Teknik Analiz – Malezya GP Yenilikleri

0

Mercedes elinde olan bir zaferi Hamilton’ın dumanlar içerisinde kalan motoruyla Red Bull’a altın bir tepsi içinde sundu. Bence yarışın ilk turundan 42 – 43 turuna kadar keyifli bir mücadele izledik. Son turlar biraz daha rutine binmişti, en azından podyum mücadelesi açısından.

Renault motorlu Tag – Heuer markalı Red Bull takımı sezon itibariyle gelişim grafiklerini sürdürdüler. Son 3 yıl içerisinde ilk 1 – 2 sini geçtiğimiz hafta alan takım için bu sonuç adeta takıma ilaç gibi geldi. Monako Grand Prix’inden önce motorun B versiyonuna geçen takım 1.6 v6 turbo şarjlı motoru için Singapur’a gelirken üç gelişim hakkını kullandı. Bu son seri motorda ateşleme ve buji haklarında kullandılar. Bu sayede Total’in yeni geliştirdiği yakıtla beraber daha çok verim alınması ve istenmeyen bir vuruntu olmaması amaçlandı.

RA616H için Malezya’ya gelirken kalan üç haklarını Honda kullanmış oldu. Fernando Alonso bol bol ceza aldığı hafta sonunda Cuma günü bu motoru takarak Japonya’da ceza almadan yeni motorla yarışabilmenin önünü açtı.

Yapılan değişiklik motor bloğu ve egzoz bölümünde oldu. Öncelikli amaç ağırlıktan kazanç sağlamak olurken aynı zamanda takım performans kazanımıyla beraber dayanıklılığı korumayı hedefledi.

Kimi Raikkonen (FIN) Ferrari SF16-H. 30.09.2016. Formula 1 World Championship, Rd 16, Malaysian Grand Prix, Sepang, Malaysia, Friday.  - www.xpbimages.com, EMail: requests@xpbimages.com - copy of publication required for printed pictures. Every used picture is fee-liable. © Copyright: Bearne / XPB Images

Ferrari takımı hemen hemen Malezya’da antrenmanlarda Red Bull ile kafa kafaya gidebilecek seviyede gözüktü. Ancak takım günü en hızlı üçüncü takım olarak noktaladı. (Yarış performansı anlamında) Takım buraya gelmeden önce tabanın hemen ön bölümüne ayırıcı adını verebileceğimiz ufak iki kanatçıkla tabanda bir güncelleme yaptı ve Silverstone’da piste çıkarttıkları ‘Yarasa’ tarzı kanatçığın bir farklı versiyonunu burada piste çıkarttılar.

Takım tabanda yaptıkları güncellemeyle beraber aerodinamik hava akımının olduğu bu bölümde iyileştirmeye gitmeyi hedefliyor. Bu arada takımın artık 2017 aracı için bazı parçaları geliştirip pistte deneyecekleri söylentiler arasında.

f1_technical-analysis-malaysia-sepang-toro-rosso_en

Toro Rosso takımı eksik kaldıkları motor gücünden dolayı yere basma gücünden taviz vererek düzlüklerdeki açıklarını kapatmak istediler. Daha kıvrımlı bir arka kanat alt yüzeyi daha az sürtünme ve düzlüklerde daha çok hız anlamında gelmekteydi. Dikkatli bakıldığı zaman takım dış bölümde bulunan yarıkların uç kısmını keserek McLaren takımını bu konuda takip etmiş oldu.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]