Sezon başından beri en fazla gelişen takımın Ferrari olduğu aşikar. Hem lastikleri kullanmayı çözdüler, hem sürülebilirliği arttırdılar hem de performans olarak geliştiler. Ancak bir eksikleri var o da taktik anlamda diyebiliriz. Buna bir de sürücü hataları eklenince 2018 şampiyonası adeta Vettel ve Ferrari kampı için uzaklaşan bir gemi olmaya başladı. Geriye yalnızca el sallamak düşüyor gibi gözüküyor.

Gelelim Singapur’a. Ferrari bargeboardlarında hafta sonu değişikliğe gittiği görüldü. Monokok tarafında olan iki elementin aynı yükseklikte oldukları görülürken diğerlerinin yüksekliklerinin arttığı gözden kaçmadı (Beyaz ve sarı oklar). Ayrıca ilk elementin daha kısa bir hal aldığı (Mavi ok) öndeki elementle tutan metal parçanın uzadığı görüldü.

Takımın kritik gidişatının ardından finansal anlamda kaynak bulan Racing Point Force India takımı ismiyle birlikte araç üzerinde de değişiklikler yaptı.

Kırmızı okla bakıldığı zaman bargeboardların monokoka bağlanmış olduğunu görüyoruz. Bu tür bargeboardlar McLaren’de ve Kanada’nın ardından Haas ve Renault’da olduğu görülmüştü.

Daha önce bu bölgede sezon öncesi testlerden sonra Avustralya’da değişikliğe giden Force India ardından Azerbaycan ve Silverstone’da farklı tip bargeboardlar üretti. Force India’dan Andrew Green bu durumu şöyle anlatıyor: “Burası çok akışkan bir bölge. Ayrıca geliştirme konusunda çok efektif bir alan. Karmaşık bir görünüşe sahip olabilir fakat çok zor bir yapıya sahip değil. Üretim olarak kolay üretilebilen ve bu bölümde araç çok hızlı geliştirilebilir.”

Andrew’ın bu sözlerinin ardından daha önce zemine bağlı olan bölümde 3 adet ‘diş’ şeklinde bulunan kanatçıkların sayısının altıya çıktığı gözüküyor.

Haas bu tarzda bir yapıyı Kanada’da kullandı. Ardından Sauber Fransa’da buna benzer bir yapıyla piste çıktı. Sezon ilerledikçe lastik türbülansı ve zemin tarafındaki havanın verimliliği için bu tarz çözümler gelmeye devam edecektir.

Söz konusu Red Bull olunca konu bargeboard olmaktan çıkıyor. Fotoğraflardan görüleceği üzere bargeboardlar ve sidepod üzerindeki kanatçıklar uzatılabildiği kadar uzatılmış.

(Kırmızı ok Puma ambleminin olduğu bölge) İki yapı birbiriyle birleştirilmiş ve aşağı doğru inen kanatçık (Sarı ok) değişikliğe uğramış. Ayrıca bargeboardun ön tarafı (Rauch yazısının önünde bulunan kanatçıklar) değişikliğe uğramış. İlginç olan durum ise bu bölümlerin sadeleştirilmesi için yapılan çalışmalar olduğu bilinmekte ancak Red Bull takımı ve Adrian Newey burada durmayı tercih etmemiş.

Renault’un maskotu olan “Aero kedicik” artık gitmiş gibi gözüküyor. Takımın yeni sidepod kanatçıklarının Red Bull tarzı olduğu görüldü.

Ayrıca sidepodun omuz bölgesinde bulunan (Kırmızı ok) daha evvel monokok tarafına bağlı kanatçık revize edilmiş ve tek bir hale getirilmiş.

Benim hiç sevmediğim ancak birilerinin dayattığı ve kokpitte koruma barı olarak geçen ‘Halo’ üzerinde Mercedes’in antrenmanlarda üç kanatçıklı yeni bir yapı kullandığı görüldü. Red Bull’da bu tarz bir sistem denedi ancak yarışta eski tarz koruma sistemi kullanıldı.

Hafta sonunun kazanan takımı arka kanatta yeni bir yapıya sahip. Sarı ok ile gösterilen bölgede dikmenin neredeyse arka kanat yan plakanın en üstüne çıktığı gözükmekte.

Ferrari takımı arka kanatlarında iki yarıklı plakaya sahip bir arka kanatla geldi. Bu bölgede genişliği arttırdıkça taban ve difüzör ile olan basınç farkı artmakta bu sayede downforce miktarı da artmakta.

Bu geçen sezon McLaren’in 2017 aracında ilk olarak denediği bir yöntemdi. Kanada’dan itibaren Renault ve Avusturya’dan itibaren bu sistemin Mercedes tarafından kullanıldığı bilinmekte.

Force India’da aynalarda değişikliğe gidildiği gözüküyor fakat Sergio Perez’in hala ayna konusunda sıkıntı yaşadığı ortada….

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]