Teknik Analiz: 2017 Sochi GP

0

Rusya’da sıkıcı bir yarışı geride bırakmıştık eğer hatırlarsanız. Bakalım Sochi’ye gelirken hangi takım ne tür güncelleme yaparak gelmiş.

Mercedes

Hatırlarsınız Bahreyn’de Mercedes pilotu Lewis Hamilton startta Vettel’in gerisinde kalınca hem yarıştaki strateji avantajını hem de belki de zaferi kaçırmıştı. Mercedes bu alanda zaten uzun zamandır sorun yaşamaktaydı.

Bottas’ın direksiyonuna bakıldığı zaman (2 Parmağın içine girebileceği şekilde) bir debriyaj pedalıyla geldiler. Ve Bottas üçüncü sıradan kalkıp ikinci virajın sonunda Alman pilot Vettel’i geçerek liderliği almıştı.

Mercedes takımı ikaz lambasının olduğu bölümde bulunan yapı üzerinde ufak bir güncelleme daha yapmış. Tırtıklı bir parça kullanan takım hava akımının arka taraftaki etkisi için kullandığı düşünülmekte. Ferrari takımı gibi Mercedes’te Sochi’de ufak iki delik açarak piste çıktı. Bahreyn’de bu burnu kullanan Ferrari’nin delikleri Mercedes’e göre daha ufaktı.

Ferrari

İtalyan takımının aracı bu sene uzun sürüşlere çok uygun. Gözüken o ki atını şahlandıran takım sene içerisinde yapacağı gelişime göre bu sefer sezon ortasında havlu atmak yerine sezon sonuna kadar şampiyonluk yarışında olabilir. Geçen seneki araçta yol tutuşu seviyesi için kullanılan (GRIP) butonu araç direksiyonu üzerine almış. Bu sene lastik kullanımının (Özellikle uzun sürüşlerde geç düşüş yaşayan lastikleri yüksek performansta kullanabilmek) çok önemli. Ve Ferrari bu konuda oldukça kuvvetli gözükmekte.

Bu sene atılacak her adım her takım için çok önemli. Bunu bilen Ferrari çapraz (Crossover) şeklinde S – Kanalı borularını burun içerisine yerleştirmiş. Kabataslak olarak söylersek sağ girişten giren hava sol taraftan çıkıyor. Sistem burnun üstünden ve altından gelen havayı hızlandırıp temizleyerek (Buradaki temizlik bildiğimiz anlamda değil enerji kazandırmak anlamında da denilebilir o yüzden iki farklı anlamda kullanılmış) burun bölgesinde yavaş bir hava akımı oluşmasından ise bu bölümde bulunan hava akımını hızlandırmakta.

Değişen lastik profilleriyle birlikte (Lastiklerin ısınmadan dolayı etkilenmesinin azalması) kullanım aralığını ayarlamak her takım için çok önemli. Kızılötesi sensörleri aynaların arka tarafına ve ya ön kanada yerleştiren bazı takımlar ön tarafta lastiğin yüzey sıcaklığını ölçmekteler. Aynı şekilde arka tarafta zemin üzerinde bulunan ufak şişkinliği altına yerleştirilen kameralar sayesinde arka lastiğin sıcaklığını anlık olarak ölçerek takımların önemli miktarda veri elde etmesini sağlamakta.

Bu işi daha da ilerleten bazı takımlar HD (Yüksek Çözünürlüklü) olarak hava girişini bulunduğu bölgeye bu kameraları yerleştirerek çok detaylı çekimler yapmakta. Bu kadar yüksek verinin bulunduğu çekimlerin geri dönüşünü (Feedback) araç pite geldiği zaman yapılmakta. Ancak Mercedes’in sahip olduğu wireless ile çalışan sistem araç pit yoluna girdiği andan itibaren bu verileri takıma aktarmaya başlamakta.

Red Bull ve Force India gibi gerideki takımlar az önce dediğim kızılötesi kameraları belirli yerlere yerleştirmekteler. Fakat Mercedes W08 aynasının arkasına bir kamera koymakla yetinmemiş iki sensör ve bir kamera koymuş.

Renault

Renault takımı Rusya’ya gelirken kokpit altında bulunan yüzgeç kanatçıklarını tekli profilden ikili profil haline geçirdi.

Bunun yanında takım yeni bir ön kanat getirirken hava akımı beslemeli bir aks sistemi getirirken görüldü.

Sauber

Sauber takımı C – 36 üzerine McLaren’in kullandığı bir T – Kanat ekleyerek Sochi’ye geldi. Bu yeni T – Kanat eski bulunana göre araç üzerinde oluşan vortexleri ve drag etkisini değiştirmiş oldu.

Bunun dışında Williams yeni bir maymun koltuğu güncellemesi, Force India daha kıvrımlı bir bargeboard ve Toro Rosso takımı ise asimetrik bir motor kapağı (Soğutma için) STR 12 üzerinde test etti.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]