tek kollu bir yapı kullanılmış.

Yenilenen arka kanat

Arka kanat gövdeye tıpkı geçen seneki araçta olduğu şekilde çift sütun ile bağlansa da yeni olarak egzoz ile arka kanat arasına monte edilmiş bir T kanat var. Ayrıca DRS’nin ayar mekanizması da değiştirildi. Göze çarpan en önemli şey ise arka kanadın çift katmanlı bir yapıya sahip olması. Kanadın yan yüzeyleri orta noktadan mevcut kurallarn izin verdiği ölçüde kavislenerek bir yarık oluşturuyor. Ek olarak, hava akımını düzenleyen yönlendiriciler de kanadın yan yüzeyinde yer alıyor.

Ayrıca otomobilin önünde de keşfedilecek ilginç ayrıntılar var. S kanalının giriş delikleri biraz yukarı kaydırılmış. Ön kanatta ana taşıyıcı üç katmana ayrılmış. Burnun altındaki boş kısım, yukarıdaki griye boyalı flaplar ve kırmızı renkteki alttaki flaplar.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]