Teknik Analiz: Renault R.S. 17

0

Lotus’tan devir aldıktan sonra R.S. 16 ile arka bölümlerde bir sezon geçiren ve İngiltere’nin Enstone kentinde şasi departmanı bulunan ve motor ünitesi Fransa’nın Viry-Chalitton kentinde olan Renault takımı R.S. 17 için daha sağlam adımlar atarak 2017’ye girmeyi hedefledi.

Motor Teknik Yöneticisi Remi Taffin’e göre güç ünitesine göre giydirilen bir araç olan R.S. 17 için temel farklılık burada oluşmakta.

“Motor ve şasi birbirine uygun halde oturttuk. R.S. 16 gibi aracımız bir puzzle (Bulmaca) gibi değil. R.S. 17 çok daha bütünleşik bir yapıda”

Renault için bu seneden itibaren Mercedes gibi ayrık turbo (Honda’da bu sisteme geçti) yapısına sahip olacağı düşünülmekteydi. Ancak Taffin 2017 araçlarında bu sistemin bulunmadığını belirtti.

“Turboyu ayırmak gibi bir düşüncemiz bulunmamakta. Bu sistem hakkında düşündük ancak kendi turbo sistemimiz ile devam etme yönünde karar aldık”

“R.S. 16 ile R.S. 17 arasında radikal bir değişiklik (İç yapıdan bahsediyor) görünmemekte. Ancak içeride MJÜ, bataryalar ve soğutma sistemi değişti”

Renault’da mühendisler daha çok soğutma ve ağırlık üzerinde zaman harcadığı belirtildi.

“Herşey yeni (Değiştirildi); süspansiyon, karoser, iç bileşenler ve daha fazlası. Hatta monokok bile farklı. Hatta paketleme anlamında ilk değişikliğe Viry ile bu bölümde başladık”

“Güç ünitesi ve soğutma bölümünde paketleme anlamında verimli bir çözüm bulduk”

R.S. 17 enerji geri kazanım sistemi (ERS) optimize edilmiş bataryaları takımın partneri olan Infiniti ile dizayn edilmiş.

Araca ilk bakıldığı zaman hava girişinin geniş ve oval bir yapıya sahip olduğu gözlemlenmekte. Sidepodlarda ise (Mavi çizgi) aşağı doğru daha fazla eğim olduğu gözükmekte.

Siyah ve sarı renkleriyle (Fanatiği olduğum Dortmund ile özdeşleştirdiğim ve hoşuma giden) R.S. 17’de ön kanadın hemen alt bölümünde S – Kanalı sistemi gözükmekte. Mercedes, McLaren ve Toro Rosso 2016 araçlarında buna benzer bir sistem bulunmaktaydı.

Zorunlu olarak artan burun uzunluğu ile beraber kullanılan bu sistem biraz avantajlı bir hal alabilir. S – Kanalı ile birlikte kanadın hem alt hemde üst yüzeyinde bulunan hava akımı daha hızlı bir hal almakta. Bu sayede aracın burun kısmında hava akışının yavaş kalmasını önlemek mümkündür.

R.S. 17’nin sadece S – Kanalını McLaren’den kopyaladığını söylemek mümkün değil. Aynı şekilde burun üzerinde bulunan kamera destekleri de MP4-31 (MP serisi de isim olarak artık kullanılmıyor 🙁 ) üzerinde bulunan desteklere benzemekte.

S – Kanalının ön bölümünde ön kanat bağlantı noktalarının arkaya doğru uzatılarak daha uzun bir hal aldığı görülmekte (Beyaz Ok). Bu değişiklik hava akımına daha iyi bir yön vermek için yapılmış gibi gözükmekte.

Resimlerde de görüldüğü üzere Renault takımı kompleks 4 yapıdan oluşan bir bargeboard yapısına sahip.

2017 araçlarıyla birlikte değişen aero kuralları bize daha büyük, uzun ve yüksek bargeboardları göz önüne sürdü.

Enstone kökenli takım bu alanda harcama yaparak yeni bir makine parçası aldı. Güncellenen rüzgar tüneli ve CFD (Hesaplanabilir Akışkanlar Dinamiği) tesisleriyle 800 metrekarelik yeni bir rüzgar tüneli modelleme alanına sahip oldular.

Daha büyük bargeboardları bulunan araçlarla beraber pilotlar kirli hava altında downforce (Yere basma gücü) artışıyla birlikte yakın takip anlamında daha az zorlanacakları düşünülmekte.

Renault’ta Sauber gibi bu bölgeyi araçla bütünleştirmiş ve şasi üzerinde bulunan hava akımının daha iyi olmasını sağlamış.

R.S. 17 için en büyük değişim kıvrımlarla gelmiş. Sidepod kenarında bulunan ufak kanatçıklar kıvrım alarak sidepodun dışına yönlendirilen hava akımı yapılmış.

Renault takımı köpek balığı tarzı motor kapağına daha önceden (2008’den) alışık.

Bu motor kapağıyla birlikte hava girişinin yanından gelen hava akımı ve arkaya doğru uzanan hava akımı daha düzgün bir hal almakta (Bu sene daha fazla türbülans olacağı düşünülmekte).

Formula 1 takımları bu sene daha kıvrımlı arka kanat plakalarıyla (Köşelerde) pistlerdeki yerlerini alacaklar. Bu yüzden bu bölüm ve difüzör downforce (Oluşturmak) için çok önemli bir hal alacak.

Arka tarafa baktığımız zaman ise Renault takımı 2016 tarzı egzoz tasarımıyla devam ettiği gözükmekte. Ana egzoz çıkışının yanında geçen seneden tanıdığımız iki adet daha çıkış bulunmakta.

Bu yıl görücüye çıkan araçlar testler başlamadan ses getirmeye başladı. Bugün testlerin ilk günü. Bakalım söylenilene göre araçlar ne kadar daha hızlanmış. Rekabetin, özellikle aerodinamik anlamındaki rekabetin çok üst düzey olacağı bir sezon bizi bekliyor. En azından kendi açımdan şunu söyleyebilirim ki bu yıl içerisinde teknik anlamda büyük yenilikler bizi bekliyor. Bu sezonda teknik gelişmeleri kaçırmamak için bizden ayrılmayın. Hafta içinde diğer araçların teknik analizi gelecek. Hepinize iyi okumalar.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]