Teknik Analiz: Mercedes W08 EQ Power +

8

Mercedes W08’e ilk bakış attığımız zaman hiç Formula 1 izlemeyen birisi bile üzerinde ne kadar çok kanatçık (Veya yüzgeç diyebiliriz) bulunmakta der. Özellikle şasinin yan tarafında bulunan büyük kanatçık (Sarı Ok) daha önceki yıllarda (2007 – 2008 arasında) Ferrari tarafından kullanılmıştı. Özellikle daha araçların yeni piste çıktığı bu dönemde kural kitabında çok fazla gri alan bulunmakta ve bunları takımlar testlerin olduğu bu dönemde bol bol deneyeceklerdir.

Kokpitin yanında bulunan bu kanatçıklar daha yüksek geniş ve uzun bargeboardların tekrar pistlere geri dönmesiyle birlikte Ferrari’nin kullandığı gibi yerini aldı.

İlk tanıtımda aracın motor kapağının üzerinde herhangi bir parça bulunmamaktaydı (Köpek balığı tasarım dahil). Ancak Bottas’la beraber bir T – kanadı pistteki yerini aldı. Barcelona’da takımlar testlerdeki yerini aldıktan sonra önce T – kanadının farklı versiyonları denendi. Ardından önce köpek balığı motor kapağıyla beraber bir T – kanadı test edildi. Son olarak bugün Mercedes takımı T – kanadını farklı kademeli (Kanatçıklı olarak belirtebiliriz) şekilde pistte bol bol test etti.

W08 2016 aracıyla kıyaslandığı zaman daha keskin hatlara sahip ve sidepoddan arka tarafa giden bölüm ciddi olarak dar.

2017’de güç ünitelerinin daha fazla ısı üreteceği düşünülmekte. Bu da hararetle sorununa eskisine göre daha çok sebep olabilir. Motor Şefi Andy Cowell’e göre tur içinde tam gaz gidilecek yolun %10 oranında artacağı düşünülmekte.

Dışarıdan bakıldığında radyatörler daha ileriye alınıp dışarıya doğru daha geniş (Çeviriyi yaptığım kaynakta daha geniş olduğu söylenmekte. Ancak göz atıldığı zaman W07’nin sidepodlarının dışarıya doğru daha şişkin radyatörü olduğunu düşünmekteyim) bir yapıya sahip olduğu gözükmekte.

Süspansiyon kollarının daha yükseğe alınmasıyla beraber ön kanat kamera montaj kolları biraz daha aşağı alınmış (Hava akımı için). Sidepod girişleri artık daha dar. Testlerde iki günü geride bıraktığımızı düşünürsek ve Mercedes’in katettiği mesafeye bakılırsa ısınma, hararet ve performans anlamında herhangi bir sorun yaşadıkları görülmemekte.

Ferrari takımı sezon öncesi testlerle birlikte Mercedes’in kullandığı süspansiyon tasarımını protesto edeceğini açıkladı.

Şahsi görüşüm olarak söylüyorum takımlar her ne kadar protesto etseler bile sezon öncesi testlerde herhangi bir yasak çıkmazsa Melbourne’e giderken ceplerinde araç paketi için uyumlu olursa bu sistemi kopyalamaya çalışacaklardır.

Brackley’de mühendisler süspansiyon kolunu bir rod kolu yardımı ile tekerleğe bağlamış vaziyetteler (Apaçık ortada olan hava akımı için süspansiyon geometrisinden taviz vermek istemiyorlar).

Hatırlatmak için bilmeyenlere not; yeni kurallara göre süspansiyon kolları +-%5 derece ile +-%10 derece arasında değişebilmekte.

Downforceun (Yere basma) %20 artmasıyla birlikte ve daha geniş lastiklerin (Daha fazla drag etkisi yaratmakta) bulunduğu 2017 araçlarının güç ünitelerinin önceki senelere göre daha kuvvetli olması gerekmekte.

Cowell’in verdiği demece göre Mercedes’in yeni güç ünitesi -PU106D- daha güçlü ve bir öncekine göre adeta evrim geçirmiş bir halde (Yakında güç ünitesi ortaya çıkar ve bizde incelemesine bakarız).

20 yarışın olduğu sezonda pilotların sadece dört adet güç ünitesine sahip olacağını düşünürsek Mercedes testlerde tam gaz devam ederek motorun sürülebilirlik üzerine çalışmakta ve geçen sene yaşadıkları (Malezya Lewis Hamilton) arızaları yaşamak istemiyorlar.

Arka bölüme baktığımızda W07 ile hemen hemen aynı egzoz tasarımı (İçeriden ikiye ayrılmış) devam etmekte. Ancak beklediği gibi arka kanat bağlantı parçaları tamamen değişmiş.

Şimdi W07 ile beraber Mercedes sidepod kenarlarına eklediği kanatçıklarla, bargeboardda üzerine açtığı ufak yarıklarla çağ atlamıştı.

Geçen sene kullandığından daha farklı bargeboard tasarımı kullanan Mercedes bu sene dış taraftan diş şeklinde bir yapıya sahip (Hatırlatmak için tırtıklı ya da hava deliklerinin olduğu yüzeyler vorteks oluşturmakta. Bu hava akımına enerji kazandırır ancak drag etkisi de yaratır).

Yeni Formula 1 araçları (İçimden bebekler diye yazmak gelmişti) daha yüksek ve geniş difüzörlere sahipler. 125 mm yükseklikten 175 mm’ye yükselen ve 1000 mm’den 1050 mm’ye genişleyen yapıyla difüzör alanı 21875 cm kareden 48235 cm kareye çıktı.

Mercedes’in ön kanadı geçen senenin evrim almış hali. Büyük ihtimal testlerle birlikte gün geçtikçe kanat kıvrımları ana plakalar ve uç plakaları daha değişik haller alacaktır.

Burnun hemen arka kısmına baktığımızda iki yan tarafta ufak yarıklardan oluşmuş (R.S. 17 gibi) S – Kanalı bulunmakta. Ufak fotoğrafa bakıldığı zaman MP4-31’de kullanılan S – Kanalına göre daha geniş yarıklar bulunmakta.

Şüphesiz Mercedes takımı çok büyük bir avantajlarla testlerde gümbür gümbür gelmekte. Adeta bıraktıkları yerden devam ediyorlar. Bakalım özellikle arka bölümde yapılan değişikliklerle birlikte testlerde daha ne tarz değişiklikler göreceğiz.

8 Yorum

  1. Tebrikler Erdim.
    Takımlar 2007 dönemine madem o kadar meraklılar sağdan soldan çıkıntılardan vazgeçemiyorlar motorları da döndürsünler bir zahmet o zaman..
    Yazık oluyor gerçekten insanların inançlarına, heveslerine yazık… insanlar olmasa 1 cent bile etmez bunca tekno dedikleri üretip boyadıkları şeyler… 1 seneyi daha çöpe daha doğrusu düşünülenin hemen uygulanamasından 2 seneyi çöpe atabiliriz rahatlıkla…
    İnsanlara inanç ürettikleri hiçbirşeyi yapamadılar.. ölene kadar kimse ümit edip durmaz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]