Teknik analiz: Sauber, C36 ile büyük bir adım atıyor!

1

Formula 1’in köklü takımlarından Sauber, geçtiğimiz yıl maddi zorluklar içerisinde bir sezon geçirmişti. Sezon ortasında el değiştiren ve yeni maddi kaynakların yardımıyla Manor’u güç bela geçmeyi başaran takım, rakibinin havlu atmasıyla beraber arka sıralarda yalnız kaldı. Bu yüzden Sauber’in yeni aracı C36 ile kendisine yeni rakipler yaratması şart gözüküyor.

Ön kısım

Sauber C36’nın ön kısmı, bir önceki yılın aracı C35 ile temel olarak benzerlik gösteriyor. Sivri uçlu burun tasarımından vazgeçmeyen takım, ön kanat tasarımında bazı yeniliklere gitmiş.

2017 sezonunda araçların uzayıp genişlemesiyle beraber deltoid şeklini alan ön kanadın, aracın burun kısmının önünde sonlandığını görüyoruz. Kanat tabanında yer alan kıvrım, aracın altından geçen hava akımının dağılmaması adına kaldırılmış. Kanadın kenarında bulunan kanatçıkların sayısı ikiden üçe çıkmış ve bu bölgeye dışa doğru eğimli bir dikey kanatçık eklenmiş.

Ön kanadın ortasında yer alan ve havayı aracın altına aktaran yarık ise kaldırılarak bu bölgeye hava akımını dışa doğru düzenleyecek dikey kanatçık eklenmiş. Ayrıca fren bölgesinde soğutma için yeni bir çözüm kullanılması ve S-Kanal için herhangi bir deliğe yer verilmemesi gözlerden kaçmıyor.

Sidepod ve şasi

 

2017’de yürürlüğe giren yeni kuralların etkisi Sauber C36’nın yan bölümünde daha fazla belli oluyor. Uzun ve yüksek bargeboard aracın önüne yakın şekilde konumlandırılırken, yüksek motor kapağının şasi ile neredeyse bütünleşik olduğunu görüyoruz. Tabi ki kullanılan beyaz renk göz yanılgısına neden olabilir, bu yüzden motor kapağının ne kadar geniş olduğunu ancak testler esnasında görebileceğiz.

Sauber yeni aracının hava giriş boşluğunda ise farklı bir çözüm denemiş. 2010’daki Mercedes aracında görmüş olduğumuz ayrık kanallar, C36’ya farklı ve ilginç bir hava katmış. Motor kapağına bütünleşik duran oldukça büyük köpekbalığı kanadı ise kapağın alçak formunu büyük ölçüde etkilemiş.

Son olarak arka kanat bölgesine değinelim. Bilindiği üzere bu sezon yatık formda bir kanat yapısı kullanılacak. Bu form her ne kadar Williams FW40’ın bilgisayar görüntülerinde pek belli olmasa da Sauber C36’nın arka kanadı oldukça agresif gözüküyor. Arka kanadın alçalıp genişlemesini de göz önüne alırsak, C36’nın arka profilinin 2009 sezonu öncesine benzediğini rahatça söyleyebiliriz.

1 YORUM

  1. Burun kısmı neredeyse aynı, ön kanat da değişecek dersek, tek gariplik hava alığı ve yazıda belirtilen sidepodlar kalıyor. Paralar da akmaya başlamışken Sauber bir şeyler yapmaya başlamalı. Keşke James Key’i kaybetmeselerdi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]