Teknik Analiz: Suzuka

2

Geçtiğimiz hafta sonu Japonya’da Suzuka pistinde takvimde 8 şeklinde olan yani kendisini kesen tek pist olarak 53 turluk mücadeleyi Rosberg kazanmayı başardı. Mercedes pilotları kıyasıya bir mücadele içinde son yarışlara doğru devam etmekteler. Bakalım bu mücadele zarfında takımlar Suzuka pistine giderken ne gibi yenilikler götürdüler.

Ferrari

f1-technical-analysis-japan-ferrari-nose-pillar_en-1

Ferrari takımı 2016’ya şampiyonluk parolasıyla çıkmasına rağmen henüz galibiyet alamadı. Aracın beklenilenden yavaş olması ve rotayı 2017’ye çevirmeleriyle birlikte SF16-H’ın ön tarafında değişiklikler yapmakta. Formula 1 araçları bildiğiniz üzere vorteks etkisi oluşturmakta. Temelde bu neden aracın üstünden ve altından geçen havanın birbirine eşit olmamasından kaynaklanır. Bir nevi uçakların kalkarken ve inerken yaşadıkları durum. Ferrari takımı sağ ve sol lastiğin iç tarafından geçen havanın dağılımını ayarlamak için burun bölgesinde ufak bir değişiklik yaptı. Daha büyük bir kirişe sahip olan burun bu vorteks etkisi için daha uygun bir hale getirildi. Daha önceki sezonlardan bulabildiğim birkaç resim ve gif  var oraya bakıldığında gelen havanın aldığı şekil gözükmekte.

red-bull-vortex

bs3o7xeiqaefgmp

685840124660941094

maxresdefault

y250-analysis

Bu son fotoğrafta ise gelen havanın dağılımı basit bir şekilde gösterilmiştir.

f1-technical-analysis-japan-ferrari-bat-wing-vanes-turning-vanes_en

Ferrari takımı Malezya’ya giderken daha önceden araca monte ettikleri Yarasa Kanat (Bat-Wing) üzerinde değişiklikler yaptılar. İlk fotoğrafta yapılan kıyaslamada da görüldüğü üzere taban üzerinde bulunan yatay kanatçık daha uzun bir hal almış. Daha önce tek bir kanatçık ve sonradan (Silverstone olması lazım) ikili kanatçık haline gelen yarasa kanatçıkları son olarak üçlü ufak hava geçişlerine izin veren yarıklı bir şekilde revize edildiler (Sarı Oklar). Çok büyük bir ihtimal olarak bu yapılan değişikliklerin 2017’ye bir ışık tuttuğu söylenmekte.

f1-technical-analysis-japan-ferrari-front-wing_en

2017 için köklü değişiklikler yapılacak evet ancak takımlar şu an olan kurallar çerçevesinde araçlar üzerinde farklı parçaları denemekteler. Ferrari takımı Suzuka’da yeni bir ön kanat ile piste çıktı ve kanat üzerinde göze batan (En alt foto) kıvrımlı bölgenin değiştirilmiş olmasıydı. Tabi bu bölge değiştirilirken ön taraftaki uç plakadan itibaren her bir kıvrımın bağlı olduğu ufak kanatçık olarak adlandırabileceğimiz bölgeler revize edildi. Kanadın dış bölümünün hemen yanında bulunan (Beyaz Oklar) yarıklar tek bir kanal haline getirildi ve hava akımı daha dışa doğru alınması hedeflendi.

Sauber

Sauber takımı 2016 aracını 2015’in neredeyse son yarıştaki haliyle piste sürmüştü. Takım sezon içerisinde ilk büyük güncellemesini Spa pistine gelirken yapmıştı.

f1-technical-analysis-japan-sauber_en-1

Japonya pistine geldiklerinde ise taban üzerine iki adet dikey kanatçık olduğu görüldü. Bunun dışında takım bargeboard(Mavi ve Kırmızı Oklar) adını verdiğimiz bölgede de güncellemeye gitti. Bargeboardlardaki yüzey alanlarının değişmesiyle birlikte aracın zemininin dış bölümünde (Yeşil Ok) bulunan kıvrım revize edildi ve ufak bir dikey yarıklı kanatçık eklendi.

Takım patronu Monisha Kaltenborn 2017 sezonunda 2016 Ferrari motorunu kullanacaklarını hatırlattı. Bu yüzden araç üzerinde yapılacak her güncelleme gelecek sezon için bir anahtar niteliğinde. Toro Rosso gibi geçen sezonun motoruyla yarışan araçları göz önüne alırsak yaşadıkları düşüş ortada. Bu yüzden şasi anlamında açığı olabildiği kadar azaltmak Sauber için çok önemli.

McLaren & Renault

f1-technical-analysis-japan-mclaren-renault_en

Renault takımı arka tekerleklerin hemen önünde bulunan yatay kanatçıkların sayısını ikiden bire indirdi. Ardından bu tek kanatçığa (Üst Foto) kıvrım vererek hava akımını daha verimli bir halde kullanmayı hedefledi. Bu trendi kullanan bir diğer takım McLaren (Orta Foto) oldu.

Bu kanatçık yüksek enerji oluşturarak hava akımını (Sarı çizgi halinde gösterilmekte) lastiğin iç yüzeyine doğru yönlendirmekte. Bunun sebebi difüzörü gelen türbülanslı hava akımından korumak.

Toro Rosso

f1-technical-analysis-japan-toro-rosso

Takımlar sahip oldukları 1.6 litrelik v6 turbo şarjlı motorları ve ona bağlı çalışan parçalarını soğutmak için farklı yöntemler uygulamaktalar. Toro Rosso’da ise bu bölüm 5’e ayrılmış vaziyette. Ortadaki (Sarı Ok) direkt olarak içten yanmalı motora gitmekte. Kırmızı oklardan birisi yağ soğutucusu (Güç üniteleri için olan soğutma beraberinde) olurken diğeri vites kutusu için soğutmayı sağlamakta. Beyaz ok ile ilgili bir bilgi bulamadım ancak tahminimce intercooler için ekstra bir soğutma sağladığını düşünüyorum.

2 Yorum

 1. Güzel paylaşım Erdim,eline sağlık.

  Ferrari, 2017 adına doğru testleri yapıyor.Takım süspansiyon geometrileri üzerinede bazı parçaları deniyor.Ama bunun Mercedes kadar geniş kapsamlı yapmıyor,yapamıyor,yapmıyacak.Mercedes 2017 için arka süspansiyon tasarlamıştı.Onun meyvelerini alıcaklar. Ferrari,tahminimce 2017 için en önem vereceği şey taban,difüzör,arka kanat üçlü kombinasyon. Takım 2015-2016’da taban-difüzör anlamında epey yol katetti. Meyvelerini alıyoruz.Bu burun altı yenilikler ise S-kanalın habercisi olacak gibi duruyor olabilir mi ? Eğerki olursa yarasa kanatçık + yeniliklere nasıl etkisi olacak.Yani kombinasyonu nasıl olacak merak içindeyim.

 2. Teşekkürler takdirler Erdim.
  Bu yazı direkt bununla ilgili bakılabilir…
  http://www.sonsektor.com/kose-yazilari/drs-liderler-icin-zafer-garantisi-mi/

  Toro rosso nun air inlet ilginçmiş gerçekten. Intercooler değil onlar yanda. O beyaz oklu büyük kısım gerçekten engine turbo ikilisine gitmiyorsa ilginçtir gerçekten ve diğer intake cooling’in başarısını gösterir. Bu bölümden normalde bir miktar transferle egzoz çıkışına doğru arkadan salınmak üzere yollanır drag için kullanılır. Bu derece büyükse soğutma politikasında ilginç oluyor gerçekten. Tabi görülenin dışında bu geniş hat içerisinde de kademeli bir ayrım olup sarı engine hattını besliyor olabilir. Açıklık düzeyi ile akım hızına odaklanılmış olabilir. Bilemiyoruz tabi.

  Soru soralım. Şu gif lerde ki tertemiz havada ki şu hava olaylarının görünme sebebi nedir?
  Bunlara senin yalın dilinle değinebilirsen genç meraklı arkadaşlar da öğrenmiş olur.

  2000’lerin ortalarında kimilerine boynuz denilen koca koca kanatlar söz konusuydu sonradan kafa çaktı tabi doğal döngü ile.. Şimdi bakıyorsun küçücük kanatlar, kıvrımlar ile uğraşıyor yav bunlar. Bir süre sonra bu da çakabilir.
  Tabi insan bunun gerekliliğini de sorguluyor. Eski güç üniteleri, teknoloji pahalı diyorsun şu boyu 10 cm i bulmayan şeyler için milyon $ lık simulasyonları saatlerce çalıştırıyorsun…
  Uzaylı gelse güler hani 🙂
  O kadar uç, faidesi tartışılır belki gereksiz şeyler ki birileri birşey tahayyül ediyor bin kişi sadece ne yaptıklarını anlamaya çalışıyor 🙂
  Görsen sanki devletler yarışıyor 😛

  https://imgur.com/a/j5LOe#UWi7mOW
  toro çok eskiden böyleymiş…

  Bu işin mühendisliğine meraklı olanlar da bu tip şeylere bakabilir.
  http://www.saltmine.org.uk/randy/airboxdesign.html
  http://www.altairhyperworks.com/html/en-us/rl/ACUSIM/papers/AIAA10_2010-1431_MNGodo.pdf
  bunda wortex, drag vs nasıl planlandığı ölçeklendiği mevcut.

  Geçendi aslında konusu. Bu da inlet/intake (hava girişi ve kanalizasyon), air boxing (hav alıkları ve boğazlar)e kadar garaj ölçeğinde nasıl çalışılıyora örnek. Telemetri olmasa da ecu nasıl okunuyor afr hesaplanıyor ecu remaplanıyor önizleme olmuş olur.
  http://www.adaptronic.com.au/forum/index.php?topic=5964.0

  Motorun varlığıdır havadan sudan işler :p

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]