Mercedes takımı serbest antrenmanlara gelirken yeni bir arka kanat ile piste çıktı. Her iki pilot arka kanadı test etti. Fakat bu kanat sıralama ve yarışa kullanılmadı.

Bu ‘kuğu boynu’ şeklinde olan sütunlara sahip tasarımı 2017’de Ferrari takımı denemişti. (Haas ve Sauber gibi İtalyan üreticiden güç ünitesi tedarik eden takımlarda da bu tasarım görülmüştü)

Kazancın olduğu alan belli. Yere basma gücünü arttırarak aerodinamik kazanç sağlamak.

Mercedes aerodinamik tasarımcıları (Sarı ok) egzozun hemen üst tarafına bir kanatçık eklediler. Bunun aerodinamik anlamda bir elastiklik getirdiği düşünülmekte.

Gelecek yıl ön kanatlar tamamen değişecek. Fakat Mercedes takımı ön kanadı revize etti. Üst cascade yapı (kırmızı ok) eskiden ufak bir kiriş ile bağlıyken artık tek bir yapı haline gelmiş.

Sarı ok ile gösterilen bölümde girdap oluşturulan bölge iki kanatçıklı bir hale ayrılmış. Takımlar kazanabilecekleri en ufak aerodinamik kazançları piste aktarmaya devam ediyor. Bu elden geçirilmiş ön kanatları Mercedes takımı yarış içerisinde kullandı.

Son zamanlarda Mercedes’in lastik kullanma konusunda diğer takımlara göre, özellikle Ferrari ile kıyasladığı zaman öne geçtiği görülmekte. Mercedes takımı arka fren boru ve bu bölümdeki alanda değişikliğe gitti. Sarı ok ile gösterilen bölgeye bakıldığında yeni tasarımın hemen hemen üç farklı alan sahip olduğu gözükmekte.

Jant ile birlikte değişen fren boruları tasarımı ile birlikte Belçika’nın ardından lastikleri aşırı ısıtan Mercedes’in bu sorunu çözdüğü ve ideal aralıkta lastik kullandığı düşünülmekte.

Mercedes gibi Ferrari takımı da Sochi’ye gelirken yeni bir ön kanat getirdi.

Üst flap bölgesine (sarı ve yeşil ok) bakıldığı zaman daha düz bir halde yeni flaplarin olduğu gözükmekte.

Mavi okla gösterilen bölgeye bakıldığı zaman keskin yapı kaybolmuş ve (turuncu ok) uç plaka ile aralarında bulunan bölge daha dar bir hale getirilmiş.

Beyaz oklu bölümde uç plakanın dış tarafında bulunan kıvrımlı tabakanın daha yukarıdan başladığı gözden kaçmıyor.

Ayrıca (gri ok) dikey bir kesme eklenen uç plakanın Red Bull’dan ilham alınarak tasarlandığı gözlendi.

Kokpit altında bulunan kıvrımlı kanatçıklarda değişikliğe gidilmiş. Bu değişimin 2019 değişikliklerini kapsadığı düşünülmekte.

Renault 2018 için son büyük güncellemesini piste sürdü. İki taban arasında bulunan en büyük fark kıvrımların bulunduğu kenarların (sarı ok) daha fazla açıya sahip olması. Ricciardo’nun gelişiyle birlikte takım daha kısa sürede gelişmeye ve üç büyük takıma yaklaşmayı hedefliyor.

2019’da değişecek olan ön kanatların ön bölümde bulunan flaplardan arınacağı bilinmekte. Okları 2019’a çeviren Renault takımı Rusya’da iki araçta birden bu traşlanmış ön kanatla birkaç tur attı. Böyle bir kanadın 2019’da kullanılamayacağı (çünkü yapı beşli yapıdan daha fazla yapıya sahip olması) bilinmekte, fakat Enstone’a giden verilerin bu konfigürasyona dair bir kaç fikir verebileceği düşünülmekte.

Sauber takımı C37’nin taban yüzeyi ve ön kanat yüzeyine mavi, dış yüzeyi yapışkan olmayan bir film çekti. Bu değişikliğin amacı lastik parçacıklarının yapışmasını engellemek. Mercedes ve bazı takımların kimyasal yapıda olan Teflon bir spreyi ön kanat ve kanat üzerinde bulunan ufak parçacık ile uç plakalara sıktığı bilinmekte.

McLaren takımı Cuma günü MC33 üzerine sürüş yüksekliğini lazerle ölçen bir sensörü ön kanat üzerine taktı. Woking merkezli takımın son bir kaç hafta sonunda farklı parçalarla ölçüm yaparak rüzgar tünelinde keşfedemedikleri fakat aracın sürüşünü etkileyen hatalarını bularak aracı anlamak için böyle bir yönteme gittiği düşünülmekte. Bunun yanında takımın bu verileri göz önünde bulundurarak yeni araç tasarımını yaptığı padoktaki söylentiler arasında.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]